Többet nyújt az Samsung új OLED tévéje, mint az elődei? Megéri kifizetni érte egy kisebb vagyont? Egyáltalán milyen a képe? Jól néz ki? Hogy szól? Most minden kiderül!
A Samsung hosszú hiátus után úgy döntött, hogy 2022-re visszatér az OLED televíziók piacára, miután belátták, hogy a nép igényli az ilyen modelleket.
A projekt teljes sikert aratott, a nagyvilág leborult a termékeik előtt, így nem is lehetett kétséges, hogy idén jön a folytatás.
A tavalyi kínálatot megduplázták, azaz már két modellel támadják a vásárlók pénztárcáit, amelyek közül az S90C nevű példányt megkaptam néhány napra, hogy megnézzem változtattak-e valamint a 2022-es rokonához képest, beszélhetünk-e érdemi javulásról vagy megállt a fejlődés egy egyébként igen magas szinten.
Mit látunk?
Persze, jelentőséggel bír a dizájn, meg a különféle okos funkciók, hogy a hangról ne is beszéljünk, de alapvetően egy tv esetében még mindig a képminőség a legfontosabb. E téren pedig az S90C-be nem lehet belekötni.
A modell megkapta a legújabb, Samsung fejlesztésű kvantumpontos OLED kijelzőt és a szintén házon belül készülő, mesterséges intelligencia technológiákkal kitömött képfeldolgozó chipet, amelynek feladata, hogy a jó alapanyagból kihozza a maximumot.
A látvány szemre nagyon rendben van, hiszen az árnyalatok markánsak, a vonalak pengeélesek, a részletesség rendben van. Megmértem egy speciális, direkt e célra tervezett műszerrel a terméket, amelynek során kiderült, hogy a színgazdagság terén páratlanul jól teljesít, ráadásul tényleg teljesen elsötétíthetőek az egyes képpontok, és ezáltal elérhető a lehető legjobb kontraszt.
Az is világossá vált a műszeres vizsgálódás során, hogy az itt használt QD-OLED panel egyik nagy előnye a rivális megoldáshoz képest a nagyobb fényerő, aminek köszönhetően az úgynevezett HDR anyagok látványosabbak. Mivel az ilyen típusú anyagok már könnyen elérhetőek a YouTube-on, Netflixen és egyéb online streaming szolgáltatásokon keresztül, ez komoly jelentőséggel bír.
Az is tényszerű előrelépés a tavalyi készülékhez képest, hogy már nem „csupán” 120, hanem akár 144 képkockát is képes megjeleníteni másodpercenként. Ez csak és kizárólag a játékosok számára lehet fontos, nekik viszont számíthat, hiszen egyrészt folyamatosabbnak érzékeli az agyuk a látott képet, valamint a lényeges képi információk gyorsabban kerülhetnek a szemük elé. Tehát előfordulhat, hogy már akkor le tudják vadászni az ellenfelüket, amikor az még konkrétan meg sem pillantotta őket.
A mozgásmegjelenítés során egyébként bele lehet futni anomáliákba, enyhe elmosódásba, szaggatásba, de a már említett, MI-támogatású processzor képes ezeket a hibákat kiküszöbölni, amihez csak egyetlen funkciót kell aktiválni. Azt érdemes megemlíteni, hogy a termék betekintési szöge kiváló, ami igen jól jöhet, ha többen ülnék körbe a modellt. Ennek köszönhetően ugyanis az sem fogja tapasztalni a tónusok fakulását, torzulását, aki oldalról, kiszorított pozícióból bámulja a képernyőt.
Mit hallunk?
A modellbe az átlagosnál egy picit erőteljesebb, külön basszussugárzóval kiegészített 40 wattos hangrendszert építettek. A mélyek ennek köszönhetően hallhatóak, a hangerő is megfelelő egy átlagos méretű lakásba, de azért különösebben bombasztikusnak nem nevezném a megszólalást.
Továbbra is az a helyzet, hogy aki tényleg mozit idéző hangélményre vágyik, annak egy jobb külső hangrendszert, tehát például egy házimozi szettet vagy soundbart kell bevetnie.
