Az amerikaifoci-irányítók új generációja már a technológiát is segítségül hívja, hogy azonnal helyt álljon a profi ligában. Van, aki VR-szemüvegben nézett meccsjeleneteket gyorsítva, hogy az agyát felkészítse arra, ami a pályán szembe jöhet. Interjú Zahovay Ádámmal, a Network4 szakkommentátorával.
Arról lehet vitatkozni, hogy a lebonyolítás igazságos-e, de az tény, hogy egyetlen mérkőzés tesz pontot az öthónapos NFL amerikaifoci-szezon végére. Ez a bajnoki döntő, a Super Bowl, amelyen idén a Kansas City Chiefs és a Philadelphia Eagles gárdája csap össze. Nem túlzás talán, az NFL nagydöntője mostanra egy össznépi, globális sport-, társadalmi-, illetve kulturális eseménnyé vált.
Bár a sportág nálunk nem rendelkezik mély gyökerekkel, 2004 óta a hazai nézők is követhetik az NFL meccseket, most már évek óta a teljes szezont, ami mutatja, hogy a sportág egyre népszerűbb. A közvetítés minőségében és a szakkommentátorok felkészültségében pedig már-már lehet olyan érzésünk is, mintha az amerikaifocinak komoly tradíciói lennének a magyar sportéletben is. Amíg az átlagember csak annyit lát, hogy nagydarab férfiak teljes erőből egymásnak szaladnak, és taszigálják egymást, addig ők már a felállásból meg tudják mondani, hogy milyen akcióra számíthatunk, mire érdemes figyelni.
Az egyikük Zahovay Ádám, a magyar amerikaifoci-válogatott egyik edzője, és a meccseket hazánkban közvetítő Network4 szakkommentátora.
Forbes.hu: Kezdjük a legfontosabbal! Ki nyeri a Super Bowlt?
Zahovay Ádám: Az Eagles egy döbbenetesen jól felépített csapat, amely egyet leszámítva minden csapatrészben jobbnak tűnik riválisánál. Ám ez a legfontosabb pozíció, az irányító, és ha valamit az ember megtanult az elmúlt hét évben, hogy sohase fogadjon Patrick Mahomes ellen. Úgyhogy emiatt a voksom a Kansas City Chiefsre teszem, amely így történelmet fog írni a zsinórban három megszerzett bajnoki címmel.
Ő lehet idén is a kulcsfigura. Kép: NFL
Ő lehet idén is a kulcsfigura. Kép: NFL
Ennyire fontos lehet egyetlen ember a mai NFL-ben?
Ennyire. De itt tényleg egy páratlan tehetségről, ikonról és zseniről beszélünk, akivel nem nagyon lehet versenyezni. Neki köszönhetően olyan, mintha egy teljesen más játékot űzne a Chiefs. Biztosak lehetünk abban, mert már számtalanszor láttuk, hogy ha arra kerül a sor, akkor meg fogja oldani a legnehezebb szituációt is. Vagy karral, vagy lábbal, vagy esetleg fejjel. Más erre, ezen a szinten nem képes.
És ha a legjobb korszakában lévő Tom Brady-t vagy Payton Manninget állítanánk a túlsó térfélre, hogy csak két legendás irányítót említsek a közelmúltból?
Azt láttuk, hogy Tom Brady le tudta győzni. Manningnek is lenne esélye, de azért ma már más szelek fújnak. Ő egy igazi cowboy, vagy inkább sheriff, aki még a régi idők szellemének fociját játszotta. Kemény volt, igazi vezető, aki keveset mozgott, viszont nagyon okos, illetve mentálisan nagyon erős volt, és közben nem igazán foglalkozott az ellenfelekkel vagy a bírókkal.
Zahovay Ádám, a Network4 NFL-szakkommentátora
Zahovay Ádám, a Network4 NFL-szakkommentátora.
Mahomes már más iskolát képvisel. Látszik, hogy kívülről fújja az összes szabályt, folyamatosan feszegeti a határokat, ha kell, nyomást helyez a bírókra, bemászik az ellenfelek fejébe, érezhetően meg akarja törni őket.
Akkor kicsit Michael Jordant idézi?
Igen-igen, ő is pont ilyen volt. És abban is hasonlítanak, hogy Jordanhez hasonlóan Mahomes is iszonyatosan kompetitív. Óriási benne a győzni akarás. Nyilván ez más játékosokban is megvan, de én azt érzem, hogy ennek szintje nála a legmagasabb. Ezért lehet sikeresebb azoknál, akik hozzá hasonló adottságokkal rendelkeznek, és szintén nagy reményekkel kerülnek a ligába. Ám belőlük valahogy hiányzik ez a fajta gyilkos ösztön.
