Felhőmérce - Ki fut be elsőnek?
Szótár

Molnár és társa tanácsadó iroda

Molnár Attila és Kiss Anita nyolc éve alapították független pénzügyi tanácsadócégüket. Elsősorban kkv-kra specializálódtak, cégek és vezetőik befektetéseivel, adóoptimalizálásával, növekedésüket segítő tanácsadással foglalkoznak. Az üzlet jól ment, szépen bővültek, jelenleg kilenc fővel működnek, de szeretnének még további alkalmazottakat, mert az ingatlan-tanácsadást és a kriptovalutákat is felvennék a portfóliójukba. „Haladni kell a korral” – mondja Anita.

Igen ám, de ennek szellemében kéne fejleszteni a cég informatikai hátterét is. A pénzügyi adatok védelme, megóvása mindig is az első számú küldetése volt az irodának, 2012-ben egy nagyon modernnek számító szervert és rendszert vásároltak, amit belső hálózaton, dedikált gépekkel lehet csak elérni. Az ügyfelek ezzel elégedettek voltak, idővel azonban felmerült a kiberbiztonság kérdésköre. Ki frissíti ezeket a rendszereket? Milyen verzió fut rajtuk? Azon a gépen tényleg Windows 7 fut?

„Eleinte csak mosolyogtunk ezeken a kérdéseken, de ahogy egyre több ügyfelünk állt elő velük, rájöttünk, ez nem lesz jó így” – emlékszik vissza Attila. Ő az, aki nagyon szeretné, ha a cége kriptóval is foglalkozna, ez azonban nehéz, ha még a saját rendszereik is elavultak.”

Ezeket egyébként egy külsős cég tartja karban. Ez nemcsak költséges, de nehézkes módszer is, mert könnyű véget nem érő levelezésekbe bonyolódni a fejlesztőkkel. A Molnár és társa ugyan alkalmaz egy főállású rendszergazdát, de ha a programok állnak, az ő keze is meg van kötve. „Egy frissítés néha hetekbe telik, és ha nem működik, minden kezdődik elölről” – mondja Anita.

A szerveren sokévnyi érzékeny adat van, amit csak az irodából lehet elérni. Amióta beütött a járvány, a dolgozók tandemben járnak dolgozni. Aki otthon van, szinte semmihez sem fér hozzá, mert nem hogy saját eszközről, de még a céges laptopról sem működik a VPN, ha nem odabent csatlakozik. „Szeretnénk, ha könnyebben használható volna a rendszer, de ezek tényleg érzékeny adatok. Ha csak úgy átmigráljuk őket, abból akár baj is lehet.”

Ha felhőben működne, a Molnár és társa többszörösen is utolérné magát. Egyrészt az online rendszerek automatikusan frissülnek, biztonságosak. Másrészt a munkatársak biztonságosan férnek hozzá a felhőben tárolt adatokhoz, dolgozhatnak velük, akár otthonról is. A rendszer mindent naplóz és véd, a visszaélések ezzel szinte kizárhatók. „Muszáj lesz átállnunk, de nem tudjuk, hogyan. Elkélne a segítség!” Az átállást sürgeti, hogy a tanácsadói piac az elmúlt tíz évben a szabadúszóknak kedvez, akik közül Molnáréknál is egyre többen horgonyoznak le. Csakhogy ők óradíjat kérnek, ami havonta súlyos milliókra rúg. Azaz, ha a freelancer nem éri el a szükséges adatokat, mondjuk, délután kettő és négy óra között, akkor vállat von és ugyanúgy számláz, mintha elérte volna őket, csak épp érdemi munka nem történt.

Megoldás
Az alkuszhálózat bővítésé kapcsán biztosítani szükséges, hogy a freelancerként belépők megfelelő tudás birtokában legyenek. Erre a lehető legmegfelelőbb rendszer az Atlassian Confluence. Ennek segítségével különböző kategóriájú szócikkeket lehet feltölteni, sőt megfelelő jogosultságokkal akár szerkeszteni is. Ugyanakkor minden alkusznak módja van kérdéseket feltenni az anyagokkal kapcsolatban, akár magában a szövegben. Ha a válasz megérkezik, akkor a többi tanácsadó számára is látható lesz, gyakorlatilag beépül a szövegbe. A Confluence egy beépülő modulja videóanyagok feltöltését is segíti, amelyek oktatási célokra lehetnek kiválóak. Az Atlassian Jira Software rendszerrel kombinálva létrehozható egy olyan környezet is, amelyben a kollégák regisztrálhatják a leadjeiket. Kialakítható továbbá egy KPI-rendszer, aminek keretében a munkatársakat igény szerint magasabb értékesítési fokozatba emelhetjük, így több információhoz férnek hozzá a Confluence-ben is.
Felhőmérce
Megmérjük a céged, segítünk megtalálni a következő lépést!

A ShiwaForce a feliratkozók számára ingyenesen elküldi az “5 érv a felhőbe átlépés mellett” című 40 oldalas szakértői tanulmányt és hozzáférést biztosít a Hatékony Csapatmunka tudásbázishoz egy rendszeres szakmai hírlevél formájában, mely segít a cégvezetőknek, döntéshozóknak felmérni saját innovációs lehetőségeiket. Azok számára, akik pedig a tettek mezejére lépnének, a ShiwaForce “Digital Delivery Diagnosis” online interaktív workshop* keretében segít megtenni a következő határozott lépéseket a cég agilis transzformációjában.
*előre meghirdetett időpontokban a beérkező igények szerint

Ez az oldal reCAPTCHA védelem alatt áll és a Google Adatkezelési nyilatkozata és Általános szerződési feltételei érvényesek.
Szótár

Mi fán terem a felhő?

A felhőtechnológiával kapcsolatban számtalan szakkifejezéssel találkozhatunk, ezek jelentése azonban magyarázatra szorul. Alább elmagyarázunk néhányat, a teljesség igénye nélkül.

Tovább
További versenyzők

Kidkrossz – egy webshop akkor is, ha a gyerek rossz!

„2008-ban, a válság idején alapítottuk a Kidkrosszt, és az elmúlt tizenkét évben szépen növekedtünk. Aztán jött a covid” – mondja Varga Anna, a gyerekjátékokat áruló Kidkrossz webshop társtulajdonosa. A fővárosi székhelyű vállalkozást férjével, Tamással alapították. Az évek során hat alkalmazottat vettek fel, még egy kis raktárt is fenntartanak a hirtelen jött rendelésekre vagy az ünnepi rohamra. „A jelmondat csak egy vicc” – mondja Tamás. „Nem is hiszünk a rossz gyerekekben.”

Elolvasom

Ördögkerék autóalkatrész

Az Ördögkerék nem mai gyerek, lassan harminc éve, hogy a tulajdonos-ügyvezető Kovács Imre bátyja útjára indította az autóalkatrész-nagykereskedelemmel foglalkozó céget. Akkoriban még minden megrendelés súlyos papírozást generált, amit főállású alkuszokkal oldott meg a vállalkozás. Az internet megjelenésével azonban változott a helyzet: nemcsak a gyártók álltak át online adatbázisokra, de a viszonteladók is igényelték, hogy csak pár kattintásra legyenek a rendelés feladásától. Az alkuszokat webes operátorok váltották fel, a munka az irodai számítógépekre költözött.

Elolvasom

Tekergő kerékpárszerviz

„Nézd, mi nem vagyunk multi, nincs programozó csapatunk, semmi ilyesmi, minek?” – darálja Csővárszeghy Gergő, a belvárosi Tekergő kerékpárszerviz tulajdonosa. Gyorsan pörgő ember, láthatóan nem érdeklik a felesleges sallangok. A Tekergőnél is az a mantra, hogy ha valaki behozza a bicaját, gyors és sikeres javítást vár, nem okoskodást.

Elolvasom

Patanyomda

„Sosem hittem volna, hogy a szokványos megoldásaink alól kifut a talaj, de hát ez is megtörtént” – csap a térdére Káver Artúr, a 2000-ben alapított Patanyomda tulajdonos-ügyvezetője. A családi cég meghívók, füzetek, magazinok nyomtatására állt rá, ez pedig bőven elég volt a kétezres évek első felében ahhoz, hogy nagyot és gyorsan növekedjenek. Az akkori csúcstechnikát külföldről szerezték, Artúr édesapja a rendszerváltás éveiben sikeres vállalkozóként segített megalapozni fia üzletét. Jól futott a szekér, 2010-ben már harmincan dolgoztak a debreceni nyomdában.

Elolvasom