Közeleg az évnek azon szakasza, amiről a romantikus filmek a lelassulás, az együtt megélt élmények, az ünnep varázsának szentháromságaként beszélnek. Sokan azonban inkább az utolsó pillanatos elintéznivalók, az évzárás előtt felhalmozódó feladatok, a sűrűbbé váló munkafolyamatok és az esténkénti kötelező megjelenések verzumában töltjük a következő heteket. Közben örök lelkiismeretfurdalásban létezünk amiatt, hogy nem ott és azokkal vagyunk, akikkel legszívesebben töltenénk az időnket.
Hogyan lehet megtartani az egyensúlyt a munkánk, hivatásunk, valamint a magánéletünk és ezekkel szoros összefüggésben az egészségünk megőrzésére tett erőfeszítések között? Mindez nemcsak fizikai, érzelmi és mentális jóllétünk szempontjából kritikus fontosságú, de karrierünknek is csak jót tehet. Mutatjuk, hogyan tarthatod a levegőben a libikóka mindkét oldalát.
Először is, le kell szögeznünk, mit jelent pontosan a munka-magánélet egyensúlya: amikor az életünk alakításában azonos súlyú szerepet kap a munkahelyünk, hivatásunk és a magánéletünk, az egészségünk. Egyik sem rendelődik alá a másiknak, a megfelelő hangsúlyt kapja.
Hogyan lehet ezt kivitelezni?
1. Nincs olyan, hogy tökéletes egyensúly
Máris az első ponttal megcáfolni látszik a célunk. A munka-magánélet egyensúlyra gondolva valószínűleg sokan egy rendkívül produktív munkanapot képzelünk el, melynek minden percét termékenyen, hatékonyan töltjük. Így időben el tudunk indulni, hogy a fennmaradó részét – mielőtt időben ágyba kerülnénk – családunkkal és barátainkkal töltsük.
Ideálisnak tűnik, csak nem valószerűnek. A cél ugyanis nem a tökéletes, hanem a reális napirend.
Ebbe belefér, hogy egyes napokon több figyelmet kapjon a munka, ha más napokon a mérleg nyelve a hobbik, a család, az egészségmegőrzés irányába mutat. Az egyensúly hosszútávú eredmény, nem napi szintű feladat.
2. Szeresd a munkád!
Nem lehet egészséges egy olyan munka-magánélet egyensúly, amelynél a munka csak energiát von el. Ha visszahúz, ha leszív, ha még a gondolata is stresszessé tesz, akkor a munka nélküli percek-órák sem tölthetnek fel eléggé. Sőt, talán még a szabadidődben szívesen végzett dolgok sem érdekelnek már, nem marad rájuk energiád a napi robot után.
Nem kell a munkád minden részét élvezned, de összességében pozitívnak kell lennie a napi mérlegnek: érdekeljen és motiváljon annyira, hogy ne legyen kínszenvedés reggel kikelni az ágyból.
Ha most elkerekedett a szemed és úgy érzed, bajban vagy, lépj. Keress új munkahelyet, vagy próbálj meg apró lépésekben változtatni a jelenlegin.
3. Az egészség mindenekelőtt
Közhelyes, de ha egészség van, minden van, tehát ha valami ezen a téren hibádzik, nem várhatjuk életünk többi területén sem, hogy zökkenőmentes legyen.
„Ha az egészségedet minden elé helyezed a fontossági listán, az csak jobb emberré és jobb munkaerővé tesz. Kevesebbet fogsz hiányozni a munkából és amikor ott vagy, kiegyensúlyozottabban és produktívabban dolgozol” – idézi a Business News Heather Monahan sikeres amerikai író-vállalkozót, marketingszakértőt, aki a média területén üzletfejlesztési igazgatóként dolgozott.
Ha túlhajtod magad, attól nem leszel jobb, csak valószínűleg elodázod a kiégést. Ha nem érzed jól magad, vedd ki azt a szabadnapot és pihenj rá a feladatokra.
A tested igényeinek priorizálásához sem kell radikális, nagy volumenű dolgokra gondolni. Olyan egyszerű, könnyen beépíthető rutinokról van szó, mint egy rövid meditáció vagy testmozgás.
