A távmunka évében azt látjuk, hogy egyesek jobban teljesítenek otthonról a munkájukban, mint mások. Kódolva van-e bennünk ez az adottság, vagy tanulható?
Sokan lelik örömüket abban, hogy otthonról eredményesebben elvégzik a munkájukat, sőt még a kutyasétáltatásra és reggeli edzésre is marad idejük. Másoknak az átállás nagy nehézséget jelent: azt veszik észre, hogy nyolc óra alatt csak két emailt sikerült megírniuk, és még a hűtőt is kiették.
Igaz, vannak, akiknek testhezállóbb a távmunka, de a helyzet nem ennyire fekete és fehér. Azoknak, akik küszködnek, lehet, hogy kicsit többet kell ráfordítaniuk, hogy megeddzék magukat a home office-ra. A BBC összeszedett néhány tippet ez ügyben.
Miért nem vagy hatékony a távmunkában? A halogatás művészete
Mikor lenne könnyebb feladatokat halogatni, mint mikor a felettesed nem néz a monitorodra folyamatosan? Mi sem könnyebb ilyenkor, mint ebédre kipróbálni egy új receptet vagy elmerülni a Youtube bugyraiban. Timothy Pychyl, a Carleton Egyetem professzora szerint ez azért van, mert a home office nem küldi ugyanazokat az erős tudatalatti jeleket, mint egy iroda. Ilyenek például, hogy érjünk be időben, öltözzünk fel normálisan, az időnket pedig munkával töltsük. A jelenséget egy hétköznapi példával szemlélteti.
„Egy liftben mindenki »liftesen« viselkedik: maga elé mered, amíg ki nem száll. Ugyanígy kondicionál minket az irodai munka is.”
A nehéz feladatok így könnyen eshetnek a halogatás áldozatául. Azok, akiknek a frusztrációs küszöbük magasabb, nyugodtabb szívvel halogatnak fontos feladatokat is, hiszen nem látják a következményt azonnal.
Szerencsére nem csak ezt a két fajtáját ismerjük az otthonról dolgozóknak. Ott vannak azok is, akik minden csábító körülmény ellenére rákényszerítik magukat a munkára.
Általában azoknak a lelkiismeretes embereknek megy jobban a távmunka, akiknek a frusztrációs küszöbük alacsony, akiket zavar, ha egy munkát nem végeznek el.
Egyszerű lépésekkel növelni lehet azonban az akaraterőnket. Ahelyett, hogy azonnal meghátrálnánk, helyezkedjünk bele az adott pillanatba, gondoljuk át, hogy most épp a probléma a jelenünk. Számoljunk ötig, lélegezzünk mélyeket, ha segít. Ezután osszuk fel a feladatot kisebb részfeladatokra, amivel könnyebben megbirkózunk és átlátunk.
A határok összemosódása
Lehet, hogy most ugyanott dolgozol, ahol később a vacsorát készíted majd, így elveszíted a területeid (és ezzel az élettereid) specifikusságát. Hozzászoktál a munkastílusodhoz, tempódhoz, rutinodhoz az irodában és ugyanígy otthon is. Pychyl professzor tippje: jelölj ki határokat a cselekvéseidben, ha már a területedben nem tudsz. Például, indítsd úgy a reggelt, hogy megfogadod, miután megittad a kávéd, dolgozni kezdesz. Így, mikor leteszed az üres csészét, az jelezni fogja neked, hogy ideje munkához látni, másik szerepbe értél.
Azoknak lesz sikeres a távmunkával töltött időszak, akik könnyen menedzselik ezeket az átmeneteket.
Igen, leviheted a kutyát sétálni, de a cselekvés végét jelöld ki egy határnak, ami után végezz egy feladatod megszakítás nélkül.
Jöjj rá, mitől töltődsz fel
Az extrovertált, pezsgő szociális élettel rendelkező emberek tulajdonképpen elvesztették azt a forrást, amiből összeszedik a munkahéthez szükséges muníciót. A hatékonyság elvesztése így különösen sújtja ezt a személyiségcsoportot. Az introvertáltak számára az okozhat nehézséget, ha a már jól ismert emberi interakciók hirtelen átkerülnek az online térbe és most egy szürke ponttal kell kapcsolatot létesíteni a monitor tetején. Figyelj arra, mi okoz örömet, nyerj magadnak énidőt, amire szükséged van a nap folyamán, de élvezd, ha a kollégáiddal beszélgethetsz.
Vigasztalásul pedig egy tény: ezekben az időkben senki nem dolgozik teljes potenciáljának megfelelően, még az sem, aki a legnagyobb örömét leli a távmunkában. Túl sok a stressz, ami körülvesz és elvonja a figyelmed a munkán kívül is. A kulcs ott van, ki hogyan alkalmazkodik az „új normálishoz”.
Ne legyél türelmetlen azokkal, akik nehezen viselik, beleértve magadat is.
Reflektálj nap végén mi ment jól és mi fog jobban menni másnap – gyakorlat teszi a mestert.
Fotó: Kristin Wilson / Unsplash