A Xiaomi 14 Ultrát mesterséges intelligenciával kitömött innovációs atombombaként harangozták be. Nem olcsó telefon, és megnéztük, hogy megéri-e az árát.
A Xiaomi iszonyatos dérrel-dúrral mutatta be egy barcelonai gigarendezvényen az idei évre szánt legfullosabb telefonját, amelynek azt szerepet szánják, hogy a legmagasabb szinten is megszorongassa a piac uralkodóit, azaz az Apple-t és a Samsungot.
Ez a Xiaomi 14 Ultra, amely az elődeitől eltérően végre már Magyarországra is megérkezett hivatalosan. Tehát van hozzá normális szerviz és nyelvi támogatás, ami azért nem utolsó szempont egy vagyonokba kerülő modell esetében.
A termék körül a kínai cég brutál felhajtást rendezett, az eseményen csak úgy repkedtek a szuperlatívuszok, és például már azelőtt „legendásnak” titulálták, hogy bárki egyszerű halandó a kezébe foghatta volna.
Külön kiemelték a fejlett mesterséges intelligencia (AI) támogatást, amely többek között a fotózás során játszik kulcsfontosságú szerepet.
Az mindig izgalmas, amikor valaki a trónfosztásra készül, ráadásul a Xiaomi itthon is nagy népszerűségnek örvend, úgyhogy mindenképpen ki akartam próbálni, hogy mi is igaz a nagy szavakból. Hogy tényleg kifilézheti-e a Xiaomi 14 Ultra a rivális készülékeket, és az különösen érdekelt, hogy a fotózás terén milyen pluszt ad az AI a valóságban.
Extrém külső
Arra már érezhetően a termék megjelenésével igyekeztek felhívni a figyelmet, hogy képalkotás terén a modell sokat tud.
A hátlapra ugyanis egy piszok nagy, több optikát tartalmazó, hangsúlyos, böhöm kamerasziget került.
Ezt azért eléggé túltolták, az összhatás már-már parodisztikus, a megjelenés ugyanis a fényképezőgépeket idézi.
Emiatt a telefont normálisan le se lehet tenni a hátlappal lefelé, mert kicsit megbillen, ami elég idétlenül néz ki. Ráadásul ez a kialakítás a hordozhatóság rovására megy, hiszen például a két nagy rivális kényelmesebben zsebre vágható. Emellett fejnehéz, és eleinte azt fogja érezni az ember, hogy ki akar bucskázni a kezéből.
A hátlap egyébként elegáns bőr borítást kapott, a mattra csiszolt alumínium készülékház is elegáns, és fogásra is prémium érzetet kelt. A mai trendeknek megfelelően a Xiaomi is elengedte az oldalt hajlított képernyőt, ami viszont sokakban biztos hiányérzetet kelt majd.
A termék természetesen megkapta az IP67 minősítést, tehát hivatalosan is víz és porálló, de hát enélkül ebben a ligában már labdába sem lehetne rúgni.
AI és kamerák
Évekkel ezelőtt nagy durranás volt, hogy a Xiaomi elszerette az akkor már lejtmenetben lévő Huaweitől a Leica-t, így értelemszerűen a 14 Ultrába is német céggel közösen fejlesztett kamerarendszer került.
Hogy a képalkotás mennyire fontos, az jól mutatja, hogy a modell állítólag kapott egy külön az optikák hűtésére szánt rendszert, illetve olyan AI megoldásokat, amelyeknek köszönhetően a végeredmény minden korábbinál szebb és jobb lesz.
A hűtésről nem tudok nyilatkozni, értelemszerűen nem szedtem szét a tesztkészüléket, de nem igazán világos, hogy mi szükség van erre egészre, viszont tény, hogy jól hangzik.
A mesterséges intelligenciára nagyon kíváncsi voltam, hiszen a nemzetközi prezentációkat ódákat zengtek arról, hogy milyen trükköket tud. Az algoritmus elméletileg valós időben elemzi a látványt, belenyúl a beállításokba, elhomályosít, élesít, korrigálja a színeket, csökkenti az elmosódottságot, és a nagyításnál különösen jó szolgálatot tesz.
A gyakorlati próba során azt tapasztaltam, hogy gyakorlatilag semmilyen különbség nincs az AI támogatásával, és a nélküle készített fotók között.
Ezek láthatóak itt, a bal oldaliak azok, amelyeknél be volt kapcsolva a mesterséges intelligencia, a jobb oszlopba kerülteknél viszont nem. (kattintásra nyílnak)
Sötétben elvileg látványosan dolgozik az AI.
De nem nagyon tapasztaltuk.
Szupermakró fotók is lőhetőek vele.
De az AI csak minimális mértékben módosít..
Egyetlen olyan képet sikerült összehozni, amikor látványos a hatása, amikor egy papír lampiont fotóztam a sötétben, és melegebbre cserélte a színvilágot. Emellett érezhető minimális különbség az esti, 10-30x nagyítású fotók között. De azért ilyen képeket ritkán lő az ember, akinek pedig erre gyakran van szüksége, az jó eséllyel egy profi gépet használ, és nem egy telefonnal fog bohóckodni.
Itt látszódott a legjobban, hogy dolgozik az AI.
Itt nem lépett közbe a mesterséges intelligencia
Itt feljavítja valamelyest az élességet a mesterséges intelligencia.
Nincs AI: elmosódottabb a végeredmény.
Kár volt előzetesen ennyire felhype-olni ezt a mesterséges intelligencia dolgot, mert a vége a dolognak csalódás lett. Pedig az igazság az, hogy a telefonnal azért igen jó képek is lőhetőek, masszív feketével, erős színekkel, jó kontraszttal. Bár tény, hogy sötétben néha a beégés határán mozognak a fényes részek automata módban, mint ahogy az is látszik az itt betett fotón. Az 50 megapixeles főkamera mellett kapott egy ugyanilyen felbontású ultraszéles látószögű és nagyításra szolgáló zoomkamerákat is. A portré mód, azaz a háttér mesterséges elhomályosítása jól működik, szóval ki lehet jelenteni, hogy a telefon képalkotás terén kellően sokoldalú.
Mire jó?
A jelenlegi legjobb mobilprocesszorra (Snapdragon Gen 3) épülő hardvernek köszönhetően ez az egyik legerősebb telefon a világon. Ebből fakadóan pedig mindenre alkalmas, amire manapság mobilt használni szoktak az emberek. Akadozás nincs, az appok, weboldalak betöltése villámgyors, az ultranagy felbontású HDR videók sem döccennek meg, és a csúcsgrafikás játékok is hasítanak.
A benchmark mérések alapján teljesítményben a legtöbb mai mobilt leveri.
A nagy méretű képernyője is elit szintű, hiszen a papíron 68 milliárd szín megjelenítésére képes OLED felbontása óriási (1440 x 3200), így a kép borotvaéles, a részletesség pedig kiváló. A színek fátyolosságmentesek, ragyogóak, a kontraszt tökéletes. A fényerő kellően nagy, és a mozgásmegjelenítés is hibátlan.
Az elvárásoknak megfelelően az akkumulátorral sem spóroltak, hiszen egy 5000 mAh-s telep került bele. Ez pedig korrekt, használattól függően 7-10 órás üzemidőt szavatol. A 90 wattos gyorstöltés pedig durván 25 perc alatt pumpálja tele energiával a totálisan lemerült akksit, ami remek!
Akár esportra is alkalmas.
Ez az egyik első telefon, ami megkapta a cég nagy büszkeségét, a vadonatúj HyperOS rendszert. Amelyről előzetesen azt ígérték, hogy forradalmi változásokat hoz majd a mesterséges intelligenciának köszönhetően, de ennek látható jelét nem tapasztalni, legalábbis egyelőre. Persze, stabil, gyors, minden bizonnyal jól optimalizált.
Viszont az olyan szuperlátványos, ultramenő AI funkciók innen hiányoznak, mint amiket a Samsung villantott a saját topkészülékeiben az év elején.
Bár állítólag majd az AI szolgáltatások is érkeznek valamikor a későbbiekben, de hogy pontosan mik, és hogyan fognak működni, azt még nem lehet tudni. Ez pedig azért annyira nem hangzik meggyőzően…. A fél terabyte-os, azaz 512 GB-os tárhelyért viszont taps jár. Ennyi hely betöltéséhez még annak is évekre lenne szüksége, aki rengeteget fotózik, videózik és megszállottan gyűjti a nagy játékokat.
Hogy mennyi?
A Xiaomi 14 Ultra jelenleg az egyik legdrágább telefon a piacon, hiszen 600 000 forintot kell kiperkálni érte.
Ezzel pedig többe kerül, mint a közvetlen riválisai, ami azért merész vállalás.
Az év egyik legjobban várt luxustelefonja hazánkba is megérkezett.
Még úgy is, hogy egy kiváló készülékről van szó, amely semmi csalódást nem okozott volna, ha nem lengetik bel előzetesen a csoda AI funkciókat, amelyekből a valóságban nem sok minden látszódik.