Szabados Ági parányi, Harry Potter ihlette Libertine könyvesboltjának az ország távolabbi pontjairól is a csodájára járnak. Több mint nyolc év után nemrég RTL-híradós állását is feladta az álmáért, hogy az olvasást népszerűsítse. Ma már hatvanezres könyvimádó közösség várja a tanácsát abban, hogy mit érdemes olvasni. Ajánló a Forbes Women címlapsztorijához.
A Margit-híd budai hídfőjénél lévő szecessziós Bruck-bérház apró könyvesboltjába belépőjegy még nem kell, bár akárhányszor ott jártam, tele volt, és akadnak, akik szinte zarándokhelynek tekintik a Harry Potter-díszletelemekkel berendezett „aranylétrás könyvesboltot”. A Dunára néző miniterasz kovácsoltvas padján időnként könyvet lapozgat valaki, és a benti hangulat is olyan, mintha nappaliba lépne be az ember, gyakran látni a kanapén egy csésze kávé mellett egy-egy könyvben elmerülő olvasót. Az ablakban egy Szerb Antal-idézetes cégtábla (Harry Potter mellett a tulajdonos, Szabados Ági másik kedvence): „Aki a könyveket szereti, rossz ember nem lehet.” A falon néhány régi pesti kép, köztük egy, amelyen egy leégett könyvtárban könyveket válogatnak az olvasók, a sarokban roxfortos könyvtámasz, a polcon réges-régi írógép, a kanapé mellett plafonig érő, roskadásig tele könyvespolcok, a falon könyves bakancslista, az Ági által összeválogatott ötven könyvcímmel.
A Libertine Könyvkiadó, valamint a budai és a szegedi könyvesbolt munkatársai is mind Ági facebookos könyves közösségéből jöttek. 2016 őszén gondolta ki, hogy elindítja a Nincs időm olvasni kihívást (NIOK), miután egyszer megszámolta, hogy egy évben csak öt-hat könyvre tudott időt szánni. „Mindig volt nálam könyv, mert akkoriban tömegközlekedéssel jártam ki az RTL stúdiójába, és negyvenöt perces volt az út. Kérdezték is a kollégák, hogy van nekem könyvekre időm. Közben én meg azt éreztem, hogy ennél sokkal többet szeretnék olvasással tölteni. Akkoriban ment az ice bucket challenge a közösségi médiában, gondoltam, mi lenne, ha én is indítanék egy kihívást. Jött a január, és azt a célt tűztem ki a közösségem elé, hogy havi egy könyvet olvassunk el” – mondja.
Exitelni eszemben sincs
A csoportnak hat év alatt hatvanezer tagja lett, akik havonta egy Ági által kiválasztott könyvet olvasnak, majd a hónap végén a Facebook-élőben kibeszélik azt. „Az biztos, hogy már olyan erős a közösség mögöttünk, hogy ha Zuckerberg egyszer netán megnyomná a delete gombot, akkor sem tudna ennek véget vetni. Szoktam gondolkodni, mi lesz a könyves ügyeim kifutása. Exitelni eszemben sincs, így talán olyan lesz a Libertine, mint a híd túloldalán, a Pozsonyin a Láng Téka, ami évtizedek óta népszerű – csak másik generációnak szól.
Ez nekem igazi szerelemprojekt, és ha minden jól megy, az unokáimnak is könyvesboltjuk lesz.”
Ági ahhoz a generációhoz tartozik, aki épp annyi idősen olvasta a Harry Potter, ahány évesek a történet szereplői voltak. „Az volt az első könyv, aminél felismertem, hogy az olvasás nem egyenlő az unalommal. Addig szenvedtem a kötelezőkkel, Jókaiból nem értettem semmit. Azóta persze megláttam a regényeiben a szépséget, de tízévesen ez lehetetlen elvárás. A Harry Potternél rájöttem, milyen az, amikor a fantáziád felépít egy külön világot, ahol csak te vagy meg a könyved” – mondja. Pár évvel később, amikor emelt szintű magyar érettségire készült, a könyvtárban kutatva megtalálta Szerb Antal A magyar irodalomtörténet című művét. „Sokkot kaptam, hogy mi ez a szellemes, nem száraz szöveg, ki ez a fickó, aki ilyen elemzéseket írt.” Így szerette meg Szerb Antalt – és vele az Utas és holdvilágot, no, meg A Pendragon-legendát.
„Mi nem az akciózásban hiszünk, hanem az előválogatásban és a személyre szóló ajánlásokban” – mondja Ági.
Aztán sorolja, hogy hat év alatt hová jutott a közösség. Van évi két rendezvényük, NIOK Magazin, havonta könyvklub, Ági könyvajánlói és mindenféle extrák. A márciusi közös könyvhöz (Collin Hoover: Minden tökéletesed) például szerencsesütiket készíttettek, elrejtve bennük néhány idézetet a regényből. Tavaly óta pedig előfizetést is kínálnak: egy évre előre megrendelhetik a NIOK közösség tagjai a közös könyveket – úgy, hogy év elején még nem tudni, Ági melyikeket fogja kiválasztani. Az éves ár hatvanezer, a féléves harmincezer, vagyis ötezer forintos átlagárral számolnak.
„Azonnal lett ötszáz előfizetőnk, ennyien vakon bíznak bennünk” – mondja, hozzátéve, hogy a könyvklubjára sajnos már rátelepedtek más kereskedők, és amint közli a címet, elkezdik vadul akciózni az adott könyvet. „Épp tegnap készítettem egy videót a közösségi médiás felületeinkre, amiben elmondom, miért jó, ha nálunk veszik meg. Én előolvasom, extrákat találunk ki, ajándékokat csomagolunk hozzá, ingyenes könyvklubot tartunk – mindezt azért, hogy az álmom fenn tudjon maradni, nincs ebből plusz bevételünk. Ráadásul a kiadóknak is jó üzlet, amelyeknek a könyveiből válogatunk” – mondja.
Arról, hogy miként került Ági az RTL-hez, miket szeret olvasni, milyen tervei vannak a könyvpiacon, és mitől különleges a Libertine üzleti modellje, a Forbes Women különszám címlapsztorijában olvashatsz. Lapozz bele!
Címlapfotó: Krasznai Zoltán