Ha gyomorgörccsel olvasod a híreket, ha az egekben a pulzusod Putyin nevének hallatán, ha olykor a legrosszabbat vízionálod, itt az idő, hogy hátrébb lépj egyet. Elmondjuk, hogyan.
Vészterhes időket élünk. Az elmúlt két évben a koronavírus rántotta ki a talpunk alól a talajt, majd amint egy kicsit fellélegezhettünk volna, rögtön jött az orosz-ukrán háború. A hírfolyamból szűretlenül ömlik a nyakunkba elemző cikkek-véres fotóriportok-konteók tömkelege, és nincs olyan beszélgetés, ahol szóba ne kerülne a fegyveres konfliktus lehetséges végkimenetele.
Van, aki optimista marad és türelemre int, mások meg már az okmányiroda előtt sorakoznak az útlevelükért, egy dolog azonban közös: a kiszolgáltatottság és a tehetetlenség fojtogató érzése. Éppen ezért most összegyűjtöttem 6 egyszerű tippet, ami segíthet, hogy megőrizzük a józanságunkat, és ne őrüljünk bele a pre-apokaliptikus víziókba.
Használd tudatosabban a közösségi médiát
Ez az a tanács, amit krízistől függetlenül is érdemes megfogadni a mentális egészségünk megőrzése érdekében. Egyszerre két, egymással látszólag ellentétes mód van erre:
- gyűjtsünk össze minél több, hiteles forrásból érkező információt,
- minimalizáljuk a közösségi média jelenlétünket és a hírolvasást.
Magyarán mondva, jelölj ki a napodban kétszer fél-egy órát, amikor tájékozódsz az aktuális történésekről, a maradék időközökben viszont kapcsolódj le a médiáról, és koncentrálj a saját életedre.
Engedd el, amire nincs ráhatásod…
A lehető legemberibb reakció, ha egy krízis kapcsán elemezni, fejtegetni és ötletelni kezdünk, ám mielőtt berántana az örvény, érdemes hátrálni egy lépést. Putyin fenyegetőzésére és a Nyugat stratégiájára aligha van ráhatásunk, így hiába veszekszünk a tévével vagy bámuljuk álmatlanul a plafont éjjelente, a döntéseket nem mi hozzuk meg.
…és gondold végig, mire van
Bár a háború nem ér véget a kedvünkért, a saját kis mikrokörnyezetünkre hatással lehetünk. Ilyen például az, hogy a megfelelő információk birtokában racionálisan végiggondoljuk, milyen lehetőségek állnak előttünk.
Szintén idetartozik a segítés: rengeteg jótékonysági akció indult az ukrán menekültek támogatására, amelyekhez folyamatosan várják a lelkes önkénteseket. A világot nem tudjuk megváltani, de
számtalan kutatás bizonyítja, hogy a karitatív tevékenységek csökkentik a depresszió és a szorongás kialakulásának esélyét.
Őrizd meg a hétköznapi rutinod
Tudom, kifejezetten abszurd érzés úgy főzőcskézni, bevásárolni, dolgozni, szórakozni, hogy közben a szomszédban vért ontanak, de fontos tudatosítani, hogy ettől még nem állt le az élet. Sőt! Ha nem szeretnél teljesen becsavarodni a nap végére, ragaszkodj a napi rutinodhoz, tereld el a figyelmed pihentető és inspiráló dolgokkal, és bátran tervezz előre. Futás, thai-box, festés, zongora, meditáció, filmnézés, jóga − akármi is segítsen a stresszlevezetésben, most kapcsolj rá, és iktass be minél többet belőle az életedbe.
Tudatosítsd a biztonságot jelentő dolgokat!
A bizonytalanság csökkentésének hatékony módja lehet, ha tudatosítjuk azokat a tényezőket az életünkben, amik biztos pontot jelentenek. Ilyen lehet a szerető család, a megtartó közösség, a szak- és nyelvtudás, az eddig elért eredmények − mindez támaszt nyújthat az olyan időszakokban, amikor a legalapvetőbb értékek és lehetőségek is megkérdőjeleződnek.
Beszélgess, beszélgess és beszélgess!
Valószínűleg senkinek sem mondok újat azzal, hogy krízisidőszakban különösen fontos jelentőséggel bírnak a megtartó közösségek − legyen ez a család, a baráti kör vagy a munkahelyi környezet. A stessz feldolgozásának egyik leghatékonyabb módja, ha a szőnyeg alá söprés helyett kipakolunk az asztalra. Mivel a háborús szorongás globálissá vált, biztos, hogy könnyen találsz olyan beszélgetőpartnert, aki mellett megértve érzed majd magad.