Hivatalosan 14 százalék a bérbe adott ingatlanok aránya és a lakosság 90% a saját ingatlanjában él. A valóság viszont erősen mást mutat.
Mi történt? A statisztika szerint Magyarországon a lakosság több mint 90 százaléka saját tulajdonú ingatlanban él, ami nemzetközi összehasonlításban is kimagasló arány, írja a Bankmonitor.hu. Az MNB és a KSH adatai alapján viszont a fővárosi ingatlanok mindössze 68%-ában lakik a tulajdonos, a fennmaradó 32 százalékot pedig különféle módon hasznosítják. Országosan a hivatalos számok szerint 14 százalék a bérbe adott ingatlanok aránya, ami a szakértők szerint nem felel meg a valóságnak, ugyanis,
jelentős a feketén, adózás nélkül kiadott lakások száma. A jelenség egyik tipikus példája, hogy a bérlők hivatalosan még mindig szüleiknél rendelkeznek bejelentett lakcímmel, miközben életvitelszerűen Budapesten élnek.”
A budapesti helyzet. A Bankmonitor cikke felhívja a figyelmet, hogy ez a jelenség különösen szembetűnő egyes kerületekben:
- A XIII. kerületben a tulajdonosok által lakott lakások aránya még a 60 százalékot sem éri el.
- A VII. kerületben, amely Budapest „bulinegyedének” számít, csupán a lakások 49 százalékában él a tulajdonos.
- Az V. kerületben, amely Budapest belvárosának szívét jelenti, alig haladja meg a 40 százalékot a tulajdonos által lakott ingatlanok aránya.
A fővárosban található 969 ezer lakóingatlanból megközelítőleg 310 ezret lakhatnak bérlők, és 2018 és 2021 között a lakásvásárlások 30 százalékát befektetők hajtották végre.
Ez után sem lesz könnyebb lakáshoz jutni. Mivel az állampapírokból kiáramló lakossági megtakarítások egy része várhatóan ismét az ingatlanpiacon landolhat, további drágulás várható. Budapest legtöbb részén 1 millió feletti négyzetméterárakkal lehet számolni.