Hogyan lehet jól kezelni, ha a csapatod segítséget kér tőled egy probléma megoldásában? Kutatások szerint hosszú távon a direkt utasítás a legkevésbé hatékony. A cég és a vezető is sokkal jobban jár, ha ehelyett inkább hozzásegíti a munkatársait ahhoz, hogy maguk ugorják meg az akadályokat.
Amikor a munkatársad segítséget kér tőled, lehet, hogy gyorsabb megoldás, ha készen a kezébe adod a választ. Ha azonban inkább rávezeted arra, hogyan gondolkodjon a problémáról, akkor legközelebb már egyedül is meg fogja tudni oldani.
A Harvard Business Review összegyűjtött néhány kérdést, ami segíthet rávezetni a csapatodat arra, hogy maguk jöjjenek rá a legjobb megoldásokra, és fejlődjön a problémamegoldó képességük is.
Te mit ajánlanál?
Ha főnökként először visszadobod a labdát, amikor a beosztottjaid tanácsot kérnek tőled, akkor elsőre meglepődhetnek, de ez egyrészt rávezeti őket arra, hogy elő merjenek állni a saját ötleteikkel, másrészt azt is közvetíted feléjük, hogy bízol bennük és a javaslataikban.
Hogyan tudjuk ezt letesztelni?
Ha a csapatod már előállt néhány, első ránézésre nagyszerű ötlettel, akkor a megvalósítás előtt érdemes letesztelni őket. A megfelelő tesztelési módszer lehetővé teszi, hogy viszonylag kis költséggel és kockázattal kipróbálhassa a csapat az innovációit. Ez hozzásegíti őket ahhoz, hogy bátrabban merjenek kísérletezni, és az is lehet, hogy
a vállalat következő rekordbevételt hozó újítása egy ilyen ötletből születik majd.
Mire van szükséged?
Egy kutatás szerint a munkavállalók csupán 15 százaléka elkötelezett a munkahelye iránt, és ez nagyban annak köszönhető, hogy nem érzik megvalósíthatónak a cégnél az ötleteiket. Ezzel szemben a sikeres startupok 70 százalékának születésében közrejátszott, hogy az alapítók nem tudták az újításaikat a munkahelyükön belül megvalósítani.
A cégek ahelyett, hogy erre lehetőséget adnának később sokszor dollármilliókért veszik meg később a startupot.
Ahhoz, hogy az innovációkat meg tudd tartani cégen belül az első lépés az, hogy megkérdezd a beosztottjaidat, mire van szükségük az ötletük megvalósításához.
Lehet, hogy csak bizalomra és egy kis plusz időre, amit a projektre tudnak fordítani, de az is lehet, hogy annyi pénzügyi erőforrásra, ami gond nélkül belefér a büdzsébe.
Borítókép: Austin Dispel // Unsplash