Már átlagosan 250 ezer forintot kell fizetni egy fővárosi albérletért.
Mi történt? Tovább drágultak az országos és a budapesti albérletek, derült a ki a KSH és az Ingatlan.com adataiból. A lakáskiadás főszezonja jellemzően a felvételi ponthatárok kihirdetése után indul, a kereslet idén 14%-kal nőtt az előző évhez képest.
Országos drágulás. A júniusihoz képest országosan 1,8 százalékkal nőttek a bérleti díjak, a vármegyeszékhelyek közül továbbra is Debrecen a legdrágább, ott 230 ezer forint az átlagos bérleti díj. A legolcsóbb Kaposvár és Miskolc a maguk 110 ezres átlagával. Az egyetemvárosok közül Győrben 190 ezer, Szegeden 160 ezer, Pécsen 150 ezer a havi átlagár.
Budapest. Az amúgy is drága kerületek, mint az I. a II. és XII. csak minimálisan drágultak, ott 0,8%-ot másztak fel az árak. A leginkább a III., XI. és XXII. kerületekben szaladtak el az árak, ott 3% volt a növekedés, míg a pesti kerületek többségében, például a IV. XV. és XVI. kerületben átlagosan 2,8 százalékot nőttek a bérleti díjak.
Bővül a piac. Júliushoz képest jelentősen nőtt az albérletek száma, augusztus közepére 14 300-ról 15 500-ra gyarapodott a kiadó lakások mennyisége. A növekvő kínálat ellenére is dráguló kínálat miatt sokan a kivárásra játszanak: ha július helyett csak augusztus végén köt szerződést egy egyetemista, akkor százezres összeget spórolhat.