Folytatódik a jó hírek hosszú sora, bár ezúttal ehhez sem Orbán Viktornak, sem Nagy Mártonnak semmi köze nem volt.
Mi történt? Jelentős hatása van az árrés csökkentésének abban, hogy lassult az infláció – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium, pedig a legtöbb élelmiszer még az előtt bekerült az adatbázisba, hogy az új árrésszabály életbe lépett volna.
Nagyot csökkent az infláció márciusban: az egy hónappal korábbi 5,6 százalék után most már csak 4,7 százalék volt. Nem is lepett meg hát senkit, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium jó hírekkel érkező közleményt adott ki két perccel az adat megjelenése után.
Mi a probléma? Az NGM tizennégy mondatos közleményében nyolcszor szerepel az árréscsökkentés kifejezés – számolta meg a HVG – egyébként mind a nyolc alkalommal helytelenül, külön írva –, és ez a politikai kommunikáció szempontjából érthető is, azonban van egy kis bökkenő:
amikor életbe léptek az árrés új szabályai, a legtöbb élelmiszerár, amelyből kiszámolták az inflációt, már bent állt az adatbázisban.
A Központi Statisztikai Hivatal összeírói ugyanis minden hónap elseje és huszadika között gyűjtik be az adatokat, amelyekből aztán elkészül az inflációs szám. Az árrés új szabályait pedig ugyan március 11-én jelentette be Orbán Viktor, de ezek csak március 17-től voltak érvényesek. Azaz a 20 nap közül, amelyben figyelték a KSH munkatársai az árakat, csak négyben láthatták azt, hogy milyen volt az árréssapka hatása.
Az NGM ezt az ellentmondást úgy oldja fel, hogy azt írta: már ennyire rövid időszak alatt is jelentős hatást váltott ki az árréscsökkentés. Arra pedig az elemzők is felhívták a figyelmet, hogy pont az időtényező miatt majd egy hónap múlva, amikor az áprilisi inflációs adat is megérkezik, még jobb számokat láthatunk majd.
Élelmiszerárak. Az élelmiszerek inflációja februárról márciusra stagnált a statisztikában, az éves élelmiszer-infláció pedig egy ezrelékponttal, 7,1-ről 7 százalékosra lassult. Ennél sokkal fontosabb az infláció lassulásában az, hogy a benzin olcsóbb lett, a telekomcégek tavaly márciusi áremelése beépült a bázisba, a rezsit pedig – a sokat vitatott módszertanával – olcsóbbra hozta ki a KSH.