A világon egyedülálló mammográfiai készülék révén a nők maguknak szabályozhatják a vizsgálat alatt a mellükre nehezedő nyomás erősségét, a mesterséges intelligenciával felszerelt röntgengép pedig felismeri a légmellet, így a felvétel a korábbi hat vagy több óra helyett 15 perc alatt szakember elé kerülhet. Két innováció, ami már Berzsenyi Ágnes vezetése alatt született annál a vállalatnál, amelynek legfőbb célja, hogy csökkentse a különböző vizsgálatokkal járó kellemetlenségeket – vagy adott esetben, hogy életeket mentsen.
A General Electric (GE) Healthcare nettó egymilliárd dollárt érő nőiegészség- és röntgendivíziójának elnök-vezérigazgatója nemcsak a technológiai innovációiért, de a kereskedelmi növekedéséért, a befektetésekért és a cég fogyasztói együttműködéseiért is felel, miközben aktívan dolgozik a nők helyzetének javításán a tudományos és technológiai területeken. Mindezt Amerikából, globális szinten, kilenc régióban, úgy, hogy 17 évesen, mátészalkai lányként nem is igazán akart nekiindulni a nagyvilágnak.
A teljes interjú elolvasható a novemberi Forbes Egészség mellékletében és az online magazinban. Néhány érdekes részlet az inspiráló beszélgetésből:
1. A pályaválasztásról:
Én teljesen normálisnak gondoltam, hogy mérnöknek készülök, hiszen anyukám is az volt, és mert akkor már matek és fizika fakultációra jártam. Igaz, nem sokan lettek mérnökök a volt [középiskolai] osztályomból, és közülük is én voltam az egyetlen lány. A többieknek is az volt sokkal meglepőbb, hogy Németországba készültem – az évfolyamomról senki más nem ment külföldre továbbtanulni.
2. Férjéről és arról, hogy Németország, és a vasfüggöny leomlása után Amerikában folytatta egyetemi tanulmányait:
Amikor végzős voltam, megismerkedtem a későbbi férjemmel. Cserediák volt Amerikából. Amikor bemutatkozott, nem értettem a nevét, de később felfigyeltem, amikor azt említette, vannak rokonai Niklán. Niklán, kérdeztem? Igen, Berzsenyi Dánielnek hívnak, mondta. A költő a szépapja volt, de ő már Amerikában született.
A Rose-Hulman Institute of Technologyn tanult Indianában, és amikor már jegyben jártunk, biztatott, hogy én is felvételizzek oda. Az egy privát műszaki egyetem, akkoriban az alapszakra kizárólag fiúk jártak, csak a mesterszakot engedélyezték nőknek is, de ott is alig lehetett lányokat találni. Szóval felvettek, és persze mindenki tudta, ki vagyok, és hogy már eljegyeztek. (Nevet.)
3. A GE Healthcare női divíziójának vezetéséről:
A női egészséggel kapcsolatban nagyon eltökélt vagyok, nagyon jó dolgokat csinálunk. Próbáljuk elkötelezetté tenni a nőket a csontritkulás-szűrések és a mammográfia kapcsán. Amikor átvettem ezt a pozíciót, elkezdtük felmérni a nők igényeit, és ami igazán meglepett: a legfontosabb védelem a mellrák ellen a korai felismerés. Amerikában 40 év fölött évente, Magyarországon 45 év felett kétévente kötelező a mellrákszűrés, de nagyon sokan nem mennek el ezekre, a megjelenési ráta alacsonyabb 50 százaléknál.
Néhány nő fél a mammográfiával járó fájdalomtól, kellemetlenségektől, ezért kihagyják a szűrést. Szóval elgondolkodtunk, hogyan tehetnénk elkötelezetté a pácienseket, és hogyan tudnánk formálni a terméket, hogy az a nőknek és a technológusoknak is megfelelő legyen, miközben a lehető legjobb képminőséget adja az orvosoknak. A célunk az lett a csapatommal, hogy újjáalakítsuk a vizsgálattal kapcsolatos élményt. Több száz szakembert hívtunk meg magunkhoz diskurzusra, és végül megalkottuk a Senographe Pristina nevű mammográfiai szűrőeszközt.