Azt említetted korábban, hogy a Philadelphia a jobban összerakott csapat. Hogy lehet ez, amikor az ellenfél a kétszeres bajnok? Az ember azt gondolná, hogy ha harmadszorra is odakerült a döntőbe, akkor minden építőkő a helyén van, és csak még tökéletesebbre kellett csiszolni a mesterművet.
A NFL mesterségesen törekszik az erőviszonyok kiegyenlítésére. Emiatt, aki hátrébb végez a bajnokságban, az hamarabb válogathat az újoncok közül, tehát jobb játékosokat húzhat be. Ez az egyik fő ok, a másik pedig a fáradtság.
Egészen példátlan módon a Chiefs 2019 óta az ötödik döntőjében vesz részt, és 2021-ben is az utolsó lépcsőfoknál bukott el. Ez azt jelenti, hogy a kieséses rendszer miatt minden másnál több mérkőzése volt, ami egy ilyen fizikális sportág esetében rendkívül sokat számít. A játékosokat csapágyasra hajtják, és a sérülésveszély is nagyobb.
De ha úgy van kitalálva a rendszer, hogy a csapatoknál a hullámhegyeknek és völgyeknek egymást kellene követniük, akkor hogyan fordulhat elő, hogy vannak csapatok, amelyek egy évtizeden át nem jutnak be még a rájátszásba sem? Vagy, hogy „Amerika Csapata”, az NFL papíron legértékesebb klubja, a Dallas Cowboys nem játszik elődöntőt sem harminc éve? Pedig ez azóta nagyjából mindenki másnak összejött.
A rendszer az esélyt adja meg a jó csapat felépítésére, de ettől függetlenül még lehet katasztrofális döntéseket hozni, amelyek a siker útjába állnak. Egy NFL-franchise esetében a kulcs az úgynevezett front office. Az egyesületi struktúra, amelybe a háttéremberek tartoznak, tehát például a játékosok kiválasztásáért felelős general manager, a főedző, azaz a head coach, az egyes csapatrészekért felelős koordinátorok, de akár az egészségügyi stáb is.
Az egy dolog, hogy milyen a játékosállomány, ám a többi alkatrésznek is hibátlanul kell működnie.
Csak akkor van egyáltalán meg az esély arra, hogy egy klub bekerüljön a bajnoki döntőbe. Ez az oka annak, hogy korszakos zseni játékosok a Super Bowl közelébe sem jutottak pályafutásuk során, vagy akár, hogy egyetlen rájátszás mérkőzést sem nyertek.
Tehát mondhatjuk, hogy egy NFL klub esetében a front office teremti meg a magas padlót. De a végső győzelmekhez vezető extrát maguk a játékosok teszik hozzá, tehát a magas plafonért ők felelnek?
Igen, valahogy így. Erre jó példa volt a korábban domináns szerepet játszó New England Patriots, ahol Bill Belichick egy igen hatékonyan működő front office rendszert rakott össze.
Az ő „Do your job!” filozófiájának lényege, hogy az összes információt begyűjtötte, mindenkiről tudta, hogy mit csinál, és mindenkinek meg is mondta, hogy mit csináljon.
Vaskézzel irányított mindent. De még neki is szüksége volt egy megszállott, hasonlóan fanatikus munkamániás irányítóra, Tom Brady-re, hogy bajnokságokat tudjon nyerni. Ahogy ez utóbbi távozott, a klub és Belichick számára elérhetetlen távolságba került a Super Bowl.
A döntő legértékesebb játékosát, az MVP-t mindig a győztes csapat tagjai közül választják ki. Szerinted idén ki lehet erre esélyes?
A Chiefs edzői stábja híres arról, hogy a döntőkben előszed valakit a kalapból, aki teljesen váratlanul robban elő, és mindenkit meglepve nyújt szédületes teljesítményt. De én mégis a biztosra mennék most, és Mahomes-t említeném abban az esetben, ha a Kansas győz.
Megdőlhet egy legendás rekord. Kép: NFL
Megdőlhet egy legendás rekord. Kép: NFL
Az Eaglesnél idén az irányító, Jalen Hurts csalódást okozott, és tőle nem várok extrát. Náluk a futó, Saquon Barkley a legnagyobb sztár.
