Bár sokan boldogabbnak gondolják magukat a videójátékozástól, egy sokrésztvevős felmérés azt mutatja, ennek nem sok alapja van.
Mintegy 39 ezer videójátékos bevonásával folytattak vizsgálatot Nagy-Britanniában. Ezzel a kutatók azt akarták megtudni, hogy milyen hatással van a videójátékozás a gémerek jóllétére.
Kiderült, egy átlagos játékosnak tíz vagy több órát is videójátékozással kellett eltöltenie, hogy bármilyen hatást észrevegyen. A játékra ösztönző okok pedig rendszerint nagyobb hatással voltak a résztvevőkre.
A kutatók a BBC szerint kérdőívben válaszoltatták a gémereket, amelyben az általános elégedettségükkel, boldogságukkal, bánatukkal, frusztrációikkal és félelmeikkel kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk.
Korábban mást mondtak
A kutatás eredményei ellentmondanak egy 2020-as tanulmánynak. Ahogy a mostanit, úgy azt is az Oxford Internet Intézet kutatói végezték, de sokkal kisebb mintán. Akkor azt állapították meg, hogy aki hosszabb ideig videójátékozik, jobban is érzi magát.
„Általános vélekedés, hogy ha több ideje van valakinek játszani, boldogabb is. Ennek ellenére mi most azt találtuk – függetlenül attól, hogy valaki jónak vagy rossznak gondolja-e a videójátékokat –, hogy a játékmennyiség nincs befolyással a jóllétre”
– mondta a korábbi és a mostani kutatásban is résztvevő professzor, Andrew Przybylski.
A játékosok beleegyezésével osztott meg adatokat a hathetes kutatáshoz a Sony, a Microsoft és a Nintendo. Ez alatt az Animal Crossing: New Horizons, az Apex Legends, az Eve Online, a Forza Horizon 4, a Gran Turismo Sport és a The Crew 2-vel játszókat kérdezték és figyelték. A hat hét alatt csak egy gémer esett ki a 39 ezres mintából.
A kutatók összességében azt mondják, alig vagy egyáltalán nem találtak bizonyítékot arra, hogy a videójátékozásnak hatása van a jóllétre.
Jóból is megárt a sok
A BBC megkérdezett egy játékkészítőt is a tanulmányról. Mike Dailly, a Lemmings valamint a Grand Theft Auto-sorozat atyja szkeptikus a tanulmány hasznosságával kapcsolatban.
„Nem vagyok benne biztos, hogy az ilyesmi mérhető valamiféle jólléttel” – magyarázta.
„Mint az életben minden más esetben, itt is az egyensúly a lényeg. Ha valaki a nap 24 órájában játszik, az nem jó. De ha ugyanennyi ideig eszel vagy edzel, az ugyanolyan rossz.”