Mesterséges intelligenciával felpimpelt tévékkel tarolná le a magyar piacot a szektor uralkodója idén. A szuperinnovatív és méregdrága darabok mellett lesznek olcsó új modellek is a kínálatban.
Az irgalmatlan állami hátszéllel megtámogatott feltörekvő kínai tv gyártók az elmúlt években hatalmas darabokat haraptak ki a tortából. 2023-ra pedig a sokáig biztos másodiknak tűnő LG-t is leszorították a dobogóról a globálisan. A szektort szűk húsz éve magabiztosan uraló Samsung azonban még stabilan tartja magát. Legalábbis erről tanúskodnak a tavalyi értékesítési adatok, amelyek szerint 30,1 százalékos piaci részesedéssel bír a konszern globálisan.
A cég Magyarországon is piacvezető, és a jelek szerint ezen nem is kívánnak változtatni. A vállalat hazai képviselete hivatalosan is bemutatta azokat a készülékeket, amelyeket csatába küldenek vásárlók kegyeiért vívott harcban.
Az eseményen pedig kiderült, hogy a több egykori meghatározó riválissal (pl. Sony, Philips) ellentétben, a konszern nem engedi el az olcsóbb modelleket, és nem csupán a nagy hasznot hozó prémium szegmensre koncentrál.
Ezt tökéletesen bizonyítja, hogy a kínálatban megtartottak még egy évekkel ezelőtt bevezetett, 32 hüvelykes HD Ready televíziót is.
Szórakoztatóközpont és munkaállomás egyben
Az, hogy hol tart ma az iparág fejlettsége, azért jól mutatja, hogy a Samsung legalapszintűbb 2024-es tévéje is egy 4K felbontású smart készülék. Az új tévékbe bekerülő legfrissebb Tizen okostévé rendszer természetesen támogatja az online streaming (Netflix, YouTube és a társaik) használatát.
A felhő alapú gaming szolgáltatások révén úgy lehet rajtuk csúcsjátékokkal szórakozni normális minőségben, hogy nincs ehhez szükség külön nagy teljesítményű PC-re vagy konzolgépre. A különféle zenehallgatásra vagy karaokera szolgáló appok sem hiányoznak.
Emellett elérhetőek a felhőbe feltöltött Microsoft dokumentumok, a levelező kliens, valamint megnyitható a Skype. Illetve a televíziók természetesen akár monitorként is bevethetőek. Mindennek köszönhetően munkaeszközként is beválhatnak, sőt akár az okos otthon is vezérelhető róluk. Bár tény, hogy ez utóbbira azért alkalmasabb egy telefon vagy tablet.
A mai világban, amikor minden-mindennel kapcsolatban áll, a biztonság is nagy jelentőséggel bír, még a tévék esetében is.
Mert egy ilyen eszközön keresztül is be lehet hatolni virtuálisan a felhasználók otthonába, megszerezhetőek a személyes vagy bankkártya adatok is akár. Már arra is akadt példa, hogy botnet zombit csináltak a hackerek a televízióból vagy mosógépből. A Samsung emiatt terjesztette ki a teljesen saját fejlesztésű, a mobiloknál már bizonyított, különféle mesterséges intelligencia eljárásokat is használó, többszintű Knox védelmi rendszerét a televíziókra is.
AI – láthatatlan segítő
Az AI nem csak a biztonsági rendszerben bukkan fel, hiszen a felsőbb kategóriás 8K, Neo QLED és OLED televíziók olyan új processzorokat kaptak, amelyek kaptak különféle mesterséges intelligencia eljárásokat. Ezek gyakorlatilag láthatatlanul, a háttérbe húzódva végzik a munkájukat, és a fő feladatuk a látványvilág, illetve a hangzás feljavítása, valamint optimalizálása.
Közöttük a legfontosabbnak az úgynevezett felskálázás tűnik, amely módot ad az alacsonyabb felbontású anyagok feljavítására. Ennek révén pedig például akkor is ki lehet használni az extrémen nagy részletességet kínáló 8K (7680×4320 képpont) modellek által kínált előnyöket, ha a forrásanyag maga csak 4K (3840×2160 képpont) vagy Full HD (1920×1080 képpont). Emellett a chipek arra is képesek, hogy felismerjék az éppen futó tartalom típusát, és automatikusan ahhoz igazítsák a beállításokat, hogy a végeredmény a lehető legjobb legyen.
Aki viszont olyan látványos funkciókra számít, mint amilyenekkel a vállalat év elején bemutatott új toptelefonjai büszkélkedhetnek, az csalódni fog. Pedig a valós idejű fordításban lenne potenciál például az idegen nyelvű stand up előadásoknál vagy sportközvetítéseknél, ahol amúgy is csak egyetlen személy beszél jellemzően.
Csúcstévék Magyarországon
A cég felső kategóriában nagyon komoly és sokoldalú hadsereget vonultat fel idén Magyarországon. Lesz Neo QLED, azaz speciális háttérvilágítással és kvantumpontokkal megtámogatott 8K LCD televízió. Magyarországon is boltokba kerül a világ első és eddig egyetlen matt kijelzős OLED tévéje, az S95D.
Az, hogy nincs zavaró csillogás és tükröződés, abszolút hozzáadott értéket jelent, és a kvantumpontos rásegítésnek köszönhetően a fényerő terén sem kell zavaró kompromisszumokat kötni.
E termék élőben nagyon meggyőző volt, de az igazi nagy durranás az első olyan Micro LED tv, amely hivatalosan is elérhetővé válik Magyarországon.
E képalkotási technológia döbbenetesen tiszta és élénk színeket, kiemelkedő fényerőt és hibátlan kontrasztot garantál. Mellette a hagyományosabb, egyébként a mezőnyből szintén kiemelkedő Neo QLED tv egészen sápatagnak tűnt.
Mi itt a Forbes hasábjain évekkel ezelőtt már megjósoltuk a Micro LED előretörését, és úgy tűnik, hogy valami tényleg megmozdult e téren. Bár a technológia még mindig el-ké-pesz-tő-en drága, de a kép minősége mindent visz. Már alig várjuk, hogy ezt kipróbálhassuk egy teszten, amire kaptunk ígéretet is a cég vezetésétől.