A változáshoz sokszor nehéz fenntartani a motivációt, de ha a videojátékokhoz hasonló megoldásokhoz nyúlunk, sikeresebbek lehetünk.
„Ma egy kicsit lazára veszem. Sok volt a nyűg. Belefáradtam” – mindenki ismerheti ezeket a gondolatokat, aki valaha szeretett volna leadni pár kilót, változtatni az életvitelén vagy feljebb törni a ranglétrán a munkahelyén. Ez a kényelmet kereső – végeredmény szempontjából káros – gesztus önmagunknak sokak lendületét megtöri, visszatérítve a kiindulási állapothoz.
Tanuljunk a játékoktól!
Hogyan lehetnek sikeresek az online szerepjátékok (például a 17 éves World of Warcraft) vagy ma is játszott nagy klasszikusok? A játékok pszichológiája sikeresen tartja fenn az érdeklődést, néhány szempont ideális elegyére van szükség:
- fenntartsák a változatosságot, rendszeresen frissüljön,
- tele legyen személyre szabható elemekkel (pl. saját karakter tervezése),
- apró célok és azok jutalmazása kéz a kézben járjon,
- közösségi élménnyel járjon,
- szórakoztató legyen (Mario nyomdokain rengeteg játék készült, mégis az első lett igazán élvezetes).
Az életcéljaink megvalósításához a mobiltelefonos applikációk hasonló megközelítésével mókássá tehetjük keményebb önfejlesztő munkát is.
A Lifehacker segítségével mi is bemutatjuk a legjobb játékos viselkedésformáló applikációkat.
Habitica
Egy képzeletbeli világ, ahol úgy kaphatunk aranyat, fejleszthetjük hősünket, illetve mélyedhetünk el a birodalom küldetéseiben, ha előtte mi magunk is megdolgozunk érte.
A rendszeres fogmosástól az edzéseken át a házimunkáig hozzáadhatjuk céljainkat. Ha elvégeztük a napi feladatot, már érkezik is a jutalom, illetve a játék újabb szintjei. A teljesebb élményért a barátainkkal együtt is megoldhatjuk Habitica minden baját, de előbb persze mindenkinek a saját portáján kell sepregetnie, akár szó szerint.
Forest, avagy hogyan ne pusztítsd életed erdejét
Kissé drasztikusan motivál a fókuszált munkavégzésre a Forest. Az egykori tamagocsis élményt „feltámasztva” arra jutottak a fejlesztők, hogy az emberek nem szeretik, ha hanyagságuk miatt meghalnak dolgok (nahát!). Amikor elkezdünk egy feladatot, azzal egy virtuális fát ültetünk, ami mindaddig növekszik, amíg nem nyúlunk a telefonunkhoz és nem térünk el a céltól. Ha mégis abbahagynánk, a fánk elpusztul. Védjük a fákat!
A sikeres fanövesztést érmékkel jutalmazza az app, ezeket pedig felajánlhatjuk, hogy a Forest partnere, a Trees for the Future valódi fákat ültessen.
Yousician, a zenészcsináló
Ahogy közel tíz éve a Guitar Hero közelhozta a gitárokat (mármint az arra hajazó kontrollereket) és a régi rockzenét a fiatlokhoz, úgy hozhat minket közel az igazi zenéléshez a Yousician. Az appalikáció a telefon mikrofonján keresztül hallgatja, hogy mit játszunk azon a hangszeren, amivel szeretnék megtanulni zenélni, erre ad visszajelzéseket, tanácsokat, technikákat. Az pedig külön érdekes, hogy a saját énekhangunkat is elemzi, méghozzá meglehetősen őszintén.
Zombie, Run! – Fuss vagy megesznek
Az egyik legszórakoztatóbb futásra motiváló applikáció a Zombie, Run!, amivel garantáltan nem hagyjuk abba a futást a gyengébb pillanatainkban. Az app követi a megtett távolságunkat és a mozgás intenzitását, amit átültet egy virtuális zombiapokalipszisbe. Ha túl lassan vagy túl keveset futunk, utolérnek, márpedig jutalom aligha járhat egy zombi által elfogyasztott személynek. Nem maradt ki a többjátékos mód sem, vagyis társaságban is menekülhetünk az üldözők elől.