A klasszikus érában játszódó Star Wars Outlawsban végre nem a misztikus Erő van a központban, hanem a Pénz.
Elképesztő ütemben dolgozik a Star Wars-gépezet. Egymást érik az animációs és élőszereplős filmek, sorozatok, a képregények és a könyvek. Természetesen a gaming szektor sem maradhat ki az őrületből. Így szinte mindenki találhat a kedvére való falatot.
2024-ben a Star Wars Outlaws a franchise-ban az Év Nagy Videójátékos Dobása, és meg is jelent az ígéretekhez híven a nyár vége felé.
Az iparág egyik legnagyobb cége az Ubisoft adta ki a fejlesztésbe pedig a Lucasfilm, azaz végső soron a Disney is beszállt.
Így lehetett bízni abban, hogy egy élvezetes darab születik, amely hosszabb időn át képes lekötni az embert, mint a sokadik jedis online steraming sorozat.
Fókuszban: az alvilág
A kiadott előzetesek alapján kifejezetten ígéretesnek tűnt, már csak azért is, mert úgy tűnt végre nem a Jedik és a Sithek a főszereplők, hanem a bűnözők, azaz a galaxis csempészei, gengszterei, bérgyilkosai és tolvajai. Ez valóban így is van, hiszen a játékos egy ilyen, Han Solót idéző karakter bőrébe bújhat.
Csak azzal a különbséggel, hogy főszereplő nem egy karizmatikus férfi, hanem egy fiatal, de ambiciózus nő. Egy hatalmas vuki helyett pedig egy axalotl-szerű cuki lény a társa. Ebből fakadóan itt nem a fénykardokkal kell bűvészkedni, hanem egy sugárvetővel.
A főhős pedig nem a misztikus Erő, hanem a Pénz bűvöletében él.
Ez pedig már önmagában biztos vonzó lehet a rajongók számára, hiszen a Star Wars univerzum alvilágára eddig sajnálatosan kevés figyelem esett.
Mint ahogyan az is, hogy a klasszikus érában játszódik, valamikor a Birodalom visszavág és a Jedi visszatér közöti szűk idősávban.
Nagy és szabad
Az Ubisoft hagyományosan erős az úgynevezett open world játékokban, elég csak az Avatarra vagy az Assassin’s Creedekre gondolni. Nem is véletlen e két cím említése, hiszen az Outlaws ezek keveréke, csak persze az egész kutyulékot nyakon öntötték a Star Wars szósszal.
Hergelheti a birodalmiakat és a gengszterklánokat, vagy akár virágzó kapcsolatot is építhet ki velük. Kereshet kincseket, lophat, csalhat különféle feladatokat fogadhat el, de igazából a fő történetszáltól eltekintve semmilyen kötelezettség nem hárul rá.
A programban nagy szerep jut a bujkálásnak, orvtámadásnak, okos trükkös megoldásoknak. Ez tehát az Assassin’s Creed örökség, ami valahol logikus is, hiszen nem egy erővértbe öltözött, beépített plazma- és lézervetőkkel megtámogatott, félig már implantátumokból álló harcost irányítunk, hanem egy törékeny tinédzsert.
Van ennek értelme?
Joggal merülhet fel mindenkiben, hogy ennek az egésznek mégis mi értelme van, hiszen újdonságot ez a játékmenet nem nagyon kínál. És ezzel nem is lehet vitatkozni. Azonban az extra benne a körítés, a Star Wars máz. Hogy az ember tényleg beleáshatja magát ebbe a lore-ba, mert egészen döbbenetes részletességű, organikus környezete hoztak össze a készítők.
Az egy dolog, hogy találkozhatunk a korábban már megismert fajokkal, de az épületek, a járművek, az ételek, italok, játékok, ruhák, növények és állatok is igen aprólékosan kidolgozottak. Ezekből a részletekből pedig tényleg összeáll egy valóban élőnek, létezőnek tűnő, alternatív virtuális világ, aminek lakói élik a tőlünk független mindennapjaikat.
Az Ubisoft nagyon jó a mítoszteremtésben, ezt már többször bizonyították, és e téren az Outlaws is kifogástalanul sikerült.
Mint ahogy a látványvilág is pazar, hiszen a grafika kellően részletes, az animációk szépek, a táj gyönyörű. Az összhatás kellően hangulatos, az ember tényleg elhiszi, hogy egy messzi-messzi galaxisban kóvályog.
Viszont az is igaz, hogy sajnos más téren is hozza a cégtől mostanában megszokott nívót. A fő történet ezúttal is gyengécske, a karakterek egydimenziósak, a párbeszédek életidegenek, humor, irónia és önirónia pedig csak nyomokban lelhető fel. A hasonló játékmenetre építő Witcher 3 vagy a Cyberpunk 2077 nem is köröket, hanem egyenesen fényéveket ver rá e téren. Én nem bírom felfogni, hogy az Ubisoft miért nem áldoz erre, miért nem vesz fel néhány nehézsúlyú, jó fantáziával bíró írót, mert ők sokat tudnának dobni az egyébként korrekt alapokkal bíró alkotásaikon.
Min lehet játszani?
A Star Wars Outlaws a jó grafikája miatt egy erőforrás igényes szoftver. Csak a nextgen, azaz Xbox Series S/X, illetve PlayStation 5 konzolokra, valamint természetesen PC-re készült el. Ez utóbbinál a gépigénye nagy, mindenképpen egy legalább középkategóriás processzorral, valamint dedikált videókártyával ellátott termék szükséges hozzá. Én a még éppen teszten nálam lévő Lenovo Legion Pro 7 gamer notebookon próbáltam ki, és ezen kiváló grafikai beállítások mellett is hibátlanul futott.
Vélemény
Már kijöttek az első tesztek a játékmagazinokban, és bizony voltak akik lehúzták az Outlawst. Az tény, hogyha valaki a legkönnyebb fokozaton rohan rajta végig, akkor repetitívnek és könnyűnek találhatja.
De ez tényleg egy olyan termék, ahol nem is a cél a lényeg, hanem az oda vezető út.
A világ felfedezése, a mellékfeladatok végigvitele, a fontossággal nem bíró mellékkarakterek megismerése, a sztori szempontjából lényegtelen települések bejárása, azaz röviden a Star Wars univerzumban való megmerítkezés ugyanis kifejezetten szórakoztató és élvezetes dolog. Döbbenetes mennyiségű időt lehet vele eltölteni, hiszen rengeteg mindent lehet benne csinálni.
Ha valakinek szívéhez közel áll a George Lucas által életre hívott modern mitológia, és kedvelte Han Solo karakterét, akkor jó eséllyel imádni fogja. De az is bátran belevághat, aki szereti az ilyen stílusú open world játékokat. Az alapverzió is 28 000 forintba kerül, tehát nem egy filléres darab, de ez egy ilyen kategóriájú címért ez átlagos összegnek számít, és ennyit meg is ér!