Pánya Tibor és felesége, Bernadett lassan két éve, hogy Floridában élnek. Tibi a harminc éves, kiemelkedően sikeres vállalkozói létet, Betti logisztikai karrierjét adta fel, miután 2021-ben nyertek az amerikai zöldkártya-lottón. Korábbi munkájukkal együtt valamennyire az elvárásaikat is itthon hagyták, és azt mondják: egy csokimanufaktúrában dolgozva, az itthoninál kevesebbet keresve is megtalálták a helyüket. Ehhez viszont sok tudatosság és némi önirónia is kellett, és az is, hogy lejjebb adjanak az igényeikből.
Pánya Tiborral (52) egy másik interjú kapcsán találkoztam először, ekkor derült ki, hogy feleségével, Pánya Bernadettel (39) lassan két éve, zöldkártya-lottó nyertesként költöztek ki Floridába. Úgyhogy megbeszéltük, hogy elmesélik, hogyan kezdtek teljesen új életet. Ottani idő szerint reggel hétkor kezdjük az online interjút, nyolcra mennek dolgozni a csokigyárba, úgyhogy kimaxoljuk az időt: útközben is beszélgetünk. Tibi kiemelte, hogy ez csak az ő történetük, minden élet- és családi helyzet más, illetve nyilván az Egyesült Államok más államaiban is eltérő lehet a helyzet, mint Floridában.
Te is nyertél? Jelentkezz!
Szívesen beszélnénk még olyan családokkal, akik zöldkártya lottó nyertesként költöztek ki az Egyesült Államokba. Írj nekünk a zöldkártya tárggyal a [email protected], és felvesszük Veled a kapcsolatot.
Amikor a Hungária körút szélén mosol fogat
„A forgatások? Az nem egy családbarát műfaj. Nem hétfőtől péntekig és nyolctól ötig van a munka, hanem mindig. Van, hogy az út mellett alszol a kocsiban, vagy a Hungária körút szélén mosol fogat, mert egyik melóból a másikba esel” – jellemzi korábbi életét Tibi.
Itthon nagy projekteken edződött egy olyan szakmában, ahol csak néhányan vannak hasonlóan magas szinten. Harminc évig dolgozott az úgynevezett jimmy jib, vagyis kameradaru-rendszerek kezelőjeként koncerteken, sportrendezvényeken (számos hazai Európa- és világbajnokság), tévéműsorokban (Big Brother, Való Világ, X-Faktor, Dáridó), filmekben (Kincsem, A Viszkis, Üvegtigris 3, és a Magyarországon forgott Vörös veréb). Emellett több száz, később díjnyertes videóklipben dolgozott együtt gyártásvezetőként Galler András Indiánnal, aki számos sikeres magyar előadónak készített már klipet. Sőt, ő volt a jimmy jib kezelő, például amikor az amerikai katonák a tuzlai, bosznia-hercegovinai támaszpontról bejelentkeztek a David Letterman show
egyik karácsonyi adásába.
Felesége, Betti korábban azt sem tudta elképzelni magáról, hogy Magyarországon belül máshová, más városba elköltözzön. „Otthon is elégedettek voltunk az életünkkel. Jól éltünk, szerettük a munkánkat.” Neki tizenöt éves logisztikai tapasztalata van. Először a Coránál, majd tíz évig a Dm-nél volt logisztikai készletgazdálkodási asszisztens. „Nagyon összetett munka és nagyon stresszes, de imádtam.” Aztán mindketten beleszerettek Floridába, ahová eleinte csak nyaralni tértek vissza.
Tibi még 2002-ben nyaralni volt először Miamiban, és – bár munkája révén Ausztráliától Thaiföldig sok helyen járt – itt érezte először, hogy nagyon közel áll hozzá a közeg. Feleségével 2007-ben ismerkedtek meg, és 2017-ben Miamiban volt az esküvőjük. Betti ekkor járt először Amerikában.
„Amikor hazaindultunk, nem az volt bennem, hogy de jó, hamarosan otthon vagyunk. Hanem szomorúsággal töltött el a gondolat, hogy innen haza kell mennünk.”
Nagy hatással volt rá a befogadó hangulat, az emberek pozitivitása és előítélet-mentessége. „Persze, vannak negatívumok – esetleg nem annyira kedves emberek – itt is, vagy olyan dolgok, amiket nyaraláskor nem feltétlenül vesz észre az ember, de ennek ellenére is jó itt” – mondja
Betti.
Tibi műszaki ember, őt a dolgok monumentalitása fogta meg leginkább: a gigászi épületek, a nagy parkolók, a nagy autók, a soksávos utak, illetve a városok és a közlekedés megtervezettsége. Persze az sem volt utolsó szempont, hogy télen is legfeljebb 4-5 fokra csökken a hőmérséklet reggelente, de napközben már akkor is 15-16 fok van. 2020-ban pályáztak először a zöldkártyalottóra, és 2021-ben ki is húzták Bettit, pedig erre egyikük sem számított.
