A mesterséges intelligencia a kávéfőző univerzumba is bedugta a lábát. Van ennek létjogosultsága, vagy csak az erőforrások látványos pazarlása ez az egész?
A mesterséges intelligencia döbbenetes ütemű térhódítását jól jelzi, hogy már felbukkant a konyhai kisgépek, és így a kávéfőzők univerzumában is. De hát mégis mit csinál az AI egy ilyen masinában, kitalálja, hogy milyen kávét akarunk inni?
A kérdés jogosan merülhet fel bárkiben, és a válasz: igen, pontosan.
Legalábbis ezt állítja a Philips, amely a világpremierrel nagyjából egyidőben Magyarországon is piacra dobta forradalminak kikiáltott Aromis fantázianevű, 8000 szériás ketyeréjét. Ennek az egyik kiemelkedő extrájaként ünnepelte a cég az integrált intelligens asszisztenst, mondván alapjaiban változtat meg mindent, amit az otthoni kávézásról gondoltunk.
Mint egy barista
A koncepció az volt, hogy egy digitális baristát ültessenek a gépbe egy szoftver formájában, aminek köszönhetően a laikusok is ki tudják használni az eszközben rejlő lehetőségeket. A humán kuzinjaihoz hasonlóan kérdéseket tesz fel, kezdve azzal, hogy milyen típusú babot használunk, egészen odáig, hogy mennyire hosszú, lágy vagy inkább erős italt szeretnénk.
Beszélgethetünk a kávéfőzővel
Beszélgethetünk a kávéfőzővel
A csevegés után készít egy kávét és ki is kéri a véleményünket, hogy mennyire voltunk elégedettek a végeredménnyel, kitérve mindenre, és a kapott válaszok függvényében módosítja az egyes beállításokat teljesen magától. Ennek köszönhetően a felhasználónak nem kell törődnie azzal, hogy megadja az őrlés finomságának mértéket, az adagolt kávé és vízmennyiséget, illetve a hőmérsékletet.
A legjobb, hogy a dolog tényleg működik, hiszen az AI szakértővel folytatott konzultációt követően érezhetően és láthatóan változik az elkészített ital. Emellett arra is képes, hogy a napszaknak és/vagy a hangulatunknak megfelelő kávékat ajánljon, amelyeket természetesen el is tud készíteni.
Tehát kicsit tényleg olyan, mint egy valódi, kiváló barista egy igazi kávézóban, aki képes arra, hogy kipuhatolja a kuncsaft igényeit, hogy a lehető legmegfelelőbb italt készíthesse el neki.
Egyfajta tanárként is tekinthetünk rá, hiszen olyan recepteket is tud, amik elkészítéséhez a felhasználó szükséges. Például a pisztáciás vagy mogyorós latte esetén nekünk kell hozzáadni a csonthéjas gyümölcsöt a végén. Emellett pedig papíron az MI képes a folyamatos tanulásra. Tehát gyűjti az adatokat a használatban lévő gépektől világszerte, és ezek ismeretében olyan frissítések készülnek, amelyek hatékonyabbá tehetik az eszközök működését.
Nem kell vacakolni a beállításokkal, Mindent elvégez helyettünk a digitális barista.
Nem kell vacakolni a beállításokkal, Mindent elvégez helyettünk a digitális barista.
Viszont egyelőre a szoftverrel még csak egy, a telefonon futó chatbot segítségével kommunikálhatunk, írásban, illetve a megadott lehetőségek közötti választással. Így azt is elfelejthetjük, hogy reggel az ágyból odakiáltunk a masinának, hogy helyezze magát szolgálatba, és készítsen egy eszpresszót, esetleg cafe au lait-t, macchiatot vagy flat white-ot.
Hogy őszinte legyek, ez azért kis csalódást okozott, hiszen már ott tartunk, hogy még az okos konnektorral is tudunk beszélgetni. De talán majd a következő generációnál ezt is megoldják, van tehát hova fejlődni. Mindenesetre ellátták egy viszonylag nagy, színes, nagyfelbontású érintésérzékeny kijelzővel is, így nem kell feltétlenül a mobilt nyomkodni a használatához.
