Biológiai, pszichológiai és szociális okai is lehetnek annak, amikor a nyaralás első napjain jelentkeznek valamely betegség tünetei. De mit tehetünk a nyaralási betegség ellen?
Alig vetted át a hónapokkal előre lefoglalt szállást, máris elkezd kaparni a torkod. Ismerős helyzet? A Semmelweis Egyetem friss cikke azt járja körbe, miért gyakori eset, hogy lerobbanunk, amint elkezdődne a nyaralás.
A szakirodalomban leisure sickness-ként ismert nyaralási betegség egyik lehetséges magyarázata, hogy a krónikus stressz nem hat jól az immunrendszerre. A stressz bizonyos funkciókat gátol – például a gyulladásokért felelős immunválaszt –, míg másokat aktivál.
Vagyis amíg benne vagyunk a mókuskerékben, addig elképzelhető, hogy nem tör felszínre a betegség, majd amikor a stressz szintje megváltozik, kiütközhetnek a tünetek
– magyarázza Papp Zsuzsanna pszichológus. A Semmelweis Egyetem Mentálhigiéné Intézetének adjunktusa szerint lehetséges, hogy már pár nappal előbb bennünk bujkált a kór, de valahogyan kezeltük a tüneteket, viszont amikor kicsit leengedünk, addigra kerül a betegség lefutása a nehezebb fázisba. Statisztikák szerint a legjellemzőbbek ilyenkor a felső-légúti, influenzaszerű tünetek, valamint a fáradtság és a migrénes fejfájás.
Már az utazás előtt is stresszesek vagyunk
Gyakran előfordul az is, hogy a stresszes munkahelyi szituációra még rárakódik az utazással kapcsolatos tervezés, vagyis már eleve halmozottan stresszes állapotban indul útnak az ember. Ezek mind negatívan hatnak az immunrendszerre. Az utazás előtt és közben is megfordulhatunk olyan környezetben, ahol többféle kórokozóval találkozhatunk, és jobban ki vagyunk téve a fertőzésveszélynek (pl. bevásárlóközpont, repülőtér).
A szakember arra is kitér, hogy lehet, hogy számszerűen nem vagyunk többször betegek a nyaralás alatt, mint a hétköznapokban,
de előbbit felnagyítja az emlékezetünk, jobban megmarad az emlékeink között.
Nem tudatosan, de megjelenhet az úgynevezett másodlagos betegség előny is: ha beteg vagyok, akkor nem nekem kell a kötelező feladatokat ellátnom a vakáció alatt, például főzni vagy a tűző napon homokozni a gyerekkel.
A leisure sickness-szel kapcsolatos kutatások arra is keresik a választ, hogy a jelenség mennyire köthető bizonyos személyiségtípushoz: akik jobban szeretik a kontrollt megtartani, nehezebben élik meg, amikor a szabadidejükben nem úgy alakul minden, ahogy megtervezték.
Stresszfaktorok a nyaralás alatt
A nyaralás sem feltétlenül stresszmentes, sőt. Ezek lehetnek a leggyakoribb stresszfaktorok:
- A nyaralás tervezésekor már önmagában az is okozhat súrlódást, hogy hova utazzunk. Egy családban több különböző igény is felmerülhet, amelyeket össze kell hangolni (például parton heverős vagy aktív kirándulás legyen).
- Szintén stresszfaktor lehet a nyaralás anyagi vonzata.
- Az is számíthat, hogy azt érezzük, kötelezően jól kell magunkat érezni. Ha nagyon magas a vakációval szemben támasztott elvárás, szinte garantált, hogy valamiben csalódunk a végén.
- Amikor nagycsalád vagy nagyobb baráti kör megy együtt, folyamatos az alkalmazkodás. Ilyenkor nemcsak a pozitív, de a negatív élmények is megsokszorozódhatnak, felerősödhetnek, és jobban megmarad a sérelem.
Papp Zsuzsanna arra a tendenciára is felhívja a figyelmet, hogy ősszel, a nyaralások után ugrásszerűen megnő a válókeresetek száma. Ez azzal függhet össze, hogy sok pár részéről megfogalmazódik egy magas elvárás a nyaralással kapcsolatban: egész évben veszekszünk, de majd a nyaraláson lesz időnk beszélgetni, együtt lenni, elsimítani a konfliktusokat.
Néhány tipp a nyaralással járó stressz csökkentésére
Szemléletváltással és okos szervezéssel sokat tehetünk a stressz csökkentése érdekében. Sokkal nyugodtabb lesz az indulás, ha nem az utolsó percben akarunk mindent elintézni, hanem egy napot ráhagyunk az előkészületekre. Mellette pedig gondot fordítunk az év közbeni stressz megelőzésére, kezelésre.
Érdemes arra is figyelni, hogy amikor több generáció nyaral együtt, kisebb csoportokban is töltsünk együtt időt, például szülő-nagyszülő vagy gyerek-nagyszülő. Nem biztos, hogy az a kikapcsolódás, ha a nyaralás minden egyes perce előre be van osztva, meg van tervezve.
Sok konfliktust megelőzhetünk azzal is, ha előre és közösen fogalmazzuk meg az okoseszközök használatának nyaralás alatti kereteit, és a család közös szabályokat hoz, ki, mitől érezné jól magát. Fontos az is, hogy elengedjük az összehasonlítást a közösségi médiában megjelenő képekkel.