Zöldkártya lottó – Ki nyer ma és pontosan mit is?
A szigorú amerikai bevándorlási rendszerben a Diversity Visa Program (DV), közismertebb nevén zöldkártya-lottó vagy vízumlottó a magyarok számára is lehetővé teszi, hogy (ingyenes) regisztrációjukkal esélyt kapjanak a vízumigénylésre az Egyesült Államokba.
A DV-re minden pénzügyi évben korlátozott ideig lehet regisztrálni. A #DV2025 vízumprogram 2023. október 4-től november 7-ig tartott nyitva, és az alacsony amerikai bevándorlási rátával rendelkező országokból érkező, a jogosultsági feltételeknek megfelelő személyek (ilyenek a magyarok is) jelentkezhettek.
Fontos, hogy akit kisorsolnak, az bevándorlói vízum igénylésre válik jogosulttá, a kiválasztás viszont még nem garantálja az interjút vagy a vízumot. A 2023 őszén indított DV vízumprogram a “DV2025” nevet viseli, mivel az ebben a szezonban kiválasztott személyeknek 2025. szeptember 30-ig kell kérelmezniük és megkapniuk a bevándorlói vízumot.
Forrás: Az USA magyarországi nagykövetsége
Két hónap alatt több mint tíz helyen laktak
Betti félig sírva hívta fel a férjét, hogy nyertek. „Persze, öröm, boldogság volt, de azért lepörgött előttünk az életünk” – mondja Tibi az ezutáni néhány percről. Nem számoltak ekkora szerencsével, például a húzás előtt két hónappal újították fel törökbálinti családi házuk kertjét, amibe nagyon sok energiát fektettek és év elején vettek két kutyát, merthogy német dog rajongók. A kutyák kivitele is nagy fejtörést okozott (ők végül itthon maradtak és egy családnak adták örökbe őket, de mindig meglátogatják őket, amikor hazajönnek), de egy percig sem volt kérdés, hogy nekikezdenek az ilyenkor szükséges ügyintézésnek és indulnak Amerikába.
„Köszönni már tudtunk” – viccelődik Tibi, amikor arról kérdezem őket, milyen nyelvtudással érkeztek az Egyesült Államokba. Házaspár lévén ketten költözhettek. „Az esélytelenek nyugalmával jöttünk ki. Se munkánk nem volt, se lakásunk.” Egyáltalán nem elhanyagolható viszont, hogy voltfélretett pénzük, ami feltétlenül szükséges a kinti kezdéshez és a vízuminterjún is be kell mutatni a bankszámlakivonatot. Így biztosítják, hogy aki legálisan, a zöldkártyával megérkezik, az nem lesz az amerikai állam terhére és nem megy rögtön segélyekért.
2022 júliusában költöztek, először Miamiban találtak egy lakást. Egyszerűen hangzik, de nagyon macerás volt, mire valahová tartósan be tudtak költözni. Az első két hónapban több mint tíz helyen laktak.
„Sok olyan fal van, amibe beleütközöl, pedig legálisan vagy kinn.”
Kell az SSN-szám (Social Security Numer): ez szükséges sok mindenhez, például bankszámlanyitáshoz, munkába álláshoz, lakásbérléshez. A lakáskeresésnél az okozott nehézséget, hogy még nem volt credit score-juk (ez jelzi az adott ügyfél hitelezésének kockázatát az eddigi hiteltörténete alapján, vagyis alapvetően a megbízhatóságát, amit a lakáskiadók nagyon komolyan vesznek), így hiába tudtak volna a tartalékaikból akár egy évre is kivenni egy apartmant, credit score nélkül senki nem akarta nekik kiadni. Végül egy magyar ingatlanosnak köszönhetően találtak lakást. „Nagyon idegőrlő volt az egész folyamat” – mondja Betti, hozzátéve, hogy a lakások megpályázásakor többször előfordult, hogy akár nyolcszáz dolláros jelentkezései díjat kellett fizetni, amit akkor sem kaptak vissza, ha nem nekik adták ki a lakást.
Ha nem tudod lejjebb adni az igényedet, nincs maradásod
„Úgy számoltunk, hogy két-három év megy a lecsóba, utána pedig majd lesz valami.” A forgatásokon Tibi katonás rendhez és pontossághoz szokott, Betti saját bevallása szerint pedig munkamániás, szóval ez a fajta lazább hozzáállás egyikükre sem jellemző. Az amerikai kalandnak mégis tudatosan így vágtak neki, már ami a karrierjüket illeti. „Otthon megbeszéltük, hogy akarunk jönni vagy sem. Ha igen, akkor abba az irányba kell terelnünk az életünket. Minden annak a kérdése, hogy hogy állsz hozzá a dolgokhoz.
