Felhőmérce - Ki fut be elsőnek?
Szótár
a
adatmigráció
Egy rendszer adattárának áthelyezése egy másik rendszerbe. Azaz például egy helyszíni szerverre telepített adatközpont felhőbe költöztetése.
agilis munkakörnyezet
Olyan munkakörnyezet, amely gyorsan és hatékonyan reagál a kihívásokra. Egy agilis munkakörnyezetben például nem okoz nehézséget ideiglenes, külsős munkaerőt alkalmazni.
agilitás
Többféle jelentéssel bíró szó, de a felhőrendszerek világában a gyors reagálás lehetőségére, alkalmazkodásra utal. Egy helyszíni szerveren futó alkalmazás sosem lesz olyan gyorsan frissíthető és alakítható, mint egy felhőben működő szoftver.
b
big tech
A nagy pénzügyi tanácsadócégek mintájára a legnagyobb techóriások is megkapták a maguk ötös fogatát: Amazon, Apple, Facebook, Microsoft, Google – ezek a gigavállalatok uralják a techszféra felső köreit, felhőszolgáltatókként is megkerülhetetlenek.
c
cloud computing
A felhő nem csupán adatok tárolására és megosztására jó. Sok számítógép erejét lehet összekapcsolni vele, hogy olyan alkalmazásokat fejlesszenek a segítségével, amiket egyébként nem lehetne. A felhőbe költözött komputerek elérhető távolságba hozzák a szuperszámítógépek kapacitását.
csapat, mint szolgáltatás
Akkor beszélünk szolgáltatásként nyújtott csapatról, amikor egy vállalkozás munkatársainak munkaerejét vesszük igénybe, egy adott feladat teljesítése érdekében, általában havidíjas formában. Az informatikai cégek gyakran kínálnak fel komplett csapatokat egy-egy projekt levezénylésére, ezek tagjai pedig ilyenkor a megadott projekten dolgoznak mindaddig, amíg az előfizetés – azaz a szerződés – fennáll.
d
digitális transzformáció
Egy vállalkozás vagy egy vállalkozási rendszer átállásának folyamata, amelynek során a szokványos, papíralapú adathalmazt digitális, számítógépes szisztémára cserélik.
e
enterprise alkalmazás
Olyan szoftveres megoldás, amelyet elsősorban nem egyének, hanem szervezetek számára fejlesztettek ki. Egy sok száz dolgozóból álló projekt menedzselését lehetővé tevő projektmenedzsment-szoftver például ilyen.
f
felhő
Az angolul cloud néven ismert technológia lényege, hogy az adatokat nem egy fix helyen tároljuk és érjük el, hanem egy hálózaton keresztül hozzáférhető, távoli szerverre telepítjük, amelyet aztán bárhonnét elérünk. Bár útvonalként az internetet használjuk, az adatok biztonságosan kezelhetők, nem kívánatos szempár nem lát rájuk.
felhőmentés
Ahogy a mondás is tartja, az adat az új olaj, szóval nem árt vigyázni rá. Hogy egy vállalkozás mindig biztonságban tudhassa az adatait, felhőbe mentheti őket, és igény szerint visszaállíthatja azok korábbi változatait. Ezzel megelőzhető az adatvesztés okozta káosz.
felhőtárhely
Olyan tárhely, amelyet felhőben érünk el, azaz nem a számítógépünk merevlemezeire pakoljuk a sokszor terabájtokra rúgó fájlokat, hanem egy bárhonnét elérhető rendszerbe töltjük fel őket.
h
hibrid felhő
Olyan felhő, amelyik a helyszíni infrastruktúra és a nyilvános felhő lehetőségeit kombinálja, engedélyezi a kettő közötti mozgást. Elsősorban a rugalmassága miatt előnyös, és olyan helyzetekben érdemes használni, amikor egy vállalkozás felhőjét sok külső felhasználónak is el kell érnie.
i
infrastruktúra-szolgáltatás
A felhő alapú számítástechnika legalacsonyabb szintű szolgáltatása. Az ilyen cégek hardvert, azaz szervereket és számítógépeket, ezáltal fizikai infrastruktúrát kínálnak az ügyfeleiknek – igaz, akár virtuális gépeket is eladhatnak.
intranet
Olyan számítógépes hálózat, amelyik adattárolást és adat-megosztást tesz lehetővé a hozzá tartozók között, de kívülről nem lehet hozzáférni, belenyúlni. Teljesen biztonságos.
j
jövőállóság
Egy vállalkozás akkor jövőálló, ha technológiai és üzleti modell szintjén is agilis, azaz alkalmazkodik a jövő kihívásaihoz. A jövőállóságnak nincs fix definíciója, a felhőalapú szoftveres háttér azonban elmaradhatatlan jellemzője, hisz ez a rugalmasság egyik mérföldköve is egyben.
m
magánfelhő
Kizárólag meghatározott felhasználók számára elérhető felhő.
n
nyilvános felhő
Olyan felhőszolgáltatás, amihez bárki hozzáfér, azaz egyéni szinten is alkalmazható sokszor ingyen. A mindennapokban számtalan ilyen felhőt használunk, ide tartoznak az egyéni fájlmegosztók, az e-mail-fiókok vagy a felhőgalériák.
o
on-prem
Az on-premises software rövidítése: helyszínen telepített informatikai megoldást jelent, amit nem lehet felhőből elérni.
s
skálázódás
Minden vállalkozásnál kulcskérdés, hogy a növekedést hogyan kezeli. Bővíteni kell a dolgozók létszámát, új szoftvereket kell venni, vagy esetenként mindezekből gyorsan visszavágni. A felhőalapú megoldásokkal a technológiai skálázódás gyerekjáték, hisz biztosítják, hogy a rendelkezésre álló erőforrások megfeleljenek az aktuális igényeknek.
szoftver mint szolgáltatás
Olyan szoftver, amit már nem verziónként vásárolunk meg, hanem általában havidíjas szolgáltatásként előfizetünk rá, és ennek megfelelően friss marad. Használata kényelemes, sokszor platformfüggetlen, és gyakoriak az ingyenes változatok is.
v
VPN
Virtual Private Network, azaz virtuális magánhálózat, amihez a felhasználók sokszor csak fizikai kulccsal (USB) csatlakozhatnak.
w
Workflow
Magyarra tulajdonképpen munkafolyamatnak lehet lefordítani a kifejezést, ami azonban inkább egy vállalkozás komplex struktúráit és ezek megtervezését jelenti. Minden olyan cégnél, ahol alkalmazottak vannak, van workflow is; minél kidolgozottabb ezen folyamatok összessége, annál hatékonyabban működhet a vállalkozás.
Cikkek

