Onyx Műhely

zöld Michelin-csillag

7,5 FFI Forbes
Fenntarthatósági
Index

Nagy visszhangot váltott ki, hogy 2020 végén az első magyar két Michelin-csillagos étterem enteriőrjét a megújulás előtt szétverték. A célt sokan félreértették, holott nem a rombolásért tették. A bontással keletkező melléktermékeket újra felhasználták, eladományozták vagy eladták.

„Átalakulásunk mozgatórugója egy fenntarthatóbb étterem létrehozása volt, és a fenntarthatóság működésünk minden területére értendő, az alapanyag-felhasználásra, a konyhatechnikára, a munkafolyamatokra és az emberi erőforrásokra is” – mondja Niszkács Anna tulajdonos.

A műhelyt a művészet, a gasztronómia és a tudomány összefonódásaként képzelték el az alkotók. Végh Alexandra fenntarthatósági menedzser (ő a lista másik szereplőjének, a Startup Plastic Surgerynek is alapítója) felel az Onyx fenntarthatósági stratégiájáért, amiben többek között helyet kapnak a Magyarországról beszerzett, szezonális bioalapanyagok, a berendezési tárgyak újrafelhasználása, a felelős víz- és energiagazdálkodás.

A Gourmet Fesztiválra olyan egyszer használatos étkészletet fejlesztenek egy magyar céggel, ami vagy elfogyasztható vagy gyorsan komposztálható. Az Onyx 2021-ben határozta el, hogy karbonlábnyom-számítást használ szervezeti fenntarthatóságának tervezéséhez. A covid előtt, 2019-ben a teljes működéssel 118,6 tonna szén-dioxid-egyenérték károsanyagot bocsátottak ki, ezt 2021-re 70,8 tonnára csökkentették.

"A legismertebb szereplők példamutatása sokszorozó hatású." Simon Gergely "Megcélozták, hogy fenntarthatóvá teszik a fine diningot és a magyar konyhát, hét akciójuk az élelmiszer-alapanyagok lokális megválasztásától a karbonlábnyom csökkentéséig igyekszik megfelelni a társadalmi elvárásoknak." Lukács Ákos