Az emberi agy ítéletekre van bekötve. Ez a túléléshez szükséges mechanizmus sokszor jól jött, amikor még a szavannán, kiszolgáltatva kószáltunk, de mostanra nehéz új embereket megismerni, anélkül, hogy a viselkedésüket figyelgetnénk, elemeznénk – írja a Forbes.com. Általában azt hisszük, hogy ítéleteink a beszélgetések tartalmán, és más, egyértelmű dolgokon alapszanak, a kutatások azonban mást mondanak. Az amerikai University of Kansas tanulmánya szerint apróságok alapján nagyon jól megítéljük az emberek bizonyos tulajdonságait, például hogy extrovertáltak vagy introvertáltak, mennyire érzelmileg stabilak, nyitottak, barátságosak és lelkiismeretesek. Ehhez elég egy fotóra rápillantani egy cipőről, amit viselnek.
Mik ezek az apróságok? Nézzük a listát!
Hogyan viselkedsz a pincérekkel és recepciósokkal. Az, hogy hogyan viselkedsz a támogató személyzettel, annyira meghatározó, hogy mára kifejezetten interjútaktika lett belőle. Annak megfigyelésével, hogy hogyan viselkedsz a csapattal befele és kifele, az interjúztatóknak lesz némi képük arról, hogyan kezeled az embereket általánosságban. A legtöbb ember színészkedik, amikor a felvételiztetővel vagy más fontos emberekkel beszél, de ledobják az álarcot, amint kiléptek az ajtón.
Milyen gyakran nézel a telefonodra. Nincs annál frusztrálóbb, mintha valaki előveszi a telefonját egy beszélgetés közepén. Ez másoknak a tisztelet, figyelem, meghallgatási képesség, akaraterő hiányát jelenti. Ha nincs vészhelyzet, okosabb dolog a telefont nyugodtan hagyni. Az Elon University tanulmánya szerint a telefon előszedése beszélgetés közben csökkenti a beszélgetés minőségét és mennyiségét is.
Ismétlődő, ideges szokások. Megérinted a körmeid vagy az arcbőröd? Általában azt jelenti, hogy ideges vagy, kicsúszott a kezedből az irányítás. A University of Michigan kutatásai szerint ezek a szokások azt jelenthetik, hogy valaki perfekcionista, és minél inkább az, annál jobban műveli ezeket a szokásokat, amikor unatkozik vagy frusztrált.
Mennyi ideig tart, mire kérdezel. Találkoztál már olyannal, aki egész végig csak magáról beszélt? Az, hogy milyen hamar teszi fel először valaki a másikra irányuló kérdést, erős jelzője lehet személyiségének. Azok az emberek, akik csak magukról beszélnek, önzők, “elvesznek a másiktól”. Akik keveset osztanak meg magukról, gyakran csendes, alázatos “adók”. A legjobbak, akik ebben megtalálják az egyensúlyt.
A kézfogásod. Gyakori, hogy az emberek a gyenge kézfogást az önbecsülés hiányával kötik össze, és érzelgős hozzáállással. A University of Alabama tanulmánya szerint viszont, bár nem érdemes a kompetenciákra vonatkozóan következtetést levonni, személyiségjegyekre azért lehet következtetni. A tanulmány szerint a határozott kézfogás kevésbé félénk, kevésbé neurotikus és inkább extrovertált személyiségre utal.
Pontatlanság. Ha késel, az emeberek azt gondolják, hogy nem tiszteled őket, hajlamos vagy a halogatásra, lusta és érdektelen vagy. A kutatási eredmények ennek teljesen ellentmondanak: a San Diego State University tanulmánya szerint pontatlanságot azoknál látni, akik multitaskolnak vagy nagyon nyugodtak. A lényeg, hogy a késésekből nem érdemes túl sok következtetést levonni.
Szemkontaktus. A szemkontaktushoz a kulcs az egyensúly. Fontos a szemkontaktus fenntartása, de ha folyamatosan ezt csinálod, agresszívnak és ijesztőnek tűnik. Ugyanakkor, aki csak nagyon keveset néz a másik szemébe a beszélgetések alatt, félénknek, érdektelennek vagy zavartnak tűnik. Kutatások szerint a beszélgetések 60 százalékában érdemes a másik szemébe nézni, ha a jó egyensúlyt keressük, amivel barátságosnak, megbízhatónak és érdeklődőnek tűnünk.
A legfontosabb viszont, hogy ezekre a dolgokra egyszerre figyeljünk, így nagyon jó lehet az első benyomás.