Ezen a napon azokra a családokra figyelhetünk, akik magzati korban vagy a születés során veszítették el kisbabájukat.
Mi történik? 2001 óta minden év október 15-én tartják a perinatális gyász és babagyász világnapját. Ez a nap arra is felhívja a figyelmet, hogy a tragikus élethelyzetet magas, sokszor átugorhatatlan falak és tabuk veszik körül, miközben a veszteség és a gyász feldolgozásában nagy segítségre szorulnának a családok.
Miért fontos ez? Ma Magyarországon körülbelül minden negyedik várandósság végződik vetéléssel. A nők jelentős hányada éli meg a méhében növekvő magzat elvesztését, a perinatális gyászt ugyanakkor ugyanannyira az apák, valamint a családi és egyéb szociális kapcsolatok is elszenvedik. A szülők gyásza nemcsak nehezen, gyakran egyáltalán nem feldolgozható, de Magyarországon alig akad – mindenki számára elérhető – segítő szakember.
Ki segít? Az Élet.Érzés Egyesület évek óta nyújt menedéket az érintett párok és családok számára, és szeretné a társadalmat is érzékenyíteni a témában. Idén is megrendezik az Átsuhanó babák eseménysorozatukat; az elnevezés azoknak a gyermekeknek állít emléket, akik még a méhen belül, születés közben vagy csecsemőkorban veszítették életüket. Online is elérhető kiállításuk a lehető legérzékletesebben adja át az érintettek megrázkódtatásait, és azt, hogy milyen módon segíthet a környezet, valamint a megfelelő szakértők bevonása – ha a felejtésben nem is, a gyógyulásban mindenképpen.
Kontextus. Már a Forbes is írt Sevcsik M. Annáról és civil szervezete hiánypótoló munkájáról. Az Élet.Érzés Egyesületet és szakértő csapatát két alapérték vezérli: a szakértelem és az empatikus, ítélkezésmentes segítségnyújtás – úgy a gyász feldolgozásában, mint a gyermekáldás iránti, sokszor küzdelmes úton, vagy éppen a várandósság kiszolgáltatottsága elleni harcban. Ha anyagilag is segíted a munkájukat, illetve az egyesület fennmaradását, akkor abban segítesz, hogy szakemberek, orvosok és szakértők támogassák a gyermekre vágyókat és a veszteségeikkel küzdő nőket és férfiakat. Az egyesület munkájáról itt tudhatsz meg többet.