A katolikus pap és mentálhigiénés szakember arról tartott előadást, hogyan legyünk jóban magunkkal, mik az önbecsülés alpajai. Számos erős gondolata közül négyet választottunk ki.
A Forbes Legyél Jobb Napján Pál Feri atya, katolikus pap és mentálhigiénés szakember önismeret témában tartott előadást. (Reggel DTK-val kezdtünk ugyanezen a színpadon.) Nemrég interjúztunk vele, a teljes beszélgetés elolvasható a Forbes magazin márciusi számában, egy rövidebb változat pedig online.
Pál Feri: Az élet természete okán nehéz és drámai. Nem lehet megkönnyíteni
A délutáni első szekció volt az övé, a téma: “Hogyan legyünk jól? Az önbecsülésről.” Erős és szuggesztív előadást hallgathatott végig a dugig telt auditórium. Mondhatnánk, kiválogattuk a legerősebb mondatokat, de “Pál Ferinek” – ahogy a legtöbben hívják – csak legerősebb mondatai vannak, párat itt is idézünk.
„Ami a nehéz feltételeknél az alkalmazkodóképesség, az a jónál a megszokás” – mondja Pál Feri a lényeget, igazából egész előadásának központi témáját is ez.
„Tudod mi a kompromisszum? Amikor nem úgy van, ahogy akarom. Az a kompromisszum” – mondja nevetve, mintegy közbevetésként arról, milyen problémákkal találkozhatunk, ha nem vagyunk elégedettek magunkkal.
„Akkor vagyunk elégedettek, ha meg tudunk elégedni az elég jóval” – mondja arról, hogy meg kell tanulnunk értékelni az eredményeinket.
„Az önbecsülés nem egyenlő az önértékeléssel. Akkor se, ha a közbeszédben szinonimaként használjuk. Az önértékelés az, amikor kívülről rátekintek a napomra. Pozitívat és negtívat is látom. Önbecsülésben viszont egyáltalán nem tartok magamtól távolságot. Benne vagyok a testemben, nem reflektálok magamra. Benne vagyok a pillanatban, a jelenben, az életemben, a múltamban. Az álmaimban, a terveimben. És jóban tudok lenni magammal. Anélkül, hogy a realitásokat tagadnám”.