Új szakmába kezdtek, de nem váltottak karriert. A kiszolgáltatottság elől menekülve ragadták magukhoz a gyeplőt, de az eredeti szakmájuktól sem szeretnének elbúcsúzni. Három sikeres előadóművész, Osvárt Andrea, Palya Bea és Szamosi Zsófia a Forbes Flow esemény nagyszínpadán.
Három sikeres magyar előadóművész volt a pénteki Forbes Flow esemény nagyszínpadának vendége: Osvárt Andrea és Szamosi Zsófia színészek, valamint Palya Bea énekes. Közös bennük, hogy mára mindannyian megújultak és más szakmában is elindultak:
- Osvárt Andrea producerként és újabban coachként is dolgozik,
- utóbbi területre Palya Bea a koronavírus-járvány alatt lépett be,
- Szamosi Zsófia pedig most fejezi be a lakberendező-tanfolyamot.
Osvárt Andrea, Palya Bea és Szamosi Zsófia a Forbes Flow nagyszínpadán. Aki kérdezett: Galavits Patrik újságíró. Fotók: Fekete Csaba (15 kép)
Megbánni vagy belevágni?
Az Amazon alapítója, Jeff Bezos szintén karrierváltó volt, aki a cégindítás előtt azon gondolkodott el, hogy mi fájna neki jobban: ha nem próbálja meg, de később mégis megbánja, vagy ha megpróbálja, de később besül. Bennük is hasonló játszódott le, mielőtt valami újba vágtak? – hangzott az első kérdés Galavits Patrik újságírótól.
„Minden újnak valamilyen rossz helyzet a kezdete. Az elégedetlenség indítja el azt, hogy valamit változtatni szeretnék”
– mondta Osvárt Andrea, aki már sokszor találta magát ebben a helyzetben. Élt már külföldön, a színészet mellett producerkedni is kezdett, most pedig színészeket és előadóművészeket kezdett el coacholni. „Nagy hiány van a világban a szórakoztatóipari szereplők mentális egészségét támogató közegből. Sok szerepnek kell megfelelnünk, nagy zűrzavar tud lenni a lelkünkben.” Az új szerepe ellenére még mindig elsősorban színészként szokott bemutatkozni, aki a színészkedésen túli időben másképp éli ki kreativitását. Van, hogy a legmeglepőbb helyeken, két hete például az újonnan megalakult Társasházi Számvizsgálók Országos Egyesületének elnöke lett.
A covid tette új pályára a karrierjüket
Szamosi Zsófia már szabadúszóként is megélte, hogy mennyire kiszolgáltatott a színészek élete: nincs biztos háttér, a szakma pedig nagymértékben függ az állami támogatásoktól.
„Ebből nagyon kevés pénzt lehet keresni, rengeteg munkával és stresszel.”
A koronavírus-járvány alatti leállás volt az utolsó csepp a pohárban. Akkor elhatározta, nem csak egy lábon kell állnia. Mindig is érdekelte az építészet, így végül OKJ-s lakberendezői tanfolyamra iratkozott be, amit nemsokára be is fejez. Hihetetlenül kreatív folyamatnak látja ezt is, ahol a színészethez hasonlóan rá kell hangolódni egy másik szerepre, a megrendelő ízlésére. Ugyanakkor az empátia mellett a racionális énjét is ki tudja élni a lakberendezésben.
Szintén a covid vette rá a váltásra Palya Beát is. „Éppen Tenerifén ültem egy kis csehóban, amikor írt a menedzserem, hogy egy ideig nem lesz több koncert a járvány miatt. Ekkor felírtam egy papírra, hogy mit tudok én.
Ha valamit tudok, akkor az az, hogy a magam ura legyek.
Nagyon szeretem én kontrollálni a dolgokat, a saját bizniszemet bírni.” Végül online kurzust indított, ahol azt tanítja, amit ő már 30 éve csinál. Ez azóta is működik, miközben a koncertek csak mostanában kezdtek el visszatérni. „Azóta megváltoztam magam is, nem akarok csak énekelni.”
