Elméletben mindenki tisztában van azzal, hogy akkor kell venni, amikor vér folyik az utcákon, a gyakorlat mégis mást mutat, amire az elmúlt hónapok tapasztalatai is ékes példaként szolgálnak. Vendégszerzőnk ad pár tippet arra, hogy hogyan álld a sarat egy szakadó piacon.
Sokan találkoztak azzal a már szinte közhelyesnek hangzó kifejezéssel, hogy „a piac előre áraz”. Ezt a kijelentést mindig elő lehet húzni, ha éppen nem tudunk logikus, észszerű magyarázatot találni a piac mozgására. A pénz- és tőkepiaci termékek február végén kezdődő zuhanása, majd a március végén induló emelkedése tökéletes iskolapéldája annak, hogy
a piac valóban a jövőbeli eseményeket és eredményeket építi be az árfolyamokba.
2020. február 19-én a részvénypiacok zászlóshajójának tartott S&P 500 részvényindexet történelmi csúcson jegyezték. Ekkor az Amerikai Egyesült Államokban a koronavírus-járvány még nem kezdődött el, alig több mint 10 megerősített COVID-19 esetet tartottak nyilván. A rekordot követő 6 kereskedési napon összesen több mint 12 százalékot esett az index árfolyama, március 23-án érte el a lokális mélypontot. Ekkorra már több mint 35 százalékkal került lejjebb a februári csúcstól az index. Az USA-ban az új fertőzések száma március végén kezdett felgyorsulni, és ugyancsak ekkor indult meg a részvénypiacok emelkedő menetelése is.
Ez mégis hogyan lehetséges? Nem találunk benne racionalitást, sem következetességet. Azonban a magyarázat roppant tudományos és kikezdhetetlen, már ti is tudjátok: „a piac (mindig) előre áraz”.
Most mindenkinek jut egy esély, de nem könnyű vele élni
Az ilyen jellegű mozgásokkor újraosztják a helyjegyeket, mindenkinek lehetősége van a rajtvonalhoz állni, és sokan el is jöttek. Voltak, akik több mint tíz éve vártak egy komolyabb visszarendeződésre, és ezt a lehetőséget nem akarták elszalasztani.
Sokan közülük a 2008-ban kirobbant pénzügyi válságot is figyelték már és látták a piacban a remek lehetőséget, de akkor még nem rendelkeztek olyan mértékű megtakarítással, amivel érdemben piacra tudtak volna lépni. Azóta eltelt több mint 10 év, és a 30-40-es éveikben járók megtakarításai szépen gyarapodtak, a kisbefektetők új generációja is nagy számban megjelent az elmúlt hónapokban.
A jó vételi pont megtalálása a legégetőbb kérdés egy ilyen piacon. Azt gondolom, hogy egy árfolyam csúcsát, vagy alját pontosan eltalálni inkább szerencse kérdése. Amikor egy bő hónap alatt több mint 35 százalékot esik az amerikai vezető részvényindex, én azt tapasztaltam, hogy a korábbi technikai elemzések, a grafikonon berajzolt rövidtávú trendvonalak, támasz és ellenállás szintek gyengécske támpontokat tudnak adni.
A különböző indikátorok, amelyekhez az elmúlt években jó barátként kötődtünk, ekkora eséskor értelmezhetetlen és használhatatlan jelzéseket mutatnak, ilyenkor nehéz megjósolni, hogy mikor jöhet a fordulat.
Persze utólag mindig azonosítható (lehetett volna) az árfolyam esésének a vége, de az igazi nehezítés, hogy egy olyan piacon kellett vételi pozíciót felvenni, ahol a már említett S&P 500 Index határidős kereskedését leállították, és az amerikai piacnyitást követően is 15 percig állt a börze, és ilyen nap rövid időn belül többször is előfordult.
Március 26-án Amerikában a munkanélküli segélyt kérők száma, akik először nyújtották be kérelmüket, 3 283 000 volt, április első hetében 6 648 000, és rá egy hétre szintén 6 600 000 feletti számot közöltek.
Az olaj árfolyama mélyrepülésben volt a túlkínálat és a keresleti sokk együttes hatása miatt, -40,32 dolláron is járt a májusi leszállítási határidejű WTI olajkontraktus jegyzése április közepén. Egy jó beszállási pont keresése ezekben az időkben komoly feladvány a tőke- és pénzpiaci elemzőknek és pénzügyi szaktanácsadóknak.
“Buy when there’s blood in the streets”, azaz “Akkor vásárolj, amikor vér folyik az utcákon!”. Ezt a szintén jól ismert (és valljuk be, nagyon jól hangzó) mondatot is sokan ismerhetik. Gyakran hallottam ezt több embertől is, viszont érdekes módon akkor volt ez igazán hangos, amikor a részvénypiacok felfelé íveltek és sorra döntötték meg a korábbi csúcsokat.
Akkor is vegyél, ha a te véred folyik
Két hét alatt több mint 12 millió az új munkanélküli segélyt kérők száma az Egyesült Államokban, ez Magyarország lakosságának több mint 120 százalékát jelenti. Ennél nagyobb jel a vérfolyásra nem kell, amúgy is szabadon folyhat, hiszen teljesen üresek az utcák. Az eredeti idézet egyébként úgy szól: “Buy when there’s blood in the streets, even if the blood is your own”, azaz
„Akkor vásárolj, amikor vér folyik az utcákon, még akkor is, ha az a te véred.”
A mondat második fele érzékelteti, mennyire nagy pszichikai nyomást jelent egy szakadó piacon vételi pozíciót felvenni. Valahol mélyen benne van az a kétség és félelem, amit az ember akkor érez, amikor a megfeleződő árfolyamon megvásárolt eszköz további 30-40 százalékot esik. Ezt minden embernek, aki elég bátor ahhoz, hogy ilyen körülmények között pozíciót vásárol, magának kell megtapasztalnia, a saját bőrén kell éreznie, milyen is annak a bizonyos vérnek az íze.
Végül, ha elég bátrak voltunk és sikerült megfogni a piac alját, a virágzó és hatalmas eredményeket teljesítő pozíciónkról mesélhetünk a barátaiknak, partnereinknek.
De bátran beszéljünk azokról a nehéz időkről is, amikor percenként figyeltük az árfolyamot és vontuk kétségbe a korábbi döntéseinket,
mikor hajnal 5-kor az ágy mellett szunyókáló telefonunkon elsőként azt ellenőriztük, hogy az éjszaka folyamán a távol-keleti piacok elértéktelenítették-e a pozíciónkat. Ez a mentális próbatétel, ami igazán megnehezíti, hogy a véráztatta piacon vásároljunk.
A jelenlegi piac utcáin továbbra sincs eltakarítva a vér, több jelentős piaci kapitalizációjú cég fizetésképtelenséget jelentett, többeknek a hónuk alá kellett nyúlni, hogy így kerüljék el a csődöt. A negyedéves jelentések, amelyekben már láthatjuk majd mennyire is fájt a társaságoknak a vírus által okozott keresleti sokk, hamarosan érkeznek.
Igyekezzünk figyelni a piacokat, voltak, akik egy évtizedet vártak az ilyen jellegű mozgásokra, mi se maradjunk le róla. Fegyelmezetten vegyünk fel pozíciókat, fontos a pozíció megfelelő méretezése, valamint, hogy mindig maradjon puskapor, ha elült a vihar.
Végül legyünk türelemmel magunkhoz és a piachoz, jól jegyezzük meg azt a pillanatot, amikor meghoztuk a döntést, hogy megvásároljuk a kiválasztott eszközt, lehet, hogy pár óra múlva felerősödő kétségeink a pánik irányába vezetnek, és
pánikolással még senki nem keresett pénzt.
Ignáth Miklós
Tőke- és pénzpiaci szakértő
A vendégszerzők külsős szakértők, nem a Forbes szerkesztőségének tagjai, véleményük nem feltétlenül tükrözi a Forbesét.