Görögország nem csak a strandokból és Athénból áll: a második legnagyobb város, Thesszaloniki is vonzza a turistákat. Budapestről kényelmes hétvégi úticél olyan napokra is, amikor Athén éppen nem fogad repülőket, és egy hétvége alatt belekóstolhatunk a bougatsába és a szuvlakiba is.
Kevés embernek jut eszébe Görögországba utazni akkor, amikor hóvihar miatt riasztást adnak ki az Attika-félszigetre, utakat zárnak le, és sms-ben kérik az embereket arra, hogy lehetőleg maradjanak otthon. De ha mégis Görögország felé indulunk a tél közepén, nem csak az időjárás teheti izgalmassá az utazást. Például, Thesszaloniki ideális hétvégi úticél lehet, hiszen péntek délután és szombat reggel is elérhető repülővel Budapestről, hazafelé pedig még nyerünk is egy órát vasárnap este az időeltolódáson. Az alábbi öt dolog kényelmesen belefér egy kétnapos városnézésbe, és jó kiindulási alap lehet akkor is, ha több időt töltünk Thesszalonikiben.
Mediterrán nyitvatartás
A görögök meglehetősen rugalmasan kezelik a nyitvatartást: egy non-stopként hirdetett szendvicsezőnél 10 órakor még a nyitáshoz készülődtek, egy 10 órás nyitást megcélzó étteremben pedig 11 óra előtt nem sokkal kezdték el kipakolni a székeket. Az Arisztotelész tér környékén azonban biztosan lehet találni olyan helyet, ahol szívesen látnak minket egy bougatsára. Ilyen például a Serraikón, ami mindössze öt percre van a főtértől, és a piacoktól sincs messzebb.
Újhullámos piactér
A főtérről a várost átszelő egyirányú, „autópályát”, a Tsimiskit átszelve érhetünk el a piacokhoz. A hagyományos piacélményt a Kapani nyújtja, ahol a szőnyegektől kezdve a levegőben lógó nyers húsig mindent meg lehet találni. Az árusok nem csak beszédesek, hanem segítőkészek is, még akkor is, amikor látszik, hogy csak útbaigazítást szeretnénk.
A mellette lévő Agora Modiano egy teljesen más hangulatú, újhullámos görög piacépület cukorkaboltokkal és kézműves proteingolyókkal. Az eredetileg százéves Modianot december 5-én adták át átépítve, felújítva. A ráncfelvarrás az éttermek árait is érintette, a szuvlakiért tehát érdemes inkább 8-10 percet sétálni észak felé. Például, a Tripia Potiria óriási fűtőoszlopokkal és mézes vörösborral várja a betérőket.
Szombat esti láz
Bár Szalonikiben hatodannyian élnek, mint Budapesten, a két város éjszakai élete hasonlóan intenzív. A belvárosi szórakozóhelyek előtt szombat este sorba kell állni, a nulla fokos Arisztotelész tér hangulata pedig a 2010 környéki Deák teret idézte rengeteg csoporttal és sok üveg ouzoval a kézben.
Egy nyugodtabb alternatíva lehet a 10 perc sétára lévő Valaoritou utca, ahol egy kis keresés után szombat este is lehet találni olyan pubot, ahol kényelmesen le lehet ülni. Ilyen például a Rehab Pub, ahol meg lehet kóstolni a kézműves görög cidereket.
Tengerpart, macskák és esernyők
Egy thesszaloniki látogatás során nem érdemes kihagyni a város jelképét, a tengerparton lévő Fehér tornyot. A belső múzeumban csak görögül olvashatjuk a történelmi leírásokat, de egy QR-kód segítségével az angol nyelvű szöveghez is hozzá lehet férni. A tetőről körpanorámát kapunk a belvárosról, az Égei-tengerről és az Ano Poliról, vagyis a magasan fekvő óvárosról is.
Ha lefelé is körbesétáltunk a hat emeletnyi csigalépcsőn, megnézhetjük a torony mellett Nagy Sándor szobrát is. A parton lejjebb sétálva a város legelvontabb, mégis legfelkapottabb látványosságához, a George Zongolopoulos által készített Esernyőkhöz jutunk.
Sok szabadidővel rendelkezők innen továbbmehetnek az új partszakaszra, vagyis a Nea Paraliára, ez azonban nem járható be 10-15 perc alatt. Főleg, ha a várost uraló kóbor macskabandákkal találkozunk, és véletlenül van nálunk némi szalámi.
Az igazi panoráma
Ugyan a fehér torony a város jelképe, a legjobb panorámát mégsem onnan, hanem az OTE-toronyból kapjuk. A 76 méter magas tévétorony közepén kapott helyet a Skyline bár, aminek a különlegessége, hogy az ülőhelyek egy óra alatt teljesen megfordulnak a torony körül. A tervezést nem bízták a véletlenre, még a vécéből is a város panorámája tárul elénk.
Érdekesség, hogy a város szülöttje a százéves Török köztársaság első elnöke, Mustafa Kemal Atatürk is, a tévétoronytól 20 perc sétára fekvő szülőházából pedig múzeumot alakítottak ki.
Bár Thesszaloniki akkora, mint egy közepes méretű budapesti kerület, még a város töredéke sem járható be egy hétvége alatt. Egy kétnapos kirándulás az étel- és italkülönlegességek megkóstolására és a legfőbb nevezetességérek körüljárására elég. Alacsonyabb árai miatt Görögország szélesebb körben elérhető, mint egy nyugat-európai kiruccanás, a bolti árak jellemzően olcsóbbak a budapestinél. A narancs és a hagyma fillérekért vihető, az alapvető élelmiszerekért sem kell mélyen a zsebünkbe nyúlni. Akinek pedig megtetszett a környék, nyáron is visszatérhet: a repülőjáratok menetrendje ugyan nem lesz ennyire kedvező, a strandok viszont megtelnek élettel.