A kutyahámokról ismert Julius-K9 alapítói, Bakos Anikó és Sebő Gyula 2013-ban hozták létre az Ebárvaházat. Sokszor ők maguk mennek terepre menteni, a kutyákkal délutánonként profi terapeuták és trénerek foglalkoznak, hogy a traumák ellenére megkönnyítsék az új gazdák a dolgát. Megjelent az októberi Forbes, a címlapon a Julius-K9 alapítóival (és egy kutyával), benne a tárnoki Ebárvaház történetével is.
Magyarországon háromszázezer gazdátlan eb lehet, de a menhelyek csak negyvenmillió forint hivatalos támogatás kapnak egy évben. Nem egyenként, hanem összesen, ez kutyánként 133 forint – derül ki a Cofidis Magyarország háttérkutatásából, amit a Kutyaszemmel adományprogramjuk kapcsán készítettek.
Bakos Anikó, a Julius-K9 társalapítója immár hat éve vezeti a tárnoki Ebárvaházat, és bár itt sincsen kolbászból a kerítés, az országos átlaghoz képest utópia az a gondoskodás, amit a kutyák kapnak. A cégbevételből évi 6 millió forintot fordítanak a menhelyre, a kutyákat minden nap sétáltatják, és képzett trénerek tartanak egyéni foglalkozást, idegen emberekhez szoktatják őket, esetleg a többi kutyától való szorongást enyhítik különböző gyakorlatokkal, hogy az új gazdának már könnyebb dolga legyen.
Mindent a kutyáknak köszönhetnek, így adnak vissza nekik.
Bakos Anikó és Ivy a tárnoki Ebárvaházban. Fotó: Orbital Strangers
Egy kutya megmentése nem olcsó: Ivy-ra például Karcagon találtak rá gyerekek, miután elütötte egy autó. Az Ebárvaház térítette az orvosi ellátását (80 ezer forint), az ivartalanítást és a mikrocsipeltetést (20 ezer forint), az oltásokat (10 ezer forint), valamint a féreghajtást és a bolhátlanítást (5 ezer forint). Általában 7-15 ezer forintot kérnek, ha egy kutyát örökbe szeretnének fogadni tőlük, hogy egy kis részét a költségeknek fedezni tudják.
„Ha örökbe fogadsz egy kutyát, kettőt mentesz meg vele. Egyet, akit választottál és hazaviszel, és még egyet, akit a helyére tudunk hozni.”
A tárnoki Ebárvaház és a Julius-K9 teljes történetét az októberi Forbesban írtuk meg. A magazinban olvashatod még Vekerdy Tamás portréját, az Urban mellékletben pedig Vecsei H. Miklós és a Poket sztoriját. Itt tudsz belelapozni:
A kutyások Nike-ja lenne a világhódító magyar kutyahám – 9 érdekesség a Julius-K9-ről a Forbes címlapsztorijából
Mindig hobó akartam lenni – öt dolog, amit nem tudtál Vekerdy Tamásról
Vecsei H. Miklós, Lady Dömper, és a turisták budapestiesedése – megjelent a friss Forbes Urban