Netflix, Xbox, Skype
A dél-koreai holding nagy támogatója az okostévé rendszereknek régóta, azaz nagy hangsúlyt fektet a különféle smart szolgáltatásokra. A vállalat saját platformot fejlesztett, amelynek legfrissebb, 2023-as verziója került ebbe a készülékbe.
Elméletileg tud magyarul, de a nálam lévő tesztpéldány csak angolul és koreaul kommunikált, ezért idegen nyelvűek a feliratok a képeken. A rendszer igen megbízható és a sebességre sem lehet panasz.
A tv rengeteg, több száz internetes alkalmazás letöltését és futtatását teszi lehetővé, pont úgy, mint egy okostelefon.
Ezek között a legfontosabbak a különféle tartalomszolgáltató appok. A filmek, sorozatok vagy sportközvetítések megtekintésére alkalmas szoftverek mellett meg kell említeni az Xbox felhő alapú szolgáltatását is, amely szintén elindítható. Ennek segítségével úgy lehet csúcskategóriás játékokat futtatni a tévén, hogy ahhoz nem szükséges egy konzolgép.
Nem hiányzik a cég korábbi modelljeiben megismert „Munkaállomás” sem. Ennek segítségével a tévén keresztül el lehet érni egy távoli számítógépet, a Skype üzeneteket, leveleket, illetve a Microsoft 365 dokumentumokat, amelyek szerkesztésére is mód nyílik. Mindez pedig a (kényszerű) home office esetén igen jó szolgálatot tehet. Mint ahogy az is, hogy a készülékhez csatlakoztatható kamera, amelynek segítségével videókonferenciázásra is alkalmas a termék anélkül, hogy bármilyen egyéb eszközt rá kéne dugni.
Külső
A vállalat a termékkommunikációban büszkén hangsúlyozta ki, hogy a tv „LaserSlim” kialakítású, és vékony profilja egy lézersugárra emlékeztet. Megmondom őszintén, nekem alapvetően egy tv jutott róla eszembe, de egy lézersugár biztos, hogy nem, szóval azért nem kell mindent elhinni.
Ráadásul az igaz, hogy a készülékház felső része igen vékony, de hát az alja szépen kihasasodik, ami érthető is, hiszen a csatlakozókat és az elektronikát valahol el kell helyezni.
A mai trendeknek megfelelően a kávái igen vékonyak, a megjelenése letisztult, minimalista, modern. De egyedinek egyáltalán nem nevezném, és a talpa sem valami nagy szám, pedig itt a dizájnerek kicsit kiélhették volna magukat.
Tragédiáról szó nincs, a megjelenése rendben van, és a visszafogottságnak köszönhetően gyakorlatilag bármilyen típusú belső térbe harmonikusan beilleszthető. Viszont tény, hogy a Samsung S90C nem az a készülék, ami magára rántja a tekintetet, amely pusztán megjelenésével képes jelezni gazdájának társadalmi státuszát.
Vélemény
Legalábbis amíg be nem kapcsolja valaki a terméket, mert a kép minősége, főleg normális 4K, HDR forrásanyag használata esetén szédületesen jó. A modell a játékosok igényeit is maximálisan kielégíti, ennél többre gaming terén ma tv nem képes.
A hangminőség is korrekt, bár azért kiemelkedőnek nem nevezném, az okos funkciókba pedig nem lehet belekötni: ezek hasznosak, és tényleg hozzáadott értéket jelentenek.
Mindent mérlegre téve, nyugodt szívvel ki lehet jelenteni, hogy ez egy kiváló tévé, viszont ez sajnos az árán is meglátszik.
A 65 hüvelykes, azaz 165 centiméteres képátlójú változat 900 000 forintba kerül, és a kisebb 55 hüvelykesért is elkérnek 700 000 forintot. Egy ideális világban tényleg mindenkinek járna egy ilyen kaliberű tv, megérdemelné a nép, de ilyen áron sajnos csak egy szűk réteg kiváltsága marad.