Száz százalék fizetés, kilencven százalék munkaidő, száz százalék teljesítmény. Ez az elsőre jól hangzó kombináció az itthon is próbálgatott és egy munkahelyen hamarosan véglegesített négynapos munkahét lényege. Valóban csak pozitív oldala van? A hosszú hétvégékért cserébe fókuszáltabban, feszítettebben kell dolgozni, és mindenképpen ki kell zökkenni a megszokott kerékvágásból. Itthon a Magyar Telekom és a Libri-Bookline tesztelte, utóbbi júniustól át is áll a rövidebb hétre.
Az induláskor sötétben tapogatóztak. Figyelték más országok és cégek gyakorlatát, de nem álltak rendelkezésükre részletes esettanulmányok vagy átfogó tudásanyag, a könyves szakmában nem is tudnak külföldi példáról. Alapvető volt, hogy a munkavállalói jogok ne csorbuljanak, és közben természetesen a jogszabályoknak is meg kellett felelniük. A munkaszerződéseket nem módosították, hanem egyoldalú munkáltatói utasítással felmentették a tesztben részt vevő dolgozókat a pénteki munkavégzés alól. Hétfőtől csütörtökig összesen harmincnégy órát dolgoztak.
Minderről Szeleczky Noémi, a Libri-Bookline Zrt. HR-igazgatója beszélt. Náluk tavaly októbertől öt hónapig tesztelték a négynapos munkahetet – nem az egész szervezetben, hanem csak a központban. A tapasztalatok alapos kiértékelés után úgy döntöttek, hogy
idén június 1-től a központi szervezetükben (vagyis nem az üzleteikben) véglegesítik ezt a munkarendet.
A miértekről és a próbaidőszak tapasztalatairól a májusi Forbes Legyél jobb mellékletében található cikkben jártuk körül a témát.
A Magyar Telekom is teszteli
A Magyar Telekomnál is fokozatosan haladnak a négynapos munkahét kipróbálásával. A cég minden fórumon hangsúlyozza, hogy nem vezették be, csak tesztelik.
„Túl nagyok vagyunk ahhoz, hogy egy csapásra meg tudjuk tenni, ezért vannak a pilot projektek” – mondja Bierbaum Gyöngyi, a vállalat HR-kontrolling és kompenzációs és valamint négynapos munkahét-projektjének vezetője. Házon belüli kezdeményezés volt: sem a német anyavállalat, sem más Telekom-leány nem tesztelte még ezt a foglalkoztatási formát.
Náluk is alapvetés volt, hogy a fizetés nem változhat, hiszen bár rövidebb munkaidő alatt, de ugyanazt a teljesítményt hozza a munkavállaló.
Arról, hogy hogyan választották ki a politban résztvevő kollégákat, és hogyan folytatódik a kísérlet, szintén a magazinban olvashatsz részleteket.
Szakértő: nem teheted meg, hogy kimaradsz
„Van egyfajta fordulópont a munkaerőpiacon. Továbbra is fontos a munkavállalóknak a munkaidő feletti kontroll, de valószínűleg már az árnyoldalát is látják” – mondja Örkényi Zoltán HR- és employer branding tanácsadó a covid alatt elterjedt rugalmas munkarend tapasztalatai alapján.
Szerinte mindig vannak olyan trendek, amikor kiragadunk egy eszközt, egy megoldást, ami aztán buzzwordként végigvonul a piacon. De semmi sem ennyire fekete vagy fehér.
A négynapos munkahét sem egyszerűen technikai vagy policykérdés, hanem szervezeti kulturális kérdés. Minden ott dől el, hogyan tudják integrálni a kultúrába, hogy a vezetők mennyire képesek magukénak érezni.
A teljes cikk a magazinban!
További részletek a májusi magazin Legyél jobb! mellékletében – a belső címlapról Pistyur Veronika, a Bridge Budapest “lelke”, befektető, a hazai startupvilág megkerülhetetlen szereplője mosolyog.