Mikor nem érdemes tovább a jelenlegi munkahelyeden maradni, még akkor sem, ha jön a válság?
Ha nem vagy teljesen elégedett a munkáddal, nehéz eldönteni, hogy mikor telik be tényleg a pohár. El fognak múlni a problémák? Megéri-e időt és energiát fordítani abba, hogy egy másik állást keress, kockáztatva ezzel egy olyan új helyet, ahol nem is biztos, hogy jobb lesz?
Mivel az elbocsátások globális megugrására lehet számítani, hiszen a vállalatok egyre nagyobb gazdasági bizonytalanságra készülnek, vitatkozhatunk azzal kapcsolatban, jó pillanat-e épp most váltani a munkaerőpiacon. A Harvard Business Review öt tippje segít eldönteni, hogy mikor nem érdemes tovább a jelenlegi munkahelyeden maradni – még akkor sem, ha szűkös munkaerőpiacra lépsz ki a váltás reményében.
Mérgező a környezet
Amikor dolgozni mész, jól érzed magad és élvezed azt, amit csinálsz? Vagy a munkád akadályozza a mentális egészséged, nem tudsz tőle jól aludni, esetleg türelmetlenné tesz még a szeretteiddel szemben is? Ha folyamatosan lealacsonyítanak olyan módon, ami nem tekinthető normális visszajelzésnek, vagy azon kapod magad, hogy családtagjaidnak és barátaidnak panaszkodsz a munkáddal kapcsolatban, előfordulhat, hogy egyedül nem fogod megváltani a világot – és nem tudod megfékezni főnököd vagy nem tudsz változtatni a vállalati kultúrán.
Mielőtt valami új után kezdenél vadászni, vizsgáld meg saját tetteid, és tedd fel a kérdést: te is hozzájárulsz a mérgező környezethez? Ha pletykálkodsz vagy panaszkodsz, esetleg folyamatosan a negatív szándékot látod minden döntés mögött, rossz a hozzáállásod, vagy olyan akadályokat állítasz fel, amelyek megakadályozzák másokat céljaik elérésében – akkor először gondold át, hogyan változtathatnál saját viselkedéseden. Ez könnyen lehet, hogy a visszájára fordítja a dolgokat, és a te személyes változásod hozzájárul másokéhoz is.
Ha nem igaz rád egyik sem a felsorolt tevékenységek közül, akkor próbáld meg kitalálni, hogy mitől érzed mérgezőnek a kultúrát, és döntsd el, hogy javítható-e. Ha úgy érzed, hogy a problémák mélyen gyökereznek, és nem valószínű, hogy változni fognak, akkor a legjobb megoldás, ha kiszabadulsz a helyzetből.
Megsértik az értékrended
Ha frusztrált vagy a munkád egyes részei miatt, akkor valószínű, hogy legalább az egyik értéked sérül. Például, ha fontos számodra minden este a családi vacsora, és a főnököd állandóan megszakítja az estéidet egyáltalán nem sürgős feladatokkal, akkor ez sérti az értékrended.
A legjobb módja annak, hogy megértsük, ha megsértik az értékrendünk, ha azonosítjuk és meghatározzuk azokat. Talán fontos számodra, hogy összetett problémákat tudj megoldani, vagy hogy egy csapatot irányíts. Miután meghatároztad az egyes értékeket, osztályozd őket. Rendelj mindegyikhez egy számot egytől ötig: egyes az, ha egyáltalán nem élheted meg ezt az értéket a munkahelyeden, az ötös pedig jelentse azt, hogy ez az értéked minden nap teljesül.
Tekintsd át azokat a számodra fontos értékeket, amik három vagy kevesebb pontot kaptak. Lehet valamit tenni az értékek megsértésének orvoslására? A családi vacsorával kapcsolatban talán mondd el a főnöködnek, hogy nem leszel elérhető vacsoraidőben, amikor a családoddal vagy, és utána is csak sürgős szükségletekre leszel elérhető.
Ha nem tudják tisztelni ezt az időt, akkor előfordulhat, hogy a munka már nem lesz összhangban az értékeiddel.
Nem használják és fejlesztik a képességeid
A legtöbb ember azt akarja érezni, hogy használja a képességeit, a tudását és elér egy nagyobb hatást is a vállalatnál. Gondolj arra, hogy milyen készségekkel rendelkezel, és milyen készségeket kell fejlesztened a karriered előrehaladásához.
Például, ha problémamegoldásban szeretnéd kamatoztatni tudásod, de nincs lehetőséged egyre összetettebb problémákkal foglalkozni, felkérheted a menedzsered összetettebb munkára, vagy részt vehetsz a megbeszéléseken, ahol ezeket a kérdéseket megvitatják? Vagy ha egy csapatot szeretnél irányítani, van-e lehetőség arra, hogy valamikor vezetői pozícióba kerülj?
Ha nemmel válaszolnak az ilyen típusú kérdésekre, akkor a karriered stagnálhat, ha maradsz.
Nem kapsz lehetőséget arra, hogy látható legyél
A munka elvégzése csak egy része annak az egyenletnek, aminek a másik oldalán a hosszú távú siker és karrierelőrelépések szerepelnek. Ha a főnököd lehetőséget biztosít a láthatóságra azáltal, hogy nagy horderejű projekteken dolgozhatsz, mások is megláthatják, mire vagy képes.
És amikor az emberek tudják, ki vagy és mire vagy képes, akkor építed a személyes márkádat. Ahogy a márkád növekszik, gondolkodó vezetőként sikeresen hozzájárulhatsz az üzleti célok eléréséhez. Ez a láthatóság a kiváló eredményekkel kombinálva új lehetőségekhez vagy előléptetéshez vezethet.
Ha a főnököd rejtegeti a sikereid, vagy soha nem engedi, hogy bemutatkozz a vezetőinek vagy kollégáinak, esetleg magasabb szintű megbeszéléseken sem vehetsz részt, akkor lehetetlen felépíteni a „márkaismertséged” – hogy ki vagy, mit tudsz csinálni. Ez nehezebbé teszi azt, hogy előrelépj egy nagyobb szervezetben.
Kevés az energiád
Amikor hétfő reggel felébredsz, utálod, hogy dolgozni kell menni? A legtöbb ember azt szeretné, ha a hétvégék hosszabb ideig tartanának, de ha olyan ember vagy, aki általában mindent megcsinál, de most a minimumot hozod, akkor valószínűleg elégedetlennek érzed magad.
Ha a munka rutinszerűnek vagy érdektelennek tűnik, vagy a legtöbb nap frusztráltnak érzed magad a szerepköröd miatt, akkor előfordulhat, hogy a munka már nem megfelelő számodra. Ha semmit sem tehetsz önmagad felfrissítésére, például egy érdekes új projekt vállalása, vagy nem találsz módot arra, hogy kapcsolódj a munkádhoz, egy új hely lehet a legjobb módja annak, hogy újra felkeltse az érdeklődésed a munka iránt.