Kidkrossz – egy webshop akkor is, ha a gyerek rossz!

„2008-ban, a válság idején alapítottuk a Kidkrosszt, és az elmúlt tizenkét évben szépen növekedtünk. Aztán jött a covid” – mondja Varga Anna, a gyerekjátékokat áruló Kidkrossz webshop társtulajdonosa. A fővárosi székhelyű vállalkozást férjével, Tamással alapították. Az évek során hat alkalmazottat vettek fel, még egy kis raktárt is fenntartanak a hirtelen jött rendelésekre vagy az ünnepi rohamra. „A jelmondat csak egy vicc” – mondja Tamás. „Nem is hiszünk a rossz gyerekekben.”

Elolvasom

Ördögkerék autóalkatrész

Az Ördögkerék nem mai gyerek, lassan harminc éve, hogy a tulajdonos-ügyvezető Kovács Imre bátyja útjára indította az autóalkatrész-nagykereskedelemmel foglalkozó céget. Akkoriban még minden megrendelés súlyos papírozást generált, amit főállású alkuszokkal oldott meg a vállalkozás. Az internet megjelenésével azonban változott a helyzet: nemcsak a gyártók álltak át online adatbázisokra, de a viszonteladók is igényelték, hogy csak pár kattintásra legyenek a rendelés feladásától. Az alkuszokat webes operátorok váltották fel, a munka az irodai számítógépekre költözött.

Elolvasom

Tekergő kerékpárszerviz

„Nézd, mi nem vagyunk multi, nincs programozó csapatunk, semmi ilyesmi, minek?” – darálja Csővárszeghy Gergő, a belvárosi Tekergő kerékpárszerviz tulajdonosa. Gyorsan pörgő ember, láthatóan nem érdeklik a felesleges sallangok. A Tekergőnél is az a mantra, hogy ha valaki behozza a bicaját, gyors és sikeres javítást vár, nem okoskodást.

Elolvasom

Patanyomda

„Sosem hittem volna, hogy a szokványos megoldásaink alól kifut a talaj, de hát ez is megtörtént” – csap a térdére Káver Artúr, a 2000-ben alapított Patanyomda tulajdonos-ügyvezetője. A családi cég meghívók, füzetek, magazinok nyomtatására állt rá, ez pedig bőven elég volt a kétezres évek első felében ahhoz, hogy nagyot és gyorsan növekedjenek. Az akkori csúcstechnikát külföldről szerezték, Artúr édesapja a rendszerváltás éveiben sikeres vállalkozóként segített megalapozni fia üzletét. Jól futott a szekér, 2010-ben már harmincan dolgoztak a debreceni nyomdában.

Elolvasom

Molnár és társa tanácsadó iroda

Molnár Attila és Kiss Anita nyolc éve alapították független pénzügyi tanácsadócégüket. Elsősorban kkv-kra specializálódtak, cégek és vezetőik befektetéseivel, adóoptimalizálásával, növekedésüket segítő tanácsadással foglalkoznak. Az üzlet jól ment, szépen bővültek, jelenleg kilenc fővel működnek, de szeretnének még további alkalmazottakat, mert az ingatlan-tanácsadást és a kriptovalutákat is felvennék a portfóliójukba. „Haladni kell a korral” – mondja Anita.

Elolvasom