Kávéfőzőnek milyen?
A baristaságához az is hozzátartozik, hogy több, mint 50 forró és hideg italt tartalmaz a receptkönyve. A mellé járó tejtartájnak és habosítónak köszönhetően pedig ezeket egyszerűen, automatikusan képes elkészíteni.
Kép forrása: Philips
Több, mint 50 ital készíthető vele. Kép: Philips
A 15 bar nyomású termék rendelkezik beépített babtartállyal, illetve darálóval, ennek köszönhetően pedig tényleg finom lehet a végeredmény, hiszen a frissen őrölt kávénak nincs párja. Kávéfőzőként tehát nagyon is megállja a helyét, ami a legfontosabb, hiszen enélkül az egész AI-hókuszpókusznak semmi értelme nem lenne.
A termék egyik komoly extrája és újdonsága pikáns módon észrevehetetlen. A megszokottnál ugyanis sokkal-sokkal halkabb, úgyhogy a gyártó korábbi gépeinél megszokott erőteljes csörgést-zörgést, búgást itt el lehet felejteni szerencsére.
Dizájn
Láttunk már extrém kialakítású kávéfőzőket, ám az Aromis esetén maradtak a konzervatív vonalaknál. Amivel az ég egy adta világon semmi gond nincsen, hiszen a végeredmény teljesen rendben van. Az ezüst készülékház és a nagy fekete kijelző elegáns megjelenést kölcsönöz neki, és rögtön látszik rajta, hogy nem egy filléres darab. Státuszszimbólumként is megállhatja a helyét, ami sokaknak fontos egy-egy szem előtt lévő háztartási kisgép megvásárlása esetén.
Kép forrása: Philips
A dizájn teljesen rendben van. Kép: Philips
Közepes méretű eszközről van szó, hiszen 45 centiméter mély, 25 centi széles és 39 centi magas, tehát azért helyet követel magának a konyhában. Majd 10 kilós súlya miatt pedig nem olyan egyszerű ide-oda pakolászni. De hát a víztartály, a beépített daráló, az elektronika, a központi egység és a kijelző nagyon behatárolta a dizájnerek lehetőségeit.
Ez lesz a jövő?
A gyakorlati próba előtt voltak kétségek azzal kapcsolatban, hogy van-e bármi értelme a mesterséges intelligenciát házasítani a kávéfőzőkkel, de amit láttunk az elég meggyőző volt. Felhasználóbarát, logikus a működése és van is értelme a dolognak.
Alapvetően azoknak lehet hasznos ez a technológia, akiknek nincs kedvük elmélyedni egy termék működésében.
Nem kávéőrültek, nem érdeklik őket az ok-okozati viszonyok, nem akarnak babrálni a beállításokkal, egyszerűen csak egy olyan kávét szeretnének, ami a lehető leginkább passzol az elvárásaikhoz.
Az AI funkciók hozzáadott értéket jelentenek. Nem kérdés, hogy ez a technológia le fog szivárogni idővel az alsó kategóriába.
Az AI funkciók hozzáadott értéket jelentenek. Nem kérdés, hogy ez a technológia le fog szivárogni idővel az alsó kategóriába.
A dolognak van értelme, működik, hozzáadott értéket kínál. Az nagyon valószínűnek tűnik, hogy itt nem fogunk megállni. Egyrészt a jövőben egyre több ilyen és ehhez hasonló termék lesz, másrészt pedig biztos, hogy a hangalapú kommunikáció óriási szerepet kap majd. Jóval komfortosabb magával a géppel beszélgetni, mint a telefonnal babrálni, hogy a „hűha faktorról” már ne is beszéljünk.
Egy ilyen termékkel ugyanis biztos, hogy le lehetne nyűgözni a vendégeket is. A Philips Aromis kávéfőzőnek elsőrangú, egy igazi prémium kategóriás darab, amit már a megjelenése is tükröz. Nem egy olcsó darab, hiszen durván 460 000 forintot kérnek el érte, de ezzel ebben a termékcsaládban egy ilyen tudású eszköz nem számít túlárazottnak.