Bemutatkozott a Samsung Galaxy S24 család, amelynek tagjai külsőre nem sokat változtak, de belül annál inkább. A mesterséges intelligencia (AI) megjelenése konkrét, kézzel fogható újdonságokkal jár együtt. San Joséban néztük meg, mit tudnak az új csúcskészülékek.
Az iszonyatosan hektikus telefonos iparágban gyorsan változnak a dolgok. Márkák tűnnek fel a semmiből elképesztő támogatással, hihetetlen eredményeket elérve, hogy aztán mélybe hulljanak seperc alatt. Nagy nevek adják fel a harcot egyik-pillanatról a másikra, hogy helyükre egymást taszigálva próbáljanak beférkőzni a korábban ismeretlen brandek. De akad néhány márka, amely szilárdan állva a viharban az állandóságot képviseli, azaz hosszú idő óta, stabil, megingathatatlannak tűnő pozíciókkal rendelkezik.
Kétségkívül ilyen az Apple, és ilyen a Samsung is, hiszen a dél-koreai konszern lassan bő két évtizede megkerülhetetlen versenyzőnek számít ebben a szektorban. A konszern nem csak követi, hanem sokszor diktálja is a trendeket, hiszen érezhetően tud és akar is költeni az innovációra.
A cég a szokásoknak megfelelően két tech megarendezvény, a január elején tartott CES és a február végi Mobile World Congress közé időzítette az idei évre szánt felső kategóriás, hagyományos kialakítású, azaz nem hajlított készülékcsaládjának bemutatását.
A nagyszabású globális eseményre San Joséban került sor, és az Egyesült Államokban mi is az elsők között vehettük kézbe a friss termékeket. Természetesen nagyszabású tesztelésre még nem volt lehetőség, de azért megnézhettük, hogy készült-e újdonságokkal (spoiler: nyilván igen) a vállalat, és ha igen, akkor mik voltak a fejlesztés legfőbb irányai.
Alapok: Nincs változás
A Samsung évek óta három modellt pakol az aktuális csúcs családba, és ez 2024-ben sem történt másként. A szokásoknak megfelelően került egy viszonylag kicsi, kompakt modell a kínálatba, amely ezúttal logikusan a Galaxy S24 nevet kapta.
Tudásában gyakorlatilag megegyező, de némiképp nagyobb rokona, a Galaxy S24 Plus. A legméretesebb és legizgalmasabb pedig idén a Galaxy S24 Ultra fantázianevű modell, amelyet kitömtek minden földi jóval, és amely így az abszolút prémium szintet képviseli a jelenlegi telefonos mezőnyben. Ez például megkapta a jelenlegi legerősebb processzor (Snapdragon Gen 3), direkt e termékhez optimalizált, a Samsung mérnökei által módosított verzióját.
Emellett a kamerája a korábbinál jobban teljesít sötétben is, illetve fejlesztett nagyítás funkciókkal látták el. Ígéretet kaptunk arra, hogy hamarosan hosszabb időn át is kipróbálhatjuk, úgyhogy akkor majd kiderül, hogy ebből a valóságban mi igaz.
A modellek megjelenésükben is hasonlítanak elődjeikhez. A két kisebbnél tehát ezúttal is a lágyan kerekített élek mellett törtek lándzsát a dizájnerek. Az Ultra pedig 2024-ben is jóval szögletesebb, határozottabb megjelenésű.
De nem csak ettől egyedi, hiszen jár mellé egy gombokkal felpimpelt aktív toll, ami egy csomó mindenre használható. Például lehet vele rajzolgatni, formázható jegyzeteket készíteni, és még akár távirányítóként is bevethető.
Megérkezett az AI
Ha ez külsőre nem is tűnik fel első pillantásra, az új Galaxy S24 széria tagjai tartalmaznak forradalminak tűnő újításokat! Mindhárom modell megkapta a vállalat szimplán csak Galaxy AI-nak keresztelt csomagját, azaz megérkezett a kőkemény mesterséges intelligencia.
