Tavaly ősszel az rövidtávú lakáskiadás betiltásáról szóló népszavazás után bezuhant a belvárosi ingatlanpiac, ám azóta ismét magára talált.
Mi történt? Idén januárban többéves csúcsot döntött az ingatlanpiac, a belváros pedig egyre több figyelmet kap vevői és befektetői oldalról is – derül ki a Duna House elemzéséből. Az adataik szerint tavaly decemberben és idén januárban ismét 18 százalék fölé emelkedett a VI. kerület népszerűsége a leendő vásárók körében, a belvárosi használt téglalakások átlagos ára pedig meghaladta az 1,3 millió Ft/négyzetmétert. Mindeközben továbbra is alacsony a vevők felújítási kedve, a belvárosi adásvételek 75 százalékában nagyon jó vagy jó állapotú ingatlan szerepelt idén januárban.
Az Airbnb betiltása. A rövid távú lakáskiadás a terézvárosi lakosság kérésére 2026. január 1-től már egyáltalán nem engedélyezett tevékenység a kerületben, a szabályozás bejelentésére pedig szinte azonnal reagáltak is a lakásvásárlók. A 2024 őszi szavazás után 14-16 százalékról 12,5 százalékra esett vissza a kerületi ingatlanok iránti érdeklődés. Hasonlóan alacsony keresletre utoljára a Covid alatt volt példa, amikor nem jöttek külföldiek és egyre többen költöztek kertes házba.
Most már látszik, hogy az Airbnb-típusú lakáskiadás betiltása csak rövid ideig okozott ritmuszavart, és a szeptemberi népszavazás óta már visszatértek az érdeklődők a VI. kerületi ingatlanpiacra. A fővárosi kerületek népszerűségét vizsgáló felmérés szerint ugyanis 2024 decemberében, valamint az idei év első hónapjában a vásárlók újra 18 százalék feletti arányban jelölték meg az ingatlankeresés során előnyben részesített területként a VI. kerületet.
Befektetők. A fővárosban a januári lakásvásárlások 32 százaléka volt befektetési célú, míg a belvárosban ez az arány 55 százalék volt. Ennek megfelelően a vevők többnyire a jó állapotú, felújítást nem kívánó ingatlanokat keresték.