Miközben a világ leggazdagabb embere azért küzdött, hogy nonprofit vállalattá tehesse az OpenAI fejlesztőcégét, a befektetők feltétele éppen a profitorientáltság.
Mi történt? Bejelentette az OpenAI, hogy akár 40 milliárd dollárt (közel 15 ezer milliárd forint) is bevonna egy új finanszírozási körben – amelyet a SoftBank vezet 300 milliárd dolláros (111 ezer milliárd forint) értékelés mellett – a mesterséges intelligencia (MI) továbbfejlesztése és kutatása, eszközeinek fejlesztése és számítási infrastruktúrájának bővítése érdekében.
Mi a feltétel? A Japán SoftBank decemberig a teljes összeget bevonná a San Francisco-i székhelyű vállalkozás finanszírozásába, azzal a feltétellel, hogy az év végéig nyereségessé válik a ChatGPT-t fejlesztő cég.
Miért érdekes ez? A japán technológiai befektetési csoport közleménye szerint, április közepén 10 milliárd dollárral (közel 4 ezer milliárd forint), decemberben pedig további 30 milliárd dollárral (11 ezer milliárd forint) járul hozzá az OpenAI finanszírozásához. Amennyiben viszont kudarcba fullad az OpenAI profitorientált társasággá való átszervezése, akkor 20 milliárd dollárra (7,4 ezer milliárd forint) csökkentik a kör teljes befektetési összegét.
Miből finanszírozzák? Az első 10 milliárd dollárt a Mizuho Banktól és más pénzügyi cégektől felvett hitelekből kívánja finanszírozni a japán holdingtársaság.
Mit érdemes tudni még? Tavaly októberben egy 6,6 milliárd (2,4 ezer milliárd forint) dolláros finanszírozási kört zárt a ChatGPT-t fejlesztő cég, amelyben már 157 milliárd dollárra (58 ezer milliárd forint) értékelték a San Francisco-i székhelyű vállalkozást. Az új, idén decemberben záruló finanszírozási kör csaknem megduplázná az MI startup értékelését.