Azokat, akik jobb egyetemen szerezték a diplomáját nagyobb eséllyel veszik fel zsíros állásokra és magasabb kezdőfizetést is kapnak, de akaratlanul is károsíthatják a csapatdinamikát.
Jobban teljesítenek azok a munkavállalók, akik a rangosabb egyemről érkeznek, de csak bizonyos mértékig – állítja a Harvard Business Review tanulmánya.
Miért teljesítenek jobban a top egyetemeken végzettek?
A tanulmány a diplomások teljesítménye és az egyetemük rangsorolása közötti kapcsolatot vizsgálta 28 ezer hallgató adatait feldolgozva 72 országból és 294 egyetemről. A kutatás két hónapig figyelte a hallgatók teljesítményét, miközben globális virtuális csapatokban dolgoztak valós üzleti projekteken valós ügyfeleknek. A projektek kimenetele mellett többek között az együttműködési készséget, a nyelvtudást, az érzelmi intelligenciát és a kreativitást is figyelték.
A magasabb besorolású egyetemeken végzettek jobban szerepeltek, de csak a teljesítmény egyes dimenzióiban.
Ha a top egyetemeket és az átlagos egyetemeket hasonlítjuk össze, akkor a hallgatóik teljesítménye közötti különbség 19 százalék. Ez rengetegnek tűnik, de ne feledjük, hogy az egyetemek rangsorán a top intézményektől tízezer hellyel hátrébb szerepelnek a hozzájuk hasonlított intézmények. Egy adott szervezetnél a jelölteket valószínűleg sokkal szűkebb körből választják, talán olyan egyetemekről, amelyek a rangsorban alig pár száz hellyel vannak egymás után. Ebben az esetben a teljesítménykülönbség körülbelül egy százalék lehet.
A kutatás több okot talált, hogy a top egyetemeken végzettek miért teljesíthetnek jobban, mint az alacsonyabb besorolású iskoláké.
Az első ok: minél magasabban szerepel egy intézmény a ranglistákon, annál magasabb a túljelentkezés, így a legjobb diákokat választhatják ki.
A kutatás azt mutatta, hogy ezek a hallgatók jobb eredményeket értek el az általános kognitív képességeket mérő teszteken, több nemzetközi tapasztalattal, és jobb nyelvtudással rendelkeznek. A legtöbbjük ugyanakkor ezeket a kompetenciákat már korábban megszerezte, nem az egyetemi tanulmányaik érdeme.
A második ok:
a magasabb besorolású intézmények jobban felszereltek és a legfelkészültebb oktatókat alkalmazzák.
A tanulóik jobban szerepeltek az erősebb képzésnek tulajdonítható kompetenciák terén, mint az üzleti, írói és technikai készségek.
Végül ezeknek az intézményeknek erőssége, hogy stimuláló környezetet teremtenek a hallgatóiknak, akik erősen motivált, teljesítményorientált kortársakkal és magasan kvalifikált oktatókkal vannak körülvéve. Ez pozitívan hat a hatékonyságukra és a munkamoráljukra is.
A jelenlegi kutatás azonban azt mutatta, hogy ez nem játszik szerepet a teljesítmény fokozásában. Az alacsonyabb rangsorolású egyetemeken végzettek azonos motivációval és munkamorállal rendelkeztek, így ezt jobban befolyásolhatták a személyiségbeli és más egyéni tényezők.
Mi a hátulütője az elit intézményeknek?
A jobb összteljesítményük ellenére egy munkahely számára a magasabb rangsorolású egyetemen végzettek felvétele hátrányos is lehet. A kutatás szerint
akaratlanul is károsíthatják a csapat dinamikáját, bizonyos esetekben kevésbé tudnak beilleszkedni a csapatba és a konfliktusokra is hajlamosabbak.
A tanulmány szerint a munkahelyi kapcsolatok kritikus szerepet játszanak a munkavállalók motivációjában, a munkával való elégedettségben, a teljesítményben és a karrier sikerességében. Mivel a top intézményekből érkezők nehezebben illeszkedhetnek a céges kultúrába rosszabbul is teljesíthetnek az egész csapatot hátráltathatják.
Feltételezték, hogy a top egyetemek diplomásai arrogánsabbak, és különbnek tekinthetik magukat a kevésbé elismert iskolákban végzetteknél. A kutatás azonban azt mutatta, hogy ennek éppen az ellenkezője igaz: általában szerényebbek és alázatosabbak voltak.
Ki a jó választás egy toborzó számára?
A rangosabb egyetemek pályázói kissé felülmúlhatják társaikat, de a cég számára több költséget is jelentenek. Az Egyesült Államok top tíz egyetemén végzettek kezdőfizetése átlagosan 47 százalékkal magasabb, mint a top száz egyetem hallgatóié.
Hat év alatt a fizetésbeli különbség 108 százalékra nő.
Az, hogy egy jobb diplomával rendelkező felvételével járó plusz költség megéri-e a cégnek, a vállalat céljaitól függ. Fontos figyelembe venniük, hogy a jó diploma még nem garantálhatja automatikusan a jobb készségeket.
Mivel a munkaadók már jelentős forrásokat fektetnek új alkalmazottak képzésébe, az ilyen munkahelyi oktatás sokkal sokkal jobban meghatározhatja a teljesítményt, mint az egyetemnek a rangja, ahonnan az új munkatárs származik.
Fotó: Charles DeLoye // Unsplash