Az évszázad végére akár egy métert is növekedhet az óceánok vízszintje, ami centiméterenként egymillió ember kitelepítését jelenti – írja brit kutatók munkája alapján a The Guardian.
A Leeds, Edinburgh és University College London munkatársai műholdfelvételeket elemezve vizsgálták, hogyan változott a sarkkörök, hegységek és gleccserek jegesedése 1994 és 2017 között. Hangsúlyozzák: csak a jégsapkák olvadása nem volna elég ekkora vízszintnövekedéshez – az elolvadt jég 46 százaléka szárazföldi forrásokból származik (gleccserek, hegycsúcsok).
A globális felmelegedés hatásai
A kutatók szerint is döbbenetes, 28 billió tonnás eredmény amúgy sem csak a sokat emlegetett vízszintemelkedést, valamint az ennek következtében beálló időjárásváltozásokat vetíti előre, de bolygónk fényvisszaverő képességének csökkenését is. Azaz mivel nincs mi visszaverje a nap sugarait, a talaj és az óceánok kell elnyeljék őket – ezáltal pedig csak még tovább melegednek.
Mindemellett a jégsapkákból kiolvadó édesvíz felboríthatja a sarkkör élővilágát is, miközben egyes területekről elvonja a túléléshez nélkülözhetetlen édesvízforrásokat. És hogy pontosan mire elég 28 billió (azaz 28 ezermilliárd) tonna jég?
„Hogy kontextusba tegyük a veszteségeket, 28 billió tonna jég elég volna arra, hogy az Egyesült Királyság teljes területét százméter vastagságú jégpáncéllal borítsuk be” – mondta Tom Slater, a Leeds University kutatója.
Elolvad az Északi-sark
Az augusztus 12-én publikált, majd 14-én elfogadott eredmények óta a Leedsen
található Centre for Polar Observation and Modelling egy 10-én publikált
kutatásról is hírt adott, aminek eredménye egybevág a jégolvadási megfigyelésekkel.
Eszerint 2035-re teljesen
elolvad az északi-sarki jég.
A NASA szerint egyébként a 2010 és 2019 közti évtizednél egy sem volt melegebb a megfigyelt intervallumok közül. 2019-nél csak 2016 volt átlagosan forróbb.
Borítókép: Az argentin Perito Moreno-gleccser // Fotó: Agustín Lautaro, Unsplash