Senographe Pristina
A készülékkel a nők kiválaszthatják, hogy ha belépnek a vizsgálóba, például madarak vagy vízcsobogás hangját szeretnék-e hallani a vizsgálat alatt, illetve amit kiválasztanak, annak az illatát is érezhetik, és láthatják is. A nyugtató stimulusoktól az emberek kellemesebben érzik magukat, így a szakemberek jobban tudják végezni a munkájukat, például elhelyezni a mellüket az eszközön.
Ezen a gépen nincsenek éles sarkok, minden le van kerítve, kényelmes, kéztámasz is került rá. A GE Healthcare létrehozott egy távirányítású eszközt is, a Pristina Duetát, amivel a nők maguk szabályozhatják, hogy a gép milyen erővel nyomja össze a mellüket – a tanulság az, hogy az emberek többsége magára nagyobb nyomást is beállít, mint azt a szakemberek tennék. Az eszközt 2019-ben a Time magazin az év legfontosabb innovációi közé sorolta listáján. Ma már több mint kétezer van belőle a világon, Magyarországon is használatban van több egység.
4. Az egészség jövőjéről és a GE magyarországi együttműködéseiről:
Ha a trendeket nézzük, szerintem három fontos terület van. Az egyik a digitalizáció és a mesterséges intelligencia (MI), igen jelentős szerepük lesz a női egészség és a képalkotó vizsgálatok területén is. Csak gondoljunk bele, ezer mammográfiai vizsgálatból körülbelül hét-nyolc pozitív, vagyis a radiológusok rengeteg normális leletet kell, hogy átnézzenek. Hasonló a helyzet a röntgenképeknél is: minden intubált koronavírus-fertőzöttről naponta kell mellkasröntgen-felvételt készíteni, hogy monitorozzák az állapotát. Az olyan megoldások, mint az MI, az ilyen helyzetekben rengeteget tudnak segíteni.
2019 szeptember végén, az FDA az iparágban először jóváhagyta a sürgősségi osztályokra tervezett MI-applikációt, amely magán a röntgen készüléken fut, és képes beazonosítani a gyanús pontokat. Ezt a magyarországi GE Healthcare szoftvermérnökei és MI-kutatói fejlesztették a Szegedi Egyetem közreműködésével.
Nemrég egy beteg Covid miatt feküdt a sürgősségin, és bár elkészült a mellkasröntgenje, az orvosoknak további 150 leletet is át kellett nézniük az övé előtt, vagyis alapesetben hat órával később jutottak volna el a leletéhez. De mivel ez az algoritmus futott, és jelezte a romló egészségi állapotot, a beteget időben lélegeztetőgépre tudták tenni.
(…)
5. A Covid és a rákos megbetegedések kapcsolatáról:
Sok meetingünk van arról, hogyan haladunk a távlati céljaink felé. De tartunk különböző online elérhető oktatásokat, webinarokat is – mi március óta otthonról dolgozunk a Covid miatt, de én ez alatt idő alatt is igyekszem kapcsolatban maradni az ügyfelekkel.
Beszélünk a Covidról, de főleg a mellrákszűrések kapcsán: 94 százalékkal esett a szűrések száma globálisan, hirtelen nem váltak sürgőssé. Ez probléma, mert a rák nem áll meg.
Szóval az a kérdés, hogyan tudunk vásárlóink partnereivé válni, hogyan segíthetjük őket, és juttathatjuk ellátáshoz a nőket olyan esetekben, amikor nem engedhető meg az egy-két hónapos vagy hosszabb késlekedés. Majdnem minden nap beszélek ügyfelekkel arról, mit tehetnénk: analizáljuk, hogyan lehet az esetenként több mint ezer elmaradt vizsgálat között megtalálni a legsürgősebbeket.
6. A nők támogatásáról a műszaki és tudományos területeken:
Ahogy visszanézek az életemre, szerintem a legfontosabbak a pozitív visszajelzések és az önbizalom: meg tudod csinálni. De ki kell lépnünk a komfortzónánkból: ha kicsit kellemetlenül érezzük magunkat, az a fejlődés jele. Ha ehhez megkapjuk a bátorítást is különböző helyekről – én megkaptam a férjemtől és a nőktől a vállalatnál –, az megkönnyíti a helyzetünket.
Nyitókép: Berzsenyi Ágnes