Ha változtatni akarsz az életeden, kezdd a gondolkodásmódoddal. Segítünk, hogyan fogj neki.
Fordította: Kemény Márk (gyakornok)
Sokan akarnak kiteljesedni a munkájukban és megtalálni a céljukat, de nem mindenki ismeri föl, hogy ebben az első lépés a helyes nézőpont.
A felfogás alakításához viszont tudatosság szükséges. Elégedettséggel tölt el, ha tudod, hogy módodban áll alakítani a célod, elhelyezni magad abban, ami túlmutat rajtad, illetve pozitívan hatni másokra a munkádban és azon kívül. Igaz a mondás: ha változtatsz a gondolkodásmódodon, az életed is vele változik. Kiindulási pontnak pedig tökéletes a munkahelyed.
Vedd kézbe a sorsod
Azt a legfontosabb észben tartani, hogy te magad adhatsz értelmet és célt a munkádnak. Szakíts azzal a hiedelemmel, hogy a rád pont passzoló szerepet kell betöltened, vagy, hogy a főnököd és a céged felelőssége, hogy célt adjon neked. Mindegy mivel keresed a pénzed, minden munkának meg lehet találni a méltóságát. Számít a munkád, de neked kell a célodat előmozdítanod és értelmet megtalálnod.
Ne a hozzád illő munkát keresd, hanem te alakíts ki magadnak olyat, ami boldoggá tesz – nem akárki, a Yale kutatója mondja
A három fókuszpont
Az emberek céltudatosságukat gyakran a következő három dologgal kötik össze: ha érzik, hogy kapcsolódnak valamihez, ami túlmutat rajtuk, ha tudják, hogy nem értelmetlen, amit csinálnak, és talán a legfontosabb, ha belelátnak abba, hogyan szolgál a munkájuk másokat és nem csak egy vállalat alapelveit.
Na és hogyan jutunk el eddig a három tényezőig? Építs fel egy gondolatmenetet a munkádtól azokig a dolgokig, amik a legfontosabbak számodra. Ha például egy egyetemi felvételi irodában jelentkezési lapokat dolgozol fel, gondolj arra, hogy a munkád elengedhetetlen a leendő hallgatók számára és ezzel egy kicsit alakítod a sorsukat. Vagy, ha mondjuk a kerület sportcsarnokában a látogatókat fogadod, gondolj arra, hogy eligazítod őket és ezzel segíted a sportolásukat. A lényeg, hogy megtaláld, hogy amit csinálsz, hogyan mutat túl rajtad.
Az te adottságaid
Az imént említett gondolatmenetnél térj ki arra is, hogyan lehetnek ebben segítségedre a készségeid. Lehet, hogy például a humorod miatt jó a hangulat az irodában, vagy páratlan szervezettséged hatására strukturáltabban és hatékonyabban tudnak a körülötted levők dolgozni. Annak, hogy hasznosnak érezd magad a munkában fontos része, hogy lásd az egyedi értéket, amit te adsz hozzá.
Van élet a munkán túl
Azt is érdemes észben tartani, hogy nem kell feltétlenül a munkád keretei közt megtalálnod életed célját.Sőt, ha a munkahelyeden kívül találod meg a célod, még segíthet is, hogy több értelmét lásd a napi nyolc órának.
Kiteljesedhetsz abban is, hogy tevékeny vagy a családod, a barátaid vagy a közösséged körében.
Gondolj csak azokra a dolgokra, amikkel hétvégén a közösséged életében részt vehetsz: a szomszéd néninek való bevásárlástól kezdve a különböző önkéntesprogramokig. Ha egy átfogóbb megközelítést választasz és beveszed a képbe a családod, barátaid, környezeted és közösséged, akkor a munkádban is elégedettebb lehetsz, hiszen így nem csak és kizárólag abban akarod megtalálni a célod.