Egy éve indult, akkor még kifejezetten a gyermekek betegségeire fókuszálva, mostantól viszont a felnőtt lakosság is használhatja a Semmelweis Egyetem (SE) díjnyertes applikációját.
A végtelenül hosszú várólisták, átszervezett ügyeleti rendszer korában aranyat érnek az olyan applikációk, amik segítenek eligazodni a tünetek útvesztőjében, és megspórolják az információhiány miatti felesleges köröket olyan orvosoknál, akiket nem is érdemes első körben felkeresni. A Semmelweis HELP 2023-ban debütált, és szép ívet futott be egy év alatt: a Magyar Marketing Szövetség és az Internet Marketing Tagozat által szervezett versenyenyen az Év Applikációja kategória Minőségi díját nyerte el, megkapta „Az év legjobb eHealth fejlesztése” címet, és tavaly év végén az Egészségértés Díj egészségügyi intézmény kategóriájának fődíját is elhozta.
Az alkalmazás nem mesterséges intelligencia (AI) alapú, nem diagnosztizál, tehát nem spórolja meg az orvost, inkább egy higgadt tanácsadó szerepét tölti be, aki nem csak nem veszti el a fejét, de egyébként lenyelt egy orvosi lexikont is.
A rendelkezésre álló tünetek alapján megmutatja, mekkora az egyezés bizonyos betegségekkel, és javasolja, hogy mikor kell felkeresni egy sürgősségi ellátóhelyet, vagy mentőt hívni, esetleg várni.
Ez a rendszer mostantól a felnőttek tüneteivel is működik, található benne vérnyomás, vércukor és a pulzus értékek megadására alkalmas panel, sőt, szükség esetén a bevitt adatok és válaszok megadása után az algoritmus a háttérben kiszámolja a szülés várható időpontját is. Kapott egy szemészeti panelt is, ami akut helyzetek gyors felismerését szolgálja.
Fontos kiemelni, hogy az app nem alkalmas krónikus betegségek ellenőrzésre, kifejezetten a hirtelen fellépő, váratlan tünetek esetére készült, 14 orvos és 2 kommunikációs szakember vezetésével.
Az applikációban 778 tünetre kereshetünk rá, ami 740 betegséghez kapcsolódhat. Találhatunk különböző videókat is, amik elmagyarázzák a helyes lázcsillapítás, sebkötözés és fájdalomcsillapítás módszereit is. A betegségek tárháza egyébként rendkívül gazdag, az aranyértől a bordatöréstől kezdve a csecsemőkori refluxon keresztül az epilepszián, égésen át a vesegörcsig mindent ismer.
A fejlesztés egyetemi forrásból, a Richter Gedeon Nyrt. támogatásával valósult meg, a tartalmakat pedig a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ validálta. Az oldal elérhető böngészőből itt, egyébként pedig az applikáció letölthető a Play Store-ból és az App Store-ból is.