Elismert független zsűri választotta meg egy nagyszabású rendezvényen az USA-ban az idei TV Királyt. 2024-ben a Sony A95L diadalmaskodott, mi pedig megnéztük és le is teszteltük, hogy tényleg megérdemelte-e a koronát.
Minden évben van egy csomó díj, amelyet kiosztanak a televíziós iparágban. Ezek között azonban az egyik legnagyobb respekttel a több évtizedes múltra visszatekintő King of TV bír. Itt ugyanis elismert szakemberekből és kritikusokból álló szakmai zsűri választja ki az adott esztendő legjobb modelljét egy nagyszabású eseményen. Amire ráadásul beengedik az érdeklődő nagyközönséget is, akiknek meg is indokolják a döntést.
2024-ben a legmagasabb pontszámot az Sony A95L nevű modell kapta, így ez lett a TV Király.
A termék Magyarországon is elérhető, egy ideje szerettem volna már kipróbálni, letesztelni, hogy tényleg olyan jó-e. Most végre lehetőség nyílt erre a cég hazai képviseletének főhadiszállásán.
Trükkös tappancsok
Az igen keskeny készülékházak és a hajszálvékony kávák korában a tévés dizájnerek előtt már nem állnak olyan tág lehetőségek, mint korábban. De azért még ma is van mód arra, hogy szokatlan megoldásokkal rukkoljanak elő. A Sony A95L például egy trükkös tappancsokat kapott, amelynek köszönhetően kétféle módban használható a termék.
Megoldható, hogy a képernyő teljesen felfeküdjék a sík felületre, így olyan hatást kelt kicsit, mintha abból nőne ki.
Ez nem egyedi megoldás, de ennél fontosabb, hogy nagyon jól néz ki, és a megszokottnál egy fokkal jobban integrálja az enteriőrbe a hatalmas képernyőt.
Viszont megvan az a hátránya is, hogy nem lehet elé bepakolni egy médialejátszót vagy hangprojektort. Ám erre is gondoltak. A talpak ugyanis módot adnak a képernyő megemelésére, aminek következtében nem lesz olyan impresszív a megjelenése. Viszont cserébe van hova tenni a perifériákat.
Emellett természetesen egy szabványos, bárhol megvehető konzol segítségével egyszerűen fel is akasztható a televízió.
Kép: állunk a padlón
A mai tévék esetében a kép minősége két összetevőn múlik: magán a kijelzőn, és azon a képvezérlő processzoron, amelynek feladata, hogy kihozza a nyersanyagból a legtöbbet. Mindkét komponens nagy jelenetőséggel bír tehát, és a japán cég háza táján ezzel maximálisan tisztában is vannak.
A Samsung Display által gyártott, általunk is többször méltatott, kvantumpontos QD-OLED panelt használja az A95L, amit viszont a Sony mérnökei kicsit megpiszkáltak: egy speciális, egyedi kialakítású és tervezésű hűtőrendszerrel látták el, aminek köszönhetően a kijelző máshogy működik, másképpen terhelhető, mint hagyományos társai. Emellett megkapta a vállalat jelenlegi legfejlettebb, mesterséges intelligenciával kitömött képfeldolgozó-képvezérlő chipjét, a beszédes nevű Cognitive Processor XR-t is.
A termékkommunikáció azzal kecsegtet, hogy ez a hardver-kombó képes visszaadni a világ összes árnyalatát, és ha ez ebben a formában nem is igaz, az tény, hogy színgazdagság terén világbajnok teljesítményt nyújt a televízió. Legalábbis a műszeres vizsgálatok során erre jutottam, hiszen kiderült, hogy az iparági standardnak számító sRGB színtér 197,7 százalékának lefedésére képes, 100 százalékos pontosság mellett.
Én pedig ilyen jó eredményt még boltokban is kapható televíziótól az életben nem láttam.
