Sokan vannak, akiknek nem az erős hardver és a kiváló kamera fontos egy mobilban, hanem hogy segítsen túlélni a zombiapokalipszist és/vagy a terepen, zord körülmények között töltött hétköznapokat. Megmutatjuk, hogy mit várhatunk ma egy ilyen modelltől, miért különlegesek ezek a termékek, és miben nyújtanak többet, mint hagyományos, karcsú rokonaik.
Az erdészek, telekommunikációs szakemberek, tűzoltók, katonák, vadászok, rendőrök vagy a katasztrófavédők számára is létfontosságú eszköz az okostelefon. Azonban nekik az átlagosnál sokkal ellenállóbb készülékekre van szükségük, olyan masinákra, amelyek mostoha körülmények között is állják a sarat.
Na, pontosan nekik találták ki az úgynevezett strapatelefonokat. Ezek egyik legnagyobb gyártója globálisan a brit Bullitt, amely Cat márkájú eszközeivel van jelen ezen a fronton. A név- és logóhasználati jogot tehát megvették a világ egyik legnagyobb munkagépgyártó vállalatától, a Caterpillartól, abból a célból, hogy így is jelezzék, kinek szánják a termékeiket.
Kínálatuk 2022 nyarán egy új modellel bővült, hiszen megjelent a Cat S53, és ez kiváló apropóul szolgált arra, hogy segítségével bemutassuk ezt a szokatlan termékkategóriát, amely önálló entitásként létezik a hatalmas telefonos univerzumban.
(Majdnem) mindent kibír
A strapatelefonok sajátossága, hogy már az alapkiszerelés részeként ellenállnak a külső behatásoknak, anélkül hogy ehhez valamiféle speciális, drága tokba kellene őket bújtatni. A Cat S53 például megkapta a MIL-STD-810H minősítést, ami azt bizonyítja, hogy átment az USA védelmi minisztériuma által meghatározott teszteken, ami ahhoz szükséges, hogy egyes termékeket a hadseregnél is használhassanak.
Mindez azt jelenti, hogy például víz- és porálló, kibírja, ha 180 centis magasságról betonra ejtik, működésképes marad extrém hidegben és melegben (-32 és +64 Celsius fok) is, túléli a rázkódást, a magas páratartalmat, a sós ködöt, illetve a magas és alacsony nyomást is. Mindennek viszont ára van, hiszen a telefont vastag, rugalmas műanyag borítja, ami miatt a készülékház a megszokottnál lényegesen vastagabb (1,6 cm), és nehezebb (310 gramm). Ennek következtében pedig némiképp kevésbé komfortosan hordozható, mint egy hagyományos mai, karcsú okostelefon.
Az új Cat mobilt nem kíméltem, miután kivettem a dobozból: vízbe mártottam, lelocsoltam, elástam, dobáltam, gőz fölé tartottam, de semmi baja sem lett.
Emellett rendelkezik egy, az átlagosnál nagyobb teljesítményű elemlámpával is, ami szintén nagyon hasznos lehet terepen. Az akkumulátora szintén jobb a megszokottnál, hiszen 5500 mAh-s telepet kapott, ami kiemelkedő üzemidőt garantál. Töltés nélkül, takarékos használat mellett akár 19-20 órán át is működőképes maradhat, ez pedig terepen, áramforrás hiányában kulcsfontosságú lehet.
Gyenge hardver, extra appok
A strapatelefonok hagyományosan gyengék hardveresen, és a Cat S53 sem lóg ki a sorból. 8 nanométeres Snapdragon 480 processzort kapott, ami ma már a belépő kategória szintje, és a 6 gigabájt RAM sem mondható kiemelkedőnek.
Emiatt aztán a csúcsgrafikájú játékokról, vagy az erőforrásigényesebb alkalmazásokról le kell mondani, és a weboldalakat, valamint az alkalmazásokat érezhetően picit lassabban tölti be, mint erősebb vetélytársai.
Arról szó nincs, hogy használhatatlan lenne a készülék, ettől nem kell tartani, de tény, hogy nem egy erőgép.
Ha már az appok szóba kerültek, meg kell említeni még egy extrát, ez pedig az előre telepített munkaszoftverek sokasága. A Bullitt ugyanis gyárilag felpakolt egy csomó applikációt a termékre, amelyek között megtalálhatók többek között a navigációs, pénzváltó, mértékegység átváltó, különféle mérésekhez használatos és kommunikációs alkalmazások egyaránt.
