Admin, sötét web, cyberbullying, catfishing – még Nagy Ervin színész és Kovalcsik Ildikó, azaz Lilu, az RTL Klub műsorvezetője sem tudta az összes kifejezés pontos jelentését. A Forbes Flow üzleti fesztiváljának színpadán egyikük sem fogta vissza magát, ha arról volt szó, hogyan lehet megvédeni a gyerekeket a digitális zaklatástól, mi az a megengedhető időtartam, amit az okoseszközeivel tölthet egy kisiskolás, és mit tehet az a szülő, aki szeretne tudatosabb és tájékozottabb lenni ezen a téren.
Nagy Ervin csak négy hónapja regisztrált Facebookra, Lilu Instagramra és Youtube-ra is heti több tartalmat készít. Más motivációkkal és más módon használják a közösségi médiát, máshogy próbálják védeni az online tértől a gyerekeiket, de abban egyetértenek, hogy a téma kikerülhetetlen. A Szülők nagy mobilkönyve című kötet* megjelenésének apropóján beszélgetett velük a színpadon Veiszer Alinda. A könyvben az ő személyes tapasztalataik, tanácsaik, kommentjeik is szerepelnek.
Túl sok mobilozás, túl sok veszélyes tartalom
Nagy Ervin időlimitet határoz meg a kislányának. „Ha azt mondja, hogy most egy kicsit ki akar kapcsolódni, akkor általában azt mondom, hogy tizenöt perc, és a gyerek szóljon, ha lejárt az idő és adja vissza a telefont.”
Vagy „útközben addig beszélgetünk, amíg el nem érünk a tarka tehenekig Dunaújváros felé. Ott van a tó, onnantól a nagymamáig mobilozhat. Ez negyven perc beszélgetést, és tíz perc mobilozás jelent.”
Lilu nem hagyja, hogy ha aznap más dolga nincs a kisfiának, akkor egész nap a laptop előtt üljön, de „ha nyolc–tíz órát az iskolában töltött, csak kötelességből állt a napja, és neki ez jelenti a kikapcsolódást, akkor nem fogom szekírozni.”
Alinda Ervinnek szögezi a kérdést: „Ha csak négy hónapja vagy Facebookon, akkor honnan gondolod, hogy ismered azokat a felületeket, amiket a lányod akar majd használni?”
„Olyan vagyok, mint egy kém. Odaülök mellé, mintha csak érdeklődnék és együtt nézzük ezeket a tartalmakat, szólok, ha azt érzem, ez értéktelen. Például ilyeneket szóvá teszek, hogy »az a tiktokker úgy csinál a videójában, mint egy felnőtt néni, miközben csak tizenkétéves«.”
Liluéknál sem ritka a közös Youtube -vagy Tiktok videók nézése, de ő inkább kivár. „Sokkal többet ér, ha egy döntés benne születik meg, mintha én mondanám neki, hogy mennyire szánalmas az a gamer, aki harmincon túl is egy sötét szobában ül és napi tizenkét órát játszik.”
Életeket megbélyegző posztok, leselkedő ragadozók
„Mi nem rakhatjuk ki a gyerekeinket különböző megalázó helyzetekben. Ha engem kirakna a férjem úgy, hogy alszom, és közben folyik a nyálam, akkor rohadt pipa lennék. Ha kirakna úgy, hogy elkenődött a csoki a számon, akkor is rohadt pipa lennék.
Közben sokan azt gondolják, mennyire aranyos, ha a gyerekről posztol ilyet, de ez a nemzedék felnő, és a képek ott maradnak. Dolgunk a gyerekeinket jobban szeretni, mint a lájkokat, a reklámokból befolyó pénzt és a népszerűséget” – mondta Lilu.
A gyerekekről az online térbe feltöltött és onnan soha többé el nem tüntethető képek személyiségi jogi kérdéseivel kapcsolatban már peres ügyekre is van példa. Ilyen a beszélgetés közben említett holland nagymama esete, akivel a bíróság szedette le az unokáiról készült fényképeit a Facebookról, miután a gyerekek anyja nem tudta jobb belátásra bírni.
Amellett, hogy a felnőtté válásuk után kellemetlenségeket okozhatnak a kiskori képek, azonnali hatásuk még durvább. Lilu egy kutatási eredményt hoz fel:
„az az aranyos pancsizó kislány, akit a szülő jó szándékkal tesz ki a netre körülbelül tizenöt perc alatt kerülhet az illegális tartalmakkal kereskedő sötét web pedofil tartalmai közé.”
De a sötét web mellett bőven van veszélyforrás a világháló legális térfelén is. Például a ciberbullying, azaz az internetes felületeken történő zaklatás, amit felnőttek, de a gyerekek kortársai is elkövethetnek. Ennek egy alfaja a catfishing, amikor valaki nem anonim módon, hanem egy alteregót létrehozva másnak kiadva magát kerül valakihez közel az online platformokon.
Nagy Ervin a beszélgetésben hisz.
„Egy ismerősöm mesélte, hogy ő azért nem szólt anno az apukájának, mert attól félt, hogy bosszút fog állni azon, aki zaklatta. Szerintem a legfontosabb, hogy kiépítsük azt a csatornát, hogy merjen szólni a lányom, ha bármi történik vele.”
Lilu azt mondja, ő azért tudja megfelelően kezelni az őt érő ciberbullyinget, mert „egy olyan családból jövök, ahol megkaptam mindent ahhoz, hogy magabiztos legyek, tudjam, hogy ki vagyok, és a nap végén ez a lelki biztonság az, ami számít.”
De még így is előfordult, hogy a műsorvezető sírt, és elgondolkodott azon, hogy törli magát az online platformokról egy-egy zaklató komment miatt. Erről a fiával is nyíltan beszél. „Együtt gondoljuk át, hogy ki az, aki ezeket a bántó megjegyzéseket írta. Az számít, hogy az, aki közel áll hozzánk, fontos nekünk mit gondol, de ki ő, aki ezt írta? Már együtt tudjuk kimondani, hogy ő egy arctalan senki.”
*DISCLAIMER: Ez a cikk saját ügyben született, a Szülők nagy mobilkönyve kiadója és a Forbes tulajdonosai azonosak.