Természetesen biztosítja a tökéletes fekete, és ezáltal a hibátlan kontraszt megjelenítését. A tónusok szemre is természetesek, ráadásul erőteljesek; semmiféle zavaró fátyolosodás nem érzékelhető. A fényerő kellően nagy, köszönhetően többek között a csoda hűtőrendszernek, egy fényes szobában sincs semmiféle hiányérzete az embernek. Másodpercenként 120 képkocka jelenhet meg a kijelzőn, a késleltetése (9,7 ms) és válaszideje (0,03 ms) extrémen alacsony, és ebből fakadóan játékra is kiválóan alkalmas ez a készülék.
Próbáltam többféle forrással, filmekkel, online streaminggel, PlayStation 5-tel, és a mozgások visszaadása minden esetben kifogástalan volt. Ebben szerepet játszik a már említett AI támogatású chip, amely különböző trükkökkel képes hatékonyan képes orvosolni az apróbb szakadozásokat, akadásokat.
Kirobban a képernyőből a hang
A tv egyik különlegessége, hogy a hangok csaknem szó szerint kirobbannak a képernyőből. Az A95L ugyanis megkapta a Sony egyik exkluzív fegyverét, az Acoustic Surface Audio+ technológiát. Ennek lényege, hogy magát a rugalmas OLED panelt rezegtetik, és azt használják membránként.
A basszusokról pedig beépített, külön mélynyomó gondoskodik. Hibák nem jelentkeztek, a végeredmény erőteljes, dinamikus, legalábbis a mai televíziók között. De egy jobb külső hangrendszerrel még ez a mágikus módszer sem képes felvenni a versenyt. Egy korrekt hangprojektor vagy több hangfalból álló szett még mindig jobb, tisztább, természetesebb megszólalást produkál.
Saját videótéka a tévében
A Sony – ellentétben több más nagy riválisával – nem fejlesztett saját okostévé rendszert, emiatt régóta a Google platformja kerül a készülékeibe, így ebbe a modellbe is. Nyugodtan mondhatjuk, hogy ez, azaz a Google TV a készülék leggyengébb pontja.
Katasztrófáról szó nincs, nem fagy, nem lassú, csak a felület kicsit átláthatatlan, és hiányoznak belőle azok a kényelmi extrák, amelyek a riválisok modelljeiben megtalálhatóak. De a legfontosabb, hogy a manapság megkerülhetetlen online streaming applikációk kínálata tökéletes.
Ugyanakkor, a jelek szerint azt a cég döntéshozói is érzik, hogy kell valami pluszt nyújtani. Ennek szellemében került a tv dobozába egy egyszerűen csatlakoztatható, a készülékház tetejére felpattintható kamera. E kiegészítővel egyszerűen lehet jó minőségű videóhívásokat lebonyolítani, sőt, akár még a modell kézmozdulatokkal történő vezérlésére is módot ad.
Bár ez utóbbi igen jól hangzik, viszont a tapasztalataim szerint időigényes, kényelmetlen és felesleges módszer. Azaz totális zsákutca.
Ellentétben a másik extra már sokkal inkább hozzáadott értéket jelent. A Sony Pictures Core, azaz a cég saját videótékája, amelyen keresztül ingyenesen nézhető meg mintegy 100 film úgy, hogy a kínálat negyedévente változik.
Ha pedig valaki az itt kínált választékkal nem elégedett, vagy a legújabb, moziból épp kijövő alkotásokra vágyik, akkor azokat is ki tudja kölcsönözni. Az egészben a legjobb, hogy a saját online streaming képminőség terén igen magas szintet képvisel, sőt jobb, mint a legtöbb hasonló szolgáltatás.
A Core exkluzív, tehát csak a vállalat termékein érhető el, és annyira jól működik, hogy akár vásárlási döntést is befolyásoló tényező lehet. Így az A95L kezébe is egy fegyvert ad az über prémium kategóriában történő csatározások során.
Mert lássuk be: ez a tévé tényleg a legfelső kategóriát képviseli, és ez azért már az árcédulán is visszaköszön. A 65 hüvelykes változatért 1 200 000 forintot kérnek el, amivel jelenleg a legdrágább ilyen méretű OLED modellek közé tartozik.
Viszont az is tény, hogy jelenleg ez a világ egyik legjobb televíziója, és nem is lehet kérdés, hogy jó helyre került a TV Király koronája.