Tehát ha valaki vásárol ilyen készülékeket a vállalkozásának, akkor biztos lehet benne, hogy az alkalmazottak készülékén megtalálhatóak lesznek ezek a munkavégzéshez nagyon fontos programok, azok letöltésével és installálásával már nem kell időt tölteni.
Képminőség
Ez tetszett, viszont a képernyőtől már nem nagyon voltam elájulva. A 6,5 inches, HD (720 x 1600 képpont) LED LCD kijelző ma már minden, csak nem kiemelkedő. A színek fakók, a részletesség lehetne jobb, a legfinomabb átmenetek visszaadása nem az igazi. Munkavégzéshez persze ez is bőven megteszi, amikor az ember egy torony tetején a szélviharban, vagy fülig olajosan egy aknában telefonálni próbál, vagy a mocsárban a térképet böngészi, akkor persze nem azt nézi, hogy milyen a képminőség. És az is tény, hogy
a kijelző is ellenálló, nehezen törik be vagy karcolódik meg, de ettől függetlenül azért lehetne kicsit jobb a látványvilág.
Sajnos ez is teljesen általánosnak számít ebben a termékkategóriában: olyan, mintha a döntéshozók erre egyáltalán nem figyelnének.
A kamerás képességei sem eget rengetőek. A 48 megapixeles főkamerával csak jó fényviszonyok mellett lehet szép képeket lőni, sötétben pedig zajos, csúnya lesz a végeredmény, ronda színekkel. Persze ha valaki nem az Instagramnak meg a Facebooknak fotózik, hanem valamilyen feladat miatt, akkor ennek nincs sok jelentősége.
A két megapixeles makró egységet pedig felesleges volt rápakolni, mert az még ideális körülmények között is használhatatlan. Ultraszéles és zoomkamera nincs rajta, pedig ezek még munkavégzés során is hasznosak lehetnének. Már találkoztunk olyan strapatelefonnal, például a Cat S62 Pro modellel, amely rendelkezett infrakamerával, ami nagyon-nagyon hasznos lehet. Azzal például fel lehet deríteni a falban futó csöveket, meg lehet állapítani egy felület hőmérsékletét, ki lehet szúrni a sötétben az élőlényeket. Ám ez a komponens a most nálunk járt készülékről hiányzik. Kár.
Van fejlődés
A Cat S53 számos téren előrelépést jelent a közvetlen elődeihez képest, hiszen jelenleg az egyik legvékonyabb, legkönnyebb strapatelefon, azonban e téren a hagyományos modelleknek nem lehet vetélytársa. És az is tény, hogy a hardvere erősebb a termékcsaládban megszokottnál, de a komplett mezőnyben gyengének számít, valamint a kijelzője és kamerája sem valami nagy durranás.
Az nem lehet kérdés, hogy e készüléknek, és úgy általában az ilyen jellegű telefonoknak van létjogosultsága, hiszen kínálnak hasznos extrákat, azonban ezeket csak egy szűkebb vásárlói réteg tudja kihasználni.
Azoknak lehet ajánlani e modelleket, akik sokat vannak a természetben, például extrém helyeken kirándulnak, illetve természetesen azoknak akiknek gyakran van szükségük a telefonjukra az átlagosnál zordabb körülmények között.
Tehát például építkezéseken, bányában, csatornában, állatokkal töltik a napjaikat, esetleg árvizeknél, tűzeseteknél tevékenykednek segítőként. Azaz olyan környezetben, ahol a mai szuperkarcsú, és igen érzékeny, tradicionális rokonaik hamar és igen könnyen megsérülhetnek. A gyakorlati próba során arra jutottam, hogy a Cat S53 sok szempontból az egyik legjobb mai strapamobil, azonban tökéletesnek távolról sem lehetne nevezni. Körülbelül 200 000 forintot kérnek el érte, ami a tudásának nagyjából megfelelő összeg. Egy hasonló hardverrel, kamerával és kijelzővel ellátott hagyományos modell ennél lényegesen alacsonyabb árért beszerezhető, de hát a masszív, apokalipszist is túlélő kialakítást, a fizikai behatások kivédésére szolgáló védelmi rendszer nincs ingyen.