A színészek önbecsüléséről
A beszélgetésen szóba került az is, hogy az előadóművészeknek mitől függ az önbecsülése. „Hullámzó, néha az ember beletalál a bőrébe, aztán néha kibillen” – mondta Szamosi Zsófia. Hozzátette, a színészet olyan szakma, hogy ha az ember nincs álladóan színpadon és nem kap állandóan visszajelzést, például színpadi tapsot, akkor jöhet egy olyan érzés, hogy ő nem is létezik.
„Kicsit olyan, mintha drogos lennék. Ha nem kapom meg a kis adagomat, akkor nagyon le tud esni az önbizalom.”
Osvárt Andrea utoljára 2014-ben forgatott Magyarországon játékfilmet, azóta két rövidfilmben szerepelt itthon. „Felmerült bennem a gondolat, hogy vajon elég jó vagyok én, kellek én?” Külföldön voltak munkái, de évi 20-40 forgatási nap mellett sok szabadideje akadt. Így kezdett ő is a covid alatt az online coaching felé kacsingatni. „Nehéz megszokni a szabadúszó időszakokat, lebegni a semmiben.
Egyszer csak jön olyan pillanat, hogy magunkhoz ragadjuk a gyeplőt és irányítsuk a saját életünket felnőtt módjára.”
Már itthon is vannak intimitáskoordinátorok
Az utóbbi időben egyre nagyobb figyelmet kap a színészek mentális egészsége is. Intim jelenetek forgatásakor már az itthon készített sorozatoknál is megjelent az intimitáskoordinátor, aki a jelenetben részt vevő színészek felkészítéséért felel. Osvárt Andrea szerint Angliában is egyre elterjedtebb, hogy intimitáskoordinátoron kívül mentális egészségért felelős szakemberek is kinn vannak a forgatásokon, akikkel a színészek megbeszélhetik a felmerülő problémáikat.
Bánják-e már utólag, hogy fiatalként hogyan kezelték a kényes kérdéseket? Szamosi Zsófia szerint annyira másképp szocializálódtak régen az emberek, hogy fel sem merült bennük, hogy nem normális, ami körülöttük történik. „Bántott, de magamban kerestem a hibát, hogy biztos velem van a gond.”
Osvárt Andreával egyszer egy chilei forgatáson esett meg, hogy a problémájának csak a tünetét kezelték: nyugtatót kapott. A szóban forgó film rendezője azóta 5 év letöltendő börtönbüntetést kapott egy másik forgatáson történt szexuális zaklatás miatt.
Pénzről és szexről nem illik beszélni
Palya Bea régóta nem csinál titkot abból, hogy a fellépéseiért el szokta kérni azt a pénzösszeget, amennyit az ér. „A pénz olyan, mint a véráram: ha nem lenne artériád, csak vénád, akkor meghalnál. Mindenkinek muszáj kenyeret venni a boltban.”
Előadásaiban a szexualitásról is előszeretettel beszél.
„Én azokról tanítok, amit magam is csinálni szoktam. Két dolgot csinálok sokat: énekelek és szexelek.”
„De ez teljesen természetes dolog, azzal tudok dolgozni, amilyen eszközök a testen belül vannak. A hang és a szexualitás ilyen” – folytatta. Fontos szerinte ugyanakkor, hogy a kurzusainak résztvevőitől mindig kérjen visszajelzést az árakról és az előadásokon elhangzott témákról is. „Nem a piaci rést kerestem, hanem meg szoktam kérdezni a hallgatóimat, hogy miről szeretnének tanulni. A válasz: szex, szex és szex.”
Szamosi Zsófia sokáig szégyenletes dolognak érezte, hogy a színészkedésért pénzt vagy az eddigieknél több pénzt kérjen el. „Mintha ingyenes szolgálat lenne, miközben iszonyatos sok tanulás, energia és idő van mögötte. Miért ne lehetne ezért pénzt kérni?”
Az utolsó kérdés úgy hangzott, hogy el tudják-e képzelni azt, hogy az új szakmájukban jobbak lesznek, mint az eredetiben. Osvárt Andrea és Szamosi Zsófia szerint ez oda-visszaható folyamat, új tevékenységük csak erősíteni fogja őket az első hivatásukban. Palya Bea szintén úgy érezte, hogy a kettő egy és ugyanaz, mindkettőben önmagát adja.