A geszti kastély kertjében minden idők második legnagyobb összegért leütött festménye lett a magyar aukciós rekordok listáján. Újabb izgalmas este a Virág Judit Galériában.
Rippl-Rónai József A geszti kastély kertjében című festménye 300 millió forintos leütésével megdöntötte a festő eddigi életműrekordját a Virág Judit Galéria téli árverésén hétfő este Budapesten – számolt be róla az MTI.
- A 1912-ben készült kép ezzel az összeggel Csontváry Titokzatos szigete után a második helyre került a magyar aukciós rekordok listáján.
- Rippl-Rónai korábbi csúcsát a Fésülködő nő tartotta 280 millió forinttal.
- A most rekord leütést elért, a somogygeszti kastély parkjában készült kép 160 millió forintról kúszott fel 300 millióra.
Rippl-Rónai Párizsból hazatérve élénk társasági életet élt Kaposváron a helyi arisztrokrácia köreiben, és sorra festette le barátai rezidenciáit, kastélyait. Erre példa ez az alkotás is, ami a Rippl-Rónaira jellemző kukoricás stílusban készült el.
A geszti kastély kertjében című mű Spitzer Hermann gyűjteményének darabja volt, a második világháború során a tulajdonossal együtt élte túl a holokausztot pincéről pincére járva, majd ezt követően külföldre került, és csak Hermann halála után juttatták vissza az országba. A festő hibátlan tájképét 1928-ban állították ki utoljára, a kikiáltási ára pedig tükrözte a nehéz sorsú festmény történetét. 160 millió forintról eddig csak egyetlen klasszikus festmény startolhatott a magyar műkincspiac történetében: Csontváry Titokzatos szigete.
Az est másik rekordere
A hétfő esti árverés másik csúcsdöntője Vaszary János Alassiói strandon című képe lett: 165 millió forintos eladási árával csupán öt millióval haladta meg a korábbi rekordert, az 1937-ben készült San Remót.
Amikor Vaszary Jánost arról kérdezték, mi foglalkoztatja leginkább a festészetben, mindig azt válaszolta: a színek. Ez jól látszik az utolsó itáliai nyaralásán készült festményen is, az Alassiói strandon, amit 1938-ban, 71 éves korában festett, egy évvel a halála előtt. Vaszary alapvetően a kisebb képek híve volt, összesen öt nagy, közel egyméteres alkotása készült – ezek közül az egyik ez, ami sokáig jó barátjának, Révész Istvánnak a tulajdonában volt, és közel 80 évre eltűnt a szakma és a nagyközönség szeme elől. Most azonban tökéletes állapotban került elő, meglepően élénk színekkel, becsült értéke 120-160 millió forint.
Vaszary tengerparti alkotása 65 millió forintról indulva érte el a rekord leütést, de jól szerepelt az aukción egy másik itáliai képe is, a Bazársor Viareggióban, amely 30 millió forintról indulva 46 millióért kelt el.
Szintén elkeltek
- Magas áron, 55 millióért talált gazdára Galimberti Sándor Almák, Párizs című 1911-es festménye,
- 46 milliót fizettek Schönberger Armand Város a domboldalon című, 1926-os képéért,
- nem sokkal mögöttük 44 milliónál ütötték le Munkácsy Mihály 1878 körül készített Női arcképét,
- és élénk licitemelkedés mellett kelt el Munkácsy Zongoralecke című képéhez készült tanulmánya, amely 420 ezer forintról emelkedett 1,4 millióig.
- Mednyánszky László Csorba-tó tájképe 16 millió forintról kúszott fel 30 millióig,
- Dunajec című alkotása pedig 10 millióról 20 millióig jutott.
- Perlmutter Izsák Kertészek a kastélyban című képe kikiáltási ára duplájáért, 30 millió forintért kelt el,
- Egry József Balaton-part figurákkal című alkotása ára 16 millió forintról 20 millióig ment fel.