Barabási Albert-László hálózatkutató fizikus roppant aktív a közösségi médiában, gyakran osztja meg gondolatait a világgal. Március 15-én arról értekezett, hogy már februárban tudható volt: leáll a világ. Pontosan 15 nappal később pedig arról posztolt, hogy milyen lesz az élet a járvány után. Spoiler: nem olyan, mint előtte volt.
„Ha lesz oltás a vírus ellen, akkor a koronavírus olyanná válik, mint a himlő vagy az influenza – beoltanak, és nem csak immunissá válsz, hanem falat képezel majd a vírus és a társadalom között. Ha lesz oltás, lesz színház, lesznek koncertek, újra megtelnek a vendéglők, sőt, még focimeccsek is lesznek, tömött lelátókkal. De kétlem, hogy mindez az idén megtörténhet” – írja nyilvános posztjában Barabási. Szerinte nagyon nem mindegy, miként tesszük fel a kérdést, hogy ennek mégis mikor lesz már vége.
„Mi az, hogy ‘ennek’? Mert ha azt kérdezed, hogy ki tudunk-e újra menni az otthonunkból, hogy magunkhoz ölelhetjük-e újra a szeretteinket, elmehetünk-e vacsorázni a barátainkkal, vissza tudunk-e térni az iskoláinkba, egyetemeinkre és munkahelyeinkre, eltemethetjük-e az elhunytakat és megkeresztelhetjük-e a Korona-bébiket, akkor a válasz az, hogy igen. Ha viszont arra vagy kíváncsi, hogy vissza fog-e az életünk térni abba a mederbe, amelyből most kitérítette a járvány, a válasz: nem. Az az út már nem járható. ”
A kutató szerint idővel megtanulunk együtt élni a koronavírussal, és ha csökken a fertőzöttek száma, szép lassan visszatérünk a munkahelyünkre, az iskolapadba, vagy épp a kedvenc kávézónkba. Ugyanakkor mindig lesz egy kellemetlen érzésünk, hogy nem vagyunk-e mégis betegek. „Sután fogsz majd kezet, ha egyáltalán, és nem öleled át a rég látott barátod. Ha veszel egy mély lélegzetet vagy elköhinted magad, azonnal teszt után rohansz a klinikára.”
Ugyanakkor várhatók javulások is. A kórházak az addig gyűjtött tapasztalataik alapján tudni fogják, kiket kell kezelni és pontosan mikor, ennek köszönhetően pedig kevesebb lesz a halálos áldozat. A sok gyógyult beteg miatt több lesz az immunis ember, ennél fogva a vírus terjedése is lelassul.
„Ha már voltál fertőzött, utazhatsz a ritka, de újraindított járatokon. Ha nem, a határon pecsét helyett tesztért fogsz sorban állni, mert csak akkor engednek be bárhova, ha bizonyítod, hogy nem hurcolod magaddal a vírust. Színház, mozik, koncertek, sportversenyek és tüntetések csak módjával lesznek, ha egyáltalán. Ha már immunis vagy, elmész, ha nem, inkább otthon maradsz.”
Már ez sem pont olyan, mint a járvány előtt életünk volt, de
Barabási tovább megy, szerinte a veszélyeztetett korcsoportok tagjai és a krónikus
betegek még ekkor is ki lesznek téve a járvány veszélyének. „Az idősekre és a
betegekre azonban továbbra is nagyon kell vigyáznunk, és abbahagyjuk a
dohányzást” – írja.
A kutató a posztolás napján, március 30-án ünnepelte 53.
születésnapját. Azt írja, inkább arra a jövőre gondol szívesen, ami a felvázolt
korszak után lesz. Amikor már elérhető lesz az orvosság és az oltás, a
koronavírus pedig hasonlóan könnyen kezelhető lesz, mint mostanság az influenza
– Barabási szerint ennek a jövőnek az alapjait „akarva-akaratlanul” már két
hete letettük, és rajtunk múlik, mi minden vár ránk benne.
„Részben azt próbálom kitalálni, hogy hogy néz az majd ki.
De leginkább azt, hogy mi az, amit most tudok tenni azért, hogy az a jövő
legyen, amelyben élni szeretnénk.”
Az erdélyi származású sztárkutató egyébként nemcsak elmélkedik a járvány utáni jövőről, hanem aktívan dolgozik is rajta: amerikai laborja, a Barabasi Lab minden erőforrását a gyógymód felkutatására összpontosítja.
Barabási Albert-Lászlóról a Forbes 2018 szeptemberi számában írtunk portrét, a világhírű kutató került a magazin címlapjára is.