A 23andMe egy amerikai egészségügyi startup, ami egyéni DNS-teszteket végezve segít feltérképezni az ügyfelek genetikai hátterét. A cég üzletfejlesztési alelnöke a mindössze 37 éves Emily Drabant Conley, aki úgy jutott ebbe a pozícióba, hogy megkérte a főnökét, léptesse elő. Emily inspiráló sztoriját a Business Insider írta meg.
Emily közel tíz éve kezdett a 23andMe-nél, mint kutató: idegtudományokból doktorált a Stanfordon. A cég üzletfejlesztéséért akkoriban egy másik kolléga felelt, aki maga nem volt tudós, így Emily szerint csak felvette a fizetését, és mindent komoly munkát a frissen végzett kutatóra hagyott.
Emily évekig tűrt, majd elszakadt a cérna. Egy nap odaállított a cég ügyvezetője, Anne Wojcicki elé, és kérte, hogy léptessék elő, méghozzá olyan pozícióba, ami akkor még nem létezett.
„Úgy gondolom, akkorát ugrani a karrierlétrán, mint amekkorát én ugrottam a 23and Me-nél, nem szokványos dolog” – mondja Emily. „Az egyetlen módja, ha javasolod magad.”
No meg, ha nem kertel az ember: elmondta Wojcickinek, hogy a munka oroszlánrésze az övé, így logikus lenne, ha nemcsak a kutatásokkal foglalkozna, hanem azok üzleti háttere is hozzá tartozna – még akkor is, ha ezzel tulajdonképpen két pozíciója lesz.
„Úgy nem sikerül, ha csak nagyobb melót akarsz” – magyarázza Emily. „Megfelelően kell pozicionálnod magad a cégben.” Azaz: derítsd ki, mi a legjobb a munkahelyednek, és legyen ez az ütőkártyád.
És hogy miért nem gondolkodott el azon, hogy továbbálljon? „Voltak a cégnél olyanok, akiktől tanulni lehetett. Én pedig szerettem volna fejlődni.”
A merész húzás bejött. Wojcicki létrehozta az üzletfejlesztési alelnöki pozíciót, és beültette Emilyt a főnöki bőrfotelbe. Ma már ő felelős a legnagyobb partnerekkel való kapcsolattartásért, mint amilyen a Pfizer, a Genetech vagy a GlaxoSmithKline. De persze a startup befektetői körét is Emily segít tágítani – a céget 2,5 milliárd dollárra becsülik.
Kép: 23andMe blog