Pár éve még Balogh Petya fektetett be, a diákszövetkezet most az ő állásportálját veszi meg. Mit vettek valójában, és ki jár jól?
Mi történt? A Quantum digitalizált diákszövetkezet többségi tulajdonrészt vásárolt Balogh Petya (Cápák között, STRT Holding) DreamJobs nevű állásportáljából, a felek ezt először a Forbes.hu-val közölték.
A társaság 46,6 százalékos tulajdonosa eddig Balogh Petya tőzsdei befektetőcége, az STRT Holding volt, 33,9 százalék pedig a Hiventuresé volt, akik korábban befektetettek a cégbe, őket vásárolja most ki a Quantum Digital Solutions Hungary Kft., ami amúgy az STRT egyik befektetése, Balogh tehát itt is bent van mint befektető. A Quantum tőkét is emel a DreamJobsban. A tranzakció mérete, a megszerzett tulajdonrész pontos hányada nem nyilvános.
Miért fontos ez? Vagy inkább miért érdekes: ritka az olyan a magyar piacon, hogy egy startup, amibe befektetett az ország egyik legismertebb angyalbefektetője, megvegye többségi tulajdonnal az angyalbefektető vállalkozását. Az más kérdés, hogy mi a tranzakció mögötti motiváció, hogy ki járt vagy jár ezzel jól.
Kontextus. A Quantum 2022-ben szerepelt a Cápák között tévéműsorban, ahol Petya és Balogh Levente is beszállt a cégbe, ketten 7,5–7,5 millió forintért cserébe 3,5– 3,5 százalékot kaptak belőle. „Nekem elég gyorsan leesett, hogy ebben benne kell legyek. A szerződések automatizációját egyik friss befektetésem, az eSzerződés platformján csinálják, a munkaerőpiacon pedig feleségemmel alapított cégünk, a DreamJobs révén vagyok jelen. Már csak emiatt a két szinergia miatt is nagyon akartam ezt” – írta Petya korábban a Quantumról.
Igen ám, de! Petyáék a covid óta, a kedvezőtlenre fordult munkaerőpiaci dinamikák után visszaesést látnak a hazai álláspiacon (lásd még: bedőlő programozóiskolák – a szerk.), ami szerintük a DreamJobsot is ugyanúgy érinti. Ezzel a felek szerint Petya cége olyan üzleti helyzetbe került, amiben alkalom nyílt a többségi tulajdon felvásárlására, és erre a Quantum rögtön igent mondott.
A DreamJobs eredetileg startupoknak indult platform volt, de aztán használták nagyobb cégek is, az IT-fókusz így is megmaradt.
Mit jelent ez a gyakorlatban? Ősszel több befektető között Balogh Leventét is kivásárolta már a Quantum csapata, akik úgy fogalmaznak: a mostani lépéssel befektetésből üzlettársakká váltak Petyával, és víziójuk, hogy „a magyar munkaerőpiac legnagyobb, legteljesebb HR cégcsoportjává” váljanak (a szoftvereket működtető Quantum Digital Solutionsszel, a DreamJobs állásportállal és a Quantum iskolaszövetkezettel).
Számokban. De vajon mit látott meg a Quantum a DreamJobsban? Utóbbi portálon a cikk csütörtöki írásakor hatvanegy darab nyitott pozíciót találni mindösszesen. Hiába az innovatív álláshirdetési felület, ez azért nincs bő lére eresztve, ezzel egy időben a Professionön összesen 15 196 találat szerepel. Eközben az alábbiakat látni a DreamJobs Zrt. nyilvános céginformációiból a Credit Online alapján.
- Az árbevétel pont, hogy az első covidév után indult növekedésnek, majd tavaly meredeket zuhant, 63 százalékot.
- A 2016-os alapítás óta egyedül 2019-ben termelt profitot a cég (alig több mint másfél millió forintot), 2023-ban -43,7 milliós adózott eredménnyel zártak.
- Az elmúlt négy évben 2021 májusán foglalkoztatta a legtöbb embert a zrt., 9 főt. Legutóbb, most szeptemberben már csak 4 fő volt az alkalmazottak száma.
Nézzünk át a szomszédba, a Quantumhoz. Látszik, hogy költséges műfajban játszanak.
- A csapat szerint idén az iskolaszövetkezet és a szoftvetműködtető cég (Quantum Digital Solutions Kft.) együtt már elérik a 3 milliárdos forgalmat. Ezzel két év alatt megtízszerezték a nettó árbevételüket.
- Elmondásuk szerint jelenleg nyolcszáz partnerrel dolgoznak együtt (Wizz Air, Foodora, Wolt, Nanushka, KFC, Bolt), és majdnem harmincezer diák regisztrált náluk.
- De ha újra a Credit Online nyilvános céginformációit nézzük, abból azt látni, hogy az árbevétel-arányos nyereség (ROS) tavaly csupán 1,06 százalék volt a Quantum Iskolaszövetkezetben.
- Hiába ugrott 2022-ről 2023-ra 539 millióról 1,64 milliárdra az árbevétel az iskolaszövetkezeti részben, a ráfordítások is brutálisan nagyot nőttek, csak a személyi jellegű költések 493 millióról 1,47 milliárdra, ezzel az adózott eredmény 5,1 millióról 17,4 millió forintra nőtt.
Belépnek a felnőtt munkaerőpiacra
Mit mond a Quantum? „Nem látunk nagy kockázatot a felvásárlásban” – magyarázza Bőhm Zsombor, a Quantum társalapítója a Forbes.hu-nak. Mindig is tervben volt náluk, hogy kiszélesítsék a HR-szolgáltatási palettát, a diákmunka csak a belépő volt számukra a szektorba, ennek újabb fázisa a DreamJobs felvásárlása, amivel már a felnőtt munkaerőpiacra is belépnének.
„Nyilván nem a teljes piacra, hanem niche-re lőnek, kifejezetten fehérgalléros állásportál. Ha le tudjuk tisztítani a koncepciót és újra tudunk gondolni pár dolgot, a maga területén a legjobb szolgáltatás lehet.”
Zsombor szerint kellettek az együtállások is, hogy kezet rázzanak Petyával, akivel amúgy nagyon jó kapcsolatot ápolnak, kölcsönös a bizalom. „Az eredményekből azért gyorsan kiderül, hogy jó pályán voltak, de utána elég rendesen megérezték a recessziót – mondja Zsombor. – Még feltérképezési fázisban tartunk, hogy teljesen megértsük a platform múltját, jelenét,
de érzésem szerint voltak náluk olyan kísérleti irányok, amik nem biztos, hogy jó döntésnek bizonyultak, és az erős alap, koncepció ellenére is elkezdett aprózódni a figyelmük. Hiába próbáltak bővülni, a válság elvitte az erőforrásokat, nem tartotta pályán a növekedésüket.”
Zsombor szerint a tárgyalások elején is már 30–35 fős volt a Quantum-csapat, biztos operációval, határozott célcsoportokkal és erős szolgáltatásokkal vágtak neki a felvásárlásnak. „Ha nem is jön össze semmilyen skálázódási tervünk a DreamJobsszal, a módszereinkkel akkor is méretgazdaságosan tudjuk üzemeltetni a szervezeten belül. Ezt az utat választottuk.”
Mit mond Petya? „Mindig szívügyünk volt a DreamJobs” – így kezdi. Tényleg nem lehet eltagadni, hogy inkább volt egyfajta küldetésvezérelt szeretetmárka a platform (pláne a Prezi-hájp idején), semmint – ahogy az évek is bizonyították – hosszabb távon működő üzleti modell.
Induláskor még gazdasági növekedés, szakemberhiány jellemezte a piacot. Petya szerint a coviddal hirtelen leállt a munkaerőpiac, a visszaállást pedig rögtön elszálló infláció, lokális gazdasági válság követte. „Ez elég erősen megrángatta a céget, kimerültek a tartalékok.”
Szerinte a kiszabadult munkaerőtöbblettel párhuzamosan, főleg a nagy hozzáadott értékű szektorokban is lett elérhető munkaerő, így elkezdett csökkenni az igény a DreamJobs iránt.
„Beszűkült a pályája, már nem tudta rentábilisan üzemeltetni a csapat. Sok mindent vissza kellett skálázni, és elkezdődtek a bajok. Önálló cégként elment a falig.”
Szóval a dilemma így szólt: vagy bezárják a céget, vagy keresnek új befektetőt, aki nemcsak pénzt, de munkát, kapcsolatrendszert, tapasztalatot is hoz. Utóbbit találták meg STRT-os befektetésük, a Quantum személyében.
„Nagyon örülünk, hogy egységünk így elkerülte végzetét. Jó kezekbe került, ügyes a Quantum abban, hogy másfajta gazdasági környezetben is megtalálják, mik azok a megoldások, amikre szükség van a piacon” – zárja Petya.
Hogyan tovább? A Quantum a HR-szoftverüket tekinti versenyelőnyüknek az álláshirdetési piacon, szerintük a versenytársak is használják, akik több tízezres nagyságrendben közvetítenek általa munkavállalókat.
- Nyár közepe óta dolgoznak a most bejelentett deal-en, jövő év elejére ígérik a megújult, letisztázott DreamJobs-szolgáltatást.
- És hogy a végére némi mesterséges intelligencia is férjen, a csapat már dolgozik az MI-alapú megoldásokon. Fokozatosan emelik be ezeket különböző területekre az okos önéletrajzot kinyerő szoftvertől kezdve a komplett álláshirdetés-generáláson át az MI-fejvadászokig.
Borítókép: Bege Áron és Bőhm Zsombor, a Quantum társalapítói a Cápák között című műsorban 2022-ben.