4. Ne félj a teljes kikapcsolástól!
Amikor minden gondolatodat a munkahelyi megoldandó problémák, rád váró kötelezettségek töltik ki, bármit csinálsz is közben, szinte semmit sem ér.
Meg kell tanulnod kikapcsolni az agyadat, de ehhez is gyakorlatra van szükség, hogy megtaláld a számodra leginkább testhezálló módját.
Ha nincs más extra időd, a munkahelyed és otthonod közötti ingázást használd ki arra, hogy olyat olvass, ami teljesen kikapcsol, meditálj (persze csak ha tömegközlekedsz).
Mindezek megtapasztalásához és a megfelelő módszer megtalálásához nyilván idő kell. De ha rálelsz arra, amelyik akár csak fél órára, de minden nap teljesen újra tud huzalozni, sokkal sikeresebbnek, energikusabbnak fogod magad érezni, amikor újra teljes erőbedobással hajtasz.
5. Húzd meg a határokat!
Ahhoz, hogy elkerüld a kiégést, meg kell húznod a határokat a munkádban. Amikor kilépsz az irodából, ne gondolj munkaprojektekre, másnapi elintéznivalókra – könnyű mondani, ezt is gyakorolni kell. Segíthetsz ebben magadnak, ha külön céges és magánlaptopod illetve telefonod van.
A keretekhez tartanod kell magadat. Fontos, hogy előre meghatározott órákban dolgozz, tedd akár otthon, akár az irodában.
Ki kell jelölnöd a munkára fordított időt, ami után felállsz az asztal mellől. Máskülönben késő éjjel is azon kapod magad, hogy munkahelyi emailekre válaszolsz.
Segíthet, ha a közvetlen munkatársaidnak és felettesednek jelzed, hogy a munkaidőn túl nem vagy elérhető személyes kötelezettségeid miatt. Ezáltal tudatosíthatod bennük is a határokat, aminek köszönhetően nem támasztanak számodra nem teljesíthető igényeket.
6. Szűrd ki az életedből az időpazarló tevékenységeket (és személyeket)!
Először is meg kell határoznod, mi is számít igazán az életedben. A prioritási listád előkelő helyein álló tevékenységekre és személyekkel való kapcsolatépítésre fordítandó időn túl erősen szűrj mindent.
Vonatkozik ez az emailekre és szörfözgetésre, amelyek elindítanak a munkádtól és fontos feladataidtól akár fél órákra is eltérítő fekete lyuk felé, de ugyanúgy érvényes lehet a kevésbé konstruktív, inkább a munkahelyi pletykálódásra hajazó konyhai beszélgetésekre az irodában. Kérj udvariasan elnézést, hivatkozz a tennivalóidra és tényleg foglalkozz azokkal.
7. Változtass a szokásaidon!
Ez sem megy egyik pillanatról a másikra, de megéri az energiabefektetést. Lépj hátra és tekints kívülálló szemmel a napjaidra, heteidre. Valóban minden tevékenységed, találkozód, szokásod, hobbid valid? Szükséged van rá vagy csak megszokásból csinálod, mert „így szoktad”?
Ha meg tudod változtatni a struktúrát a napjaidban, ezzel is új megtapasztalásokra tehetsz szert, amelyek segíthetnek a stressz csökkentésében, megtisztítva a fejedben lévő kötelezettségek listáját.
Előfordulhat, hogy sokkal több dolgot delegálhatsz, mint amiről eddig gondoltad: lehet, hogy nem csak te tudod jól megcsinálni még munkába indulás előtt a reggelit, lehet, hogy a családból más is bevállalja idén a karácsonyi vacsorát, a projekt leadás utolsó mozzanatait is átadhatod másnak.
8. Kezdd kicsiben!
Ha hirtelen túl nagy változásokat akarunk, az egyenes út a sikertelenség felé. Ismerjük ezt jól az évkezdeti fogadalmakkal. A nulláról építkezve ne akarjunk azonnal heti 5 nap edzeni. Elég lesz heti eggyel kezdeni, de ahhoz ragaszkodjunk.
Apró lépésekben haladva folyamatosan – vagy legalábbis gyakrabban – élhetünk meg sikerélményeket, amik tovább motiválnak az egyre nagyobb kihívások felé.