Ha nem tudod lejjebb adni az igényeidet, és ragaszkodsz az otthoni pozíciódhoz, akkor itt nincs maradásod. El kell engedni, ami otthon voltál”
– írja körbe ezt a lelkiállapotot Tibi. Annyi biztonsági hátterük azért volt, hogy a munkahelyeikre visszavárták volna őket, ha esetleg hazajönnek. Betti először takarítani kezdett egy magyar tulajdonú cégnél, Tibi pedig egy szintén magyar klímaszerelő mellé ment el segédnek. „Én csak csicskának hívtam magam.”
Időközben Florida keleti partjáról a nyugatira, a Mexikói-öböl mellett fekvő Fort Myersbe költöztek. Most egy kisebb kézműves csokimanufaktúrában dolgoznak. A szállítási részlegen főként amerikai, a csomagoláson spanyolajkú (kubai, dél-amerikai) kollégáik vannak. Kicsi a gyár, mindenki mindent csinál a dobozolástól a pakoláson át a masnikötésig. Betti azt mondja, szerencsére jó főnökük van, aki értékeli, hogy ők másképp állunk a munkához, mint a többiek.
Bevitték a magyar dolgosságot az üzembe, a spanyolok nem mindig találják meg úgy a munkát, mint ők, írják körbe diplomatikusan a munkahelyi tapasztalatokat.
„Alig várom, hogy eljussak egy nagy forgatásra, de tök jól esik most az is, hogy bemész a munkahelyedre, dolgozol és megkapod a fizetésedet, nincs az a nyomás rajtad, mint amikor vállalkozó vagy.”
A forgatások hangulata hiányzik Tibinek, de azt mondja, harminc év szakmai tapasztalat után és ennyi idősen már mérlegeli az ember, hogy ha mondjuk ötszáz kilométerrel arrébb talál egy jó forgatást, megéri-e mindent itt hagyni. Betti később kint is szeretne logisztikai területen
elhelyezkedni, de ehhez még fejlesztenie kell a nyelvtudását. Mindketten szorgalmasan tanulnak angolul, de bevallják, nem megy nekik egykönnyen. Bár a munkahelyen is ragad rájuk a nyelv, de ez nem feltétlenül elég (mivel spanyolokkal is dolgoznak), egymás között pedig természetesen magyarul beszélnek.
És a pénz?
Második lakóhelyükhöz közel már több magyar barátot is sikerült szerezniük, az első körben Miami túl nagy volt ehhez. Fort Myersben, ahol most élnek, nem tudnak magyarokról, de nem messze, Naples-ben és Tampában vannak barátaik. Ez is távolság, nem az „átugrunk és iszunk egy kávét”-kategória, de amikor kell, ott vannak egymásnak. Bettiék ezenkívül még a naples-i magyar közösségbe járnak. Tibi a magyar közösségnél összetartóbbnak látja a spanyolokat. „Az az általános vélekedés az itt élő magyarokról, hogy nem olyan összetartóak, mint más nemzetek. Inkább távolságot tartanak, nehezen szavaznak bizalmat. Pedig mi egyáltalán nem vagyunk ilyenek. De itt sokan úgy vannak vele, hogy nehogy másnak könnyebb legyen, mint neki volt.” Nekik nem a sok pénz vagy a nagy karrier képében valósult meg az amerikai álom, hanem teljesen másképp. Tibi otthon egyedül többet keresett, mint amennyit most Floridában ketten hazavisznek.
„Lehet, hogy furcsán hangzik, hogy ez nekünk elég, de itt kisebb a felelősség. És ez nekünk elég.”
Az otthoni pénznek viszont a rengeteg munka, készenlét és bizonytalanság volt az ára. Floridában a covid óta jelentős drágulás volt, mert sokan Észak-Amerikából is ideköltöztek a
meleg és a home office miatt, de a fizetéseket nem teljesen igazították hozzá ehhez a dráguláshoz. Ennek ellenére ők összességében jónak ítélik a kinti fizetésüket.
„Mindent elölről kell kezdeni, ide úgy jössz ki, mint egy csecsemő. Minket az sem érdekelt, ha utcát takarítunk, mert el kell indulni valahol.”
Egy évük volt, hogy a lottó megnyerésétől kezdve rákészítsék magukat erre. „Az őszhajszálaim száma jól mutatja, hogy azért stresszes volt a kijövetel előtti időszak. De még egyszer belevágnánk” – mondja Betti. Azt mondja, most azt a szabadságot élhetik, mint amit más huszonévesen, csak nekik ez akkor kimaradt a sok munka miatt.
Borítókép fotó: Häring Ottó