Jó esélye van, hogy az utolsó mérkőzésen megdöntsön egy ősrégi rekordot, így ő legyen az, aki egy szezonban a legnagyobb távolságot tette meg futással.
Egészen döbbenetes teljesítményt nyújt az idei évben, és így az utolsó mérkőzésen is döntő lehet. Még akár úgy is, hogy extra figyelmet kap a Kansas védőitől, hiszen ebből fakadóan más csapattársak számára nyílnak meg a lehetőségek.
Az ő csapatváltása a tavalyi év egyik leggyönyörűbb szappanoperája volt. Ma már tudjuk, hogy káró ászt húzott vele az Eagles, de akkor sokan kételkedtek a döntésben. Te hogyan láttad akkor ezt?
Azt lehetett tudni, hogy egy nagyon tehetséges játékosról van szó, de az is tény, hogy az elmúlt szezonokban folyamatosan sérülések hátráltatták. Emiatt joggal gondolhatták sokan, hogy kockázatos a leigazolása, pláne viszonylag sok pénzért. Ám az is igaz, hogy idén végig egészséges tudott maradni, ami minősíti az előző csapata, a New York Giants orvosi stábját is valahol. Ez is egy tökéletes példa arra, hogy milyen fontos is a háttérben dolgozók tevékenysége.
Valamint azt is hozzá kell tenni, hogy az idei kiváló eredményei nagyban köszönhetőek a csapattársaknak. A támadófal-emberek azok, akik megnyitják a futók számára az utat blokkokkal, lezárásokkal. A Philadelphia Eagles e csapatrésze pedig az egyik legjobb az egész ligában.
Ez pedig azt jelzi, hogy mennyire összetett sportágról van szó, ahol az egyéni villanások és kvalitások önmagukban kevesek a végső sikerhez.
Mi volt a szezon során a legpozitívabb csalódás számodra?
A Washington Commanders menetelése mindenkit, így engem is meglepett. Tulajdonosváltás történt, teljesen átalakult az edzői stáb, ráadásul egy tapasztalatlan újonc irányító érkezett a klubhoz. Ehhez képest egészen döbbenetes módon a főcsoport döntőig, azaz a Super Bowl elődöntőéig menetelt az egyesület, olykor egészen meggyőző játékkal.
Zahovay Ádám, a Network4 NFL-szakkommentátora
Sebestyén László
A már említett irányítójuk, Jayden Daniels egy teljesen új generációt képvisel. Kifejezetten tapasztaltnak tűnik, villámgyorsan hoz jó döntéseket, ami korábban nem volt jellemző az újoncokra. De ez sem véletlen, hiszen a modern technológiát is használta a felkészülés során, például VR-szemüvegben, gyorsítva nézett belülről meccs szituációkat. Így készítette fel az agyát arra, ami szembe jön majd vele az NFL-ben.
A legnagyobb különbség ugyanis az amatőr egyetemi és a profi liga között, a tempó. Kevesebb idő van mindenre, és sokkal kisebb helyre kell bedobni a labdát, ezt pedig meg kell szokni.
Több elit veterán irányító is azt nyilatkozta, hogy csak a harmadik-negyedik évben érezték úgy, hogy kezdenek lassulni a dolgok. Aki viszont ezt a folyamatot le tudja rövidíteni, az nagyot lendíthet a saját karrierjén.
Ki vagy mi okozta a legnegatívabb csalódást?
Két nagymacska. Azaz a Cincinatti Bengals és a Detroit Lions teljesítménye. Ez utóbbit én előzetesen a Super Bowl legnagyobb esélyeseként tartottam számon. Ehhez képest már a rájátszás első körében kikaptak, pont a már említett Washingtontól. Egy csapat számára nagyon rövid ideig van nyitva a Super Bowl ablak általában, az edzői stábjukat már most darabokra szedték, szerintem még egy ilyen esélyük nem lesz.
A Cincinatti Bengals pedig úgy maradt le a rájátszásról, hogy ott játszott a legtöbbet passzoló irányító, a legtöbb yardot szerző elkapó, és az ellenfél irányítóját legtöbbször szerelő védő. Egészen döbbenetes, hogy ilyen egyéni teljesítmények mellett vallott kudarcot a klub. Hiába az elmúlt évek jó teljesítménye, már most fejek hulltak itt.
De hát az NFL egy ilyen biznisz. Elég lehet egy hiba, egy gyengébb szezon, és viszlát!
Az Arena4 csatornán Február 9-én 22.00-kor kezdődik a Super Bowlt felvezető közvetítés magyarul. A magára a mérkőzésre 0.30-ig kell várni.