A Galaxy AI két pilléren nyugszik, hiszen magukon a termékeken belül is dolgoznak különféle eljárások, illetve egyes funkciókhoz szükséges számításokat a konszern távoli, gigantikus számítógépein futó algoritmusok végzik el felhő alapú technológiaként.
A vállalat munkatársai arról tájékoztattak a hivatalos globális bemutatón, hogy az AI-nak köszönhetően javul a teljesítmény, a fogyasztás, aminek következtében nő az üzemidő. Emellett segít a képfeldolgozásban, és így még szebbek lesznek az elkészült fotók, videók. Sőt, arra is van elméletileg lehetőség, hogy a mesterséges intelligencia kiegészítsen, pótoljon hiányzó részeket például akkor, ha egy képet kicsit el kell forgatni.
Segítők bújtak a telefonba
Ez jól hangzik, az pedig pláne, hogy azonnal látható újításokkal is járt a Galaxy AI bevezetése. Ezek közül az egyik legnagyobb szám az Élő fordítás funkció, amely valós időben fordítja le a beszélgetéseket. Ennek köszönhetően a kommunikáló felek azonnal olvashatják a beszélgetőtárs által szóban elmondottak szöveges átiratát a kiválasztott nyelvre lefordítva. Természetesen arra is figyeltek, hogy ehhez ne legyen szükség aktív netkapcsolatra, és így a beszélgetés nem kerül ki a konszern szervereire.
A Chatsegéd tippeket a helyes beszélgetési, társalgási stílus megtalálására. Ez akkor lehet iszonyú hasznos, ha valaki nem a saját anyanyelvén próbál kommunikálni, és nem feltétlenül érzi a határokat. A Jegyzetsegéd egy nagyobb, egybefüggő dokumentumból képes villámgyorsan, automatikusan formázott, rövid, de a lényeget tartalmazó összefoglalókat készíteni. Ez is nagyon hasznos lehet a mindennapi munkában, ráadásul a felhasználó létrehozhat a saját elvárásaihoz, ízléséhez passzoló sablonokat. Az Átírósegéd pedig a hangfelvételekből készít átiratokat úgy, hogy képes megkülönböztetni a beszélőket. Természetesen ez azonnal kombinálható fordítóval is, és villámgyorsan kivonat is készíthető a szövegből.
Az egyik leglátványosabb a kissé idétlenül hangzó, Bekarikázással keresés funkció, amely viszont annál hasznosabb lehet. A felhasználó az ujjával egyszerűen kijelölhet egy fotón vagy egy videós képkockán egy objektumot (akár úgy is, hogy leállítja a YouTube-ot), és azonnal rákereshet arra. A mesterséges intelligencia kitalálja, hogy mi lehet az, és már dobálja is fel rögtön a releváns találatokat.
A prezentáción az amerikai helyi erő egy kaktusszal demózta nekem ezt a szolgáltatást, ami akkor és ott teljesen jól működött. Azaz a rendszer tényleg kitalálta, hogy milyen kaktuszfajtáról volt szó a bekarikázott képen, és fel is kínálta annak Wikipedia oldalát, illetve kertészeti honlapokat, valamint webáruházakat is, hogy ha akarom, meg is tudjam vásárolni.
Életképes?
Az első jelek alapján úgy fest, hogy élet- és versenyképesek lesznek az új felső kategóriás S24 telefonok. Az mindenesetre valószínűnek látszik, hogy eljött az a kor, amikor a mesterséges intelligencia már a telefonok szerves részévé válik. És, ha ez egyszer megtörtént, azt már visszacsinálni nem lehet.
Azt persze majd a hosszabb időn át tartó gyakorlati használat dönt el, hogy az MI által kínált extrák a hétköznapokban mennyire hasznosak, de az eddigi tapasztalatok alapján az irány jó. Persze ez mit sem érne, ha maguk a telefonok gyatrák lennének, ám ez azért nem túlságosan valószínű. Mindenesetre érkezik hozzánk a csúcsmodell, úgyhogy az igazság igen hamar ki fog derülni!