Művészek, tudósok, vállalkozók, sportolók. Nem mindenki üzleti értelemben vett sztár, sőt, néhányukat a nagy nyilvánosság kevéssé ismeri. 25 név, 25 életút, 25 elképesztő sztori. És mind mögött ott van a wow-faktor.
Mondhatni, a listák megszállottjai vagyunk. Az emberiség úgy általában, és mi, a Hajós utca 23. alatt különösen. A Forbes-listák között van olyan, ami hosszú hónapokig, már-már tudományos alapon készül, rengeteg munkával, szövevényes céghálókat vizslatva, bonyolult Excell-táblázatokkal. Minden szereplőhöz egy szép szám tartozik, utána milliárd forint.
A legújabb listánk nem ilyen. Vannak ugyanis olyan listák, amelyek félig-meddig szubjektív szempontok alapján, számokkal nehezen megfoghatóan, intuíciók alapján készülnek.
Válogatásunk eredménye így nem rangsor, nem toplista – de azt reméljük, jó ide tartozni.
Mindennél többre tartom a tehetséget. Szerencsésnek tartom magam, mert sok tehetséges ember vesz körül a szűkebb környezetemben, és tágabb értelemben is, Magyarországon.
A tehetségnél talán csak egy dolgot értékelek jobban: a kitartást.
A rendíthetetlenséget, a makacsságba hajló odaadást, a megszállott gyakorlást, a monotóniatűrést. Ha ez a két tényező találkozik, abból lesznek igazán nagy sztorik. Zola egyszerűen úgy fogalmazott, hogy „a művész semmit nem ér tehetség nélkül, de a tehetség semmit nem ér munka nélkül”.
Ez a lista a selfmade tehetségekről szól. 25 név, 25 szakma, 25 életút. Művészek, tudósok, vállalkozók, sportolók, tehetségesek, szorgalmasak, büszkék lehetünk rájuk. Köztük van olyan, aki tényleg világszerte ismert, és van olyan is, akit csak a saját körein belül értékelnek nagyra – még. Van közöttük olyan, aki saját bevallása szerint is „tök tehetségtelen” volt a sportban – kétszeres olimpiai bajnok lett. Van olyan is, aki egy akkora hajóval kerülte meg a Földet, ami még a Balatonon is kicsinek számít. Más egyedi és megismételhetetlen órákat, mikroszkópokat vagy épp fenntartható házakat tervez.
Ezt a listát összeállítani igazi örömjáték volt. Sok óra alatt készült, de egy percig sem éreztem olyan munkának, ami nehezemre esik. Ahogy írtam az egyes történeteket, újra átéltem egy-egy elképesztő sztorit, mindenkinél találtam egy olyan részletet, amiről eddig nem tudtam. Ámulatból estem ámulatba.
Robert Capa azt mondta: nem elég tehetségesnek lenni, magyarnak is kell lenni. Mi még azt is hozzátesszük, hogy nem elég a tehetségre felfigyelni, arra érdemes felhívni mások figyelmét is. Következzen 25 selfmade magyar, akik történetéből inspirálódhatunk és akiket most szavazással is biztathatunk – higgyünk bennünk, hogy még jobban higgyenek magukban!