Bill Gates a közösségi oldalán közzétett toplistában méltatta Karikó Katalint, aki nemrégiben kapott Nobel-díjat.
„Kétségtelen, hogy kihívásokkal teli időket élünk, de továbbra is optimista vagyok a jövőt illetően. Szerencsés vagyok, hogy a munkám révén rálátásom van arra, hogy a világ egyre jobbá válik. Íme egy lista öt jó dologról, ami ebben az évben történt” – kezdte év végi, összefoglaló bejegyzését Bill Gates.
A szoftverfejlesztő, Microsoft-társalapító Gates a 2023-at értékelő poszt csúcsteljesítményeit taglaló részben úgy dicsérte Karikó Katalint és kutatótársát, akik megkapták a fiziológiai-orvostudományi Nobel-díjat:
Dr. Karikó Katalin és Dr. Weissman akkor látták meg az mRNS-ben rejlő lehetőségeket, amikor kevesen látták, és foggal-körömmel küzdöttek annak tanulmányozásáért – ennek eredményeképpen forradalmi vakcinák születtek, amelyek több tízmillió ember életét mentették meg. Megérdemelt Nobel-díjukat idén olyan munkájukért kapták, amely valóban megváltoztatta a világot.
Bill Gates az idei év csúcsteljesítményeként értékelte továbbá, hogy
- elindult a mesterséges intelligencia kora,
- új korszakba lépett az éghajlatváltozás elleni küzdelem,
- a tudósok előrelépést értek el a méhnyakrák megelőzésében és hogy
- a zöld munkahelyek nagy lendületet kaptak.
Karikó Katalin, a Vovid-válságban világhírnevet kapó magyar kutató nevét már a tavalyi Nobel-esélyesek között is emlegették, mivel több, szintén neves szakmai elismerést is megkapott a technológia kifejlesztéséért. Többek között a legrangosabb amerikai tudományos elismerést, az Albany-díjat is. Végül idén kapta meg az elismerést kutatótársával.
Karikó Katalin a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban kezdte a tudományos munkát az 1980-as években, és elég gyorsan elköteleződött a hírvivő RNS (mRNS) vizsgálata mellett, melyről középiskolai tanulmányainkból lehet annyi emlékünk, hogy a DNS-ben tárolt információból segít sejtjeinknek fehérjét készíteni. A technológiáról ebben a cikkünkben írtunk bővebben.