Kovács Tamás középiskolás kora óta vállalkozik, de már korábban beleszeretett a lézershow-k világába. Cégével, a Lasershow Hungary International Kft.-vel először a magyarországi munkákat maxolta ki, és tíz éve már szinte csak amerikai projekteken dolgozik. A kiskőrösi, Gagarin utcai lézerek eljutottak már Bonóig, Obama karácsonyfájának csúcsáig és a hollywoodi Gitár Hotelig, sőt Stephen Hawkingig is.
„A zsákutca végében vagyunk” – igazít útba Kovács Tamás a telefonban. Megérkezem, mégis elbizonytalanodom az épületnél a „Klíma – épületgépészet” tábla láttán. Oldalról is megnézem a házat: túl kicsi. Tényleg innen árasztanák el fél Amerikát high-tech lézerekkel? Na, jó, inkább felhívom Tamást, de mire nyomnám a gombot, már jön is ki az ajtón. Közelebbről már látszik, hogy diszkrét betűkkel ki van írva: Lasershow Hungary International Kft. Tényleg itt, ezen a kétszer negyven négyzetméteren készülnek a lézerek. A földszinten vannak a gépek, a gyártás, az emeleti irodában pedig minden más. Tamás, a cég tulajdonos-ügyvezetője, itt szereli és programozza a lézereket.
Ezerszer visszanézte
Úgy jött haza Kecskemétről Kiskőrösre, hogy a kocsi hátsó ülésén csukott szemmel újra és újra visszajátszotta a lézershow-t. „Akkor már volt a családnak videókamerája, és otthon ezerszer visszanéztem.” Tamás 1994-ben, hatodik osztályos korában szeretett bele a lézerekbe. Nővére manöken volt, járta az országot, és néha Tamás is elkísérte. A kecskeméti Katona József Színházban látott először lézershow-t nővére fellépésének szünetében.
„Egy pesti lézeres cég jött le, szerintem bérelték a technikát. Akkor még Európában is újdonságnak számítottak az ilyen show-k.”
Annyira rabul ejtette a látvány, hogy négy-öt évig Kiskőrös összes diavetítőjét begyűjtötte, darabjaira szedte és tanulmányozta. Sőt, az iskolában leselejtezett írásvetítők is mind a Kovács családnál, pontosabban Tamásnál landoltak további tanulmányozásra. „Mindegyik más típusú volt, kicsit más optikával, és próbálkoztam, hogyan tudnék a lézeréhez hasonló sugarat előállítani, persze ez fizikailag képtelenség” – nevet. Utána kicsit fel is adta, nem tudott honnan tanulni a lézerekről. „A könyvtári könyvekből legfeljebb azt tudtam meg, hogy 1960-ban találták fel.”
A területtől azért nem távolodott el, fénytechnikus lett Kiskunhalason, az emblematikus Dance Tuning diszkóban, ahová az 1990-es, 2000-es években még Budapestről is sokan jártak bulizni hétvégente. Igazi ünnepnapnak az számított, amikor négyhavonta lézershow is volt. Eléggé zárt világ volt ez, és amikor Tamás mélyebb, hozzáértő kérdéseket tett fel a szolgáltatónak a technológiáról, nem adták át az információt, féltek a konkurenciától.
A „diszkófényezés” mellett mást is dolgozott a szakközépiskola mellett. Amikor bejöttek Magyarországra az első internetszolgáltatók, Tamás lett a helyi technikai support. Modemeket telepített, netet állított be iskola után, napi három órában. A családban mindenki vállalkozó (apjának épületgépészeti vállalkozása van, ezért a másik kiírás a Gagarin utcai háznál), így nem meglepő, hogy érettségi után Tamás is rögtön céget alapított. Neki lett az első Vodafone-boltja Kiskőrösön, majd a UPC-nek árulta a tányéros antennákat, és internetkávézót nyitott. Emellett nagy helyi cégek rendszergazdája lett, az akkor bejövő vállalatirányítási rendszerek bevezetését és használatát koordinálta.
„2003-ban utasként volt egy súlyos autóbalesetem” – mondja, miért szakadt vége a sok munkának. Két tucat törést szenvedett el, kilyukadt a tüdeje, sokáig életveszélyben volt, és két évre mindenből kiesett, csak online dolgozott mint rendszergazda. A főiskolát, ahová külkereskedelmi szakra járt, már nem is fejezte be. Ha a végzettségéről kérdezik, ma is kicsit zavarba jön, hogy csak érettségije van.
Felépülése után ismerkedett meg későbbi üzlettársával. Sebeszta Tibor korábban lézertechnikus volt, tőle tanulta meg a szakma alapjait.
„Ő már nem akart ezzel foglalkozni, de addig-addig beszélgettünk, hogy alapítottunk egy céget.”
Ez lett a Laser Digital Kft. Országszerte járták lézershow-kkal a diszkókat a sárospataki Highlandertől a nagy fővárosi klubokig. Tamás az éjszakai rendezvények és koncertek után – a Sziget Fesztiválon is sokszor ott voltak – a céges rendezvényekben látott jobb perspektívát. Tíz–tizenöt perces showk-ra kezdtek specializálódni, és számos bank, biztosító, befektetői csoport, gyógyszercég a megrendelőjük volt, nagy fehérabroszos eseményeken lézereztek. Harmincmillió forint értékű eszközparkot vettek, amin idővel, amikor nem volt kedvük a szervizre várni, kitanulták a javítás csínját-bínját. Ez alapozta meg a későbbi gyártást. „Az első még kuka volt, de a harmadikat, negyediket már mi is meg tudtuk javítani.”
Tamásék egyik legnagyobb munkája a az ikonikus, hollywoodi gitár alakú hotel húrjainak kivitelezése. Arról, hogy hogyan jöttek az amerikai megrendelések, milyen nagy amerikai showműsorban, és sporteseményeken dolgoztak, valamint hogyan jutottak el Tamás lézerei egészen Barack Obama korábbi amerikai elnök karácsonyfájának tetejére, és miről beszélgetett (többször is!) Stephen Hawking néhai világhírű fizikussal, a szeptemberi lapban megjelent cikkben olvashatsz.