Az elmúlt egy évben sokan úgy váltottak munkahelyet, hogy közben az íróasztaluk ugyanaz maradt, csak annyi változott, hogy egyik cég Zoom-meetingjeiről hirtelen egy másik vállalat értekezleteibe kellett becsatlakozniuk a home office-ból. Lehet, hogy már minden új kollégájukkal túl vannak több tíz online beszélgetésen, de élőben még senkivel nem találkoztak. Ami a többieknek az irodába való visszatérés, az nekik egy újabb beilleszkedési folyamat kezdete, de hogyan segíthetünk ezeknek a munkatársainknak?
- A Glassdoor kutatásai szerint azok a cégek, ahol hatékony folyamatokat dolgoztak ki az új munkavállalók integrálására, 82 százalékkal nagyobb eséllyel tudják később megtartani ezeket a munkatársakat, a termelékenységük pedig akár 70 százalékkal is magasabb lehet.
- A Gallup elemzése szerint azonban csak az alkalmazottak 12 százaléka érzi úgy, hogy munkahelye jól segíti az új munkatársak beilleszkedését.
- A Harward Business Review összegyűjtött néhány olyan jó gyakorlatot arról, hogyan érdemes a home office ideje alatt felvett munkatársakkal bánni, miután elkezdhetnek az irodában dolgozni.
Legyél extrán figyelmes!
Az első irodai napjukon köszöntsd őket úgy, mintha ez lenne az első napjuk a cégnél, hiszen hiába dolgoznak már hónapok óta az alkalmazottadként, az irodai környezet még teljesen új lesz számukra. Például hagyhatsz egy apró ajándékot vagy egy üdvözlő üzenetet az íróasztalukon.
Mutasd meg nekik az irodai felszerelést!
Lehet, hogy az új munkatárs már szinte mindenkivel találkozott online, tudja, hogy kinek melyik Excel-táblákat kell elküldeni, de azt nem, hogy például hol tudja átvenni a céghez érkező csomagokat, neki hová kell tennie a postát, hová pakolhatja az ebédjét és hol talál egy jó kávét. Mutasd meg neki ezeket az apróságokat is!
Vezetőként egyeztess velük sűrűbben!
Sok vezető természetesnek veszi, hogy az a munkatárs, aki a lezárások ideje alatt kezdett a cégnél dolgozni, már egy ideje a csapat tagja, ezért nincs is szüksége extra segítsége, azonban számára az irodai munkakezdés egy újbóli beilleszkedési folyamat kezdete.
Vezetőként sokat segíthetsz nekik, ha az első hetükben elviszed őket ebédelni és a kezdeti időszakban több személyes meetinget szervezel velük.
Szervezz informális csapatépítőket!
Az irodán kívüli közös programok nem csak azoknak segíthetnek, akik távmunkában kezdtek a cégnél, hanem az egész csapatnak. Szervezz közös túrázást vagy vacsorát! Mindenkinek jól fog jönni, ha megoszthatja a többiekkel, hogyan élte meg az elmúlt időszakot.
Borítókép: Ilyuza Mingazova / Unsplash