Az egy helyet visszacsúszó milliárdos így már csak a világ ötödik leggazdagabb embere. A húszmilliárd dolláros adomány okairól és az alapítványa jövőjéről az amerikai Forbesnak beszélt.
A napokban mi is beszámoltunk arról, hogy a Microsoft társalapítója 20 milliárd dollárt csoportosít át a vagyonából a Bill és Melinda Gates Alapítványba, az adomány kapcsán az amerikai Forbes készített exkluzív interjút a világ jelenleg ötödik leggazdagabb üzletemberével. A mostani húszmilliárdos hozzájárulással 55 milliárd dollárra nő az az összeg, amit az egykori házaspár eddig karitatív célokra ajánlott fel, ezáltal Gatesék válnak a világ legnagyobb filantrópjaivá. A sort eddig egyébként a család közeli barátja, Warren Buffett vezette, aki összesen 48 milliárd dollárt fordított jótékony célokra, az adományok jelentős részét egyébként a Gates Alapítványhoz jutatta.
Az idén 22 éves Gates Alapítvány, a világ egyik legnagyobb karitatív szervezete mostantól 50 százalékkal, évi 9 milliárd dollárra növeli kiadásait 2026-ig. A milliárdos állítja, a 9 milliárd nem a felső határ, azonban az elkövetkezendő négy évben szeretné kitapasztalni, hogy milyen tempóban, hogyan tudják a leghatékonyabban felhasználni az eddiginél jelentősen magasabb keretet.
Ez alapvetően minden munkánkat előre fogja mozdítani, felgyorsítja, sőt, felturbózza a folyamatok sebességét”
– mondta a Microsoft társalapítója az exkluzív interjúban.
Gates elmondása alapján az adomány jelentőssége túlmutat azon, hogy évente hárommilliárddal többet fordítanak azokra az ügyekre, többek között a nemek közötti egyenlőségért folytatott küzdelem és globális egészségügyi problémák és a csecsemőhalandóság megfékezése, amikkel az alapítvány kiemelten foglalkozik. A felajánlott húszmilliárd dollár egy egyértelmű állásfoglalás amellett, hogy a leggazdagabbaknak jóval nagyobb fordulatszámra kell kapcsolniuk, ha adakozásról van szó, ahelyett, hogy hagyják, hogy felhalmozódjon a bevételük.
Olyan, mintha próbálnák a végsőkig kitolni az alapítványuk élettartamát – mondja Gates – ahelyett, hogy azt kérdeznék, hogy van-e valami nagy hatású dolog, amit most megtehetnek?”
Lekerülne a listáról
Ahelyett, hogy megvárná a halálát, Gates állítása szerint eltökélt amellett, hogy még életében adakozzon, mindaddig amíg véglegesen lekerül a Forbes milliárdosokat gyűjtő listájáról. A mostani adományával eddig egy helyet csúszott a listán, az alapítványon kívül mintegy 102 milliárd dolláros nettó vagyonnal rendelkezik épp, azonban Gates az ötödik helyével se elégedett.
„Két újabb, hasonló nagyságrendű adománnyal eltűnök a lista jól látható részéről. Az, hogy teljesen lekerüljek a listáról, még eltarthat egy darabig, de a követendő irányt kristálytisztán kijelöltem” – fogalmazott a milliárdos.
A húszmilliárdos adomány az üzletember és felesége, Melinda French Gates jelenlegi kapcsolatáról is árulkodik. Mivel Gatesék a világ legnagyobb alapítványát irányítják, ami többek között a gyermekbénulás, a malária, az AIDS, a tuberkolózis és más betegségek felszámolására irányuló törekvések motorja, a házaspár szakítása nemzetközi jelentőségű, különösen most, mivel egy olyan kétéves átmeneti időszak közepén járnak, aminek a végén dönteniük kell a közös jövőjükről. Bill Gates szerint azonban eddig minden rendben velük, elmondása alapján minden jel arra mutat, hogy a továbbiakban is közösen fognak együtt fogják vezetni a szervezetet. A nagymértékű adományról először három hónapja tárgyalt Melindával és az alapítvány vezérigazgatójával, az azóta eltelt időszak gazdasági megrázkódtatásai sem tántorították el ettől az iránytól, ebben pedig Melinda Gates bátorítása is szerepet játszott.
A jó hír az, hogy még a válás nehéz időszakában is konstruktívan tudtunk dolgozni az alapítványnál. Mindig meglepett, hogy Melinda és én mennyire egy hullámhosszon vagyunk, ha az alapítványunk sorsáról van szó.”
De mire költik ezt a rengeteg pénzt?
Bill Gates egyébként előző héten, a Twitteren jelentette be a húszmilliárdos összeg az alapítványához történő átcsoportosítását. Egyik tweetjében azt írta, hogy kötelességének érzi forrásainak visszafordítását a társadalom részére annak érdekében, hogy a lehető leghatékonyabb módon csökkentse az emberi szenvedés mértékét és fejlessze az emberek életszínvonalát. A jövőre nézve Gates azt írta, hogy az alapítvány fő tevékenysége továbbra is a világjárványok megelőzésére, az éghajlatváltozás mérséklésére és a megelőzhető betegségek okozta globális gyermekhalálozás felére csökkentésére irányuló kutatások és fejlesztések finanszírozása lesz.
Az alapítvány eddigi hatása elvitathatatlan, a bejelentés hírére a CNBC gyűjtötte össze az eddigi legfontosabb eredményeiket. Egy 2008-as tanulmányban a texasi Rice Egyetem kutatói megállapították, hogy az alapítvány lobbizásának köszönhetően az Egyesült Államokban nagyobb pénzügyi támogatást kapjanak a malária és a tuberkulózis elleni vakcinák fejlesztésére, valamint más globális betegségek, például az asztma vagy a szívbetegségek kutatására. De kulcsfontosságú szerepet játszottak Gatesék abban is, hogy a Gavi vakcinaszövetség létrehozásával több mint 1,2 milliárd ember számára tették elérhetővé a koronavírus, a kanyaró vagy a gyermekbénulás elleni oltásokat. Pár hónapja egyébként Bill Gates hivatalos blogján Karikó Katalin munkásságát méltatta.
A Microsoft-társalapító személyét és magát az alapítványt is sok kritika éri, pont a vakcinák melletti hangos kiállása miatt Bill Gates számos összeesküvés-elmélet célpontjává vált az utóbbi években. Mindközül a leghíresebb konteó a koronavírus elleni vakcinákhoz fűződik, miszerint a védőoltásokon keresztül juttatott nyomkövetőket az emberek szervezetébe, hogy aztán azokon keresztül követhesse őket. A szervezetet megalapozott kritikákkal illetők leggyakrabban azokkal a potenciális veszélyekkel és összeférhetetlenségekkel érvelnek a hatalmas méretű nonprofit szervezet ellen, hogy aránytalanul nagy hatalommal rendelkeznek a több tízmilliárdos nagyságrendű költségvetés felett, kiemelt fontosságú és globális jelentőségű kérdésekben. A körülmények ismeretében pedig Gateséknek nagyobb nyilvánosságot, átláthatóságot és elszámoltathatóságot